2025.01.03. 09:58
Óvatosan a plasztikai műtétekkel: a test nem egy tárgy, ami a kedvünkre változtatható
Egy kutatásból kiderült, sokan a közösségi médiába feltöltött képekhez szeretnék igazítani a saját kinézetüket, amit csak művi beavatkozással tudnak elérni – mondta Őry Fanni pszichológus, a Pécsi Tudományegyetem kutatója a Magyar Nemzetnek adott interjúban.
A plasztikai sebészeti technológiák egyre jobban fejlődnek (illusztráció)
Forrás: AFP
Fotó: PEAKSTOCK / SCIENCE PHOTO LIBRAR
A pozitív testkép nem csupán az önbecsülésünket növeli, hanem védelmet is nyújt a média által sugallt irreális szépségideálokkal szemben
– fogalmazott Őry Fanni pszichológus, a Pécsi Tudományegyetem (PTE) Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar (BTK) Pszichológia Doktori Iskolájának kutatója. Mint azt kifejtette a lapnak adott interjúban, egy kutatásban azt vizsgálták, hogy milyen összefüggés áll fenn a test megbecsülése és az önbecsülés, a testi válaszkészség, valamint a kozmetikai műtétek iránti nyitottság között. Csak az esztétikai célú beavatkozásokkal és csak nőkkel foglalkoztak, mert a plasztikai műtétek náluk gyakoribbnak, rajtuk jobban látszanak és ezekről inkább ők beszélnek nyíltan.
A legtöbb influenszer reklámozza a plasztikát
A kutató kijelentette, nagyon összetett azoknak az okoknak a sorozata, amik arra motiválják az embereket, hogy plasztikai műtétet hajtassanak végre magukon. A plasztikai sebészeti technológiák egyre jobban fejlődnek, egyre elérhetőbbek, egyre kisebb rizikóval járnak, gyorsabban és könnyebben elvégezhetők, továbbá a médiában is elfogadottabbakká váltak.
Különösen a közösségi média hangsúlyozza a pozitív oldalukat, hiszen a legtöbb influenszer ezzel a hozzáállással számol be a plasztikai műtétekről.
Olyan képeket tesznek közzé, amelyek normalizálják azt a kinézetet, ami csak művi beavatkozással érhető el. Hiába jár valaki az edzőterembe, attól a melle nem lesz nagyobb, vagy nem áll máshogy az orra, bizonyos dolgokat természetes úton nem tudunk megváltoztatni a testünkön. Viszont olyan mintákat látunk napi szinten, amelyek bár nem kifejezetten a plasztikát reklámozzák, az mégis ott van bennük, és emiatt elkezdtünk normaként tekinteni rá
– magyarázta a kutató.
Erre Őry Fanni szerint a rajzfilmek mutatnak nyilvánvaló példát, ahol a kedves hercegnők szépek és vékonyak, a megmentő királyfi széles vállú és izmos, a rossz szereplők pedig púposak, alacsonyak és csúnyák.
Később, már felnőttként, ha úgy szeretnénk kinézni, ahogy a közösségi médiában sokan megmutatják magukat, akkor ahhoz csak a művi beavatkozásokat látjuk eszközként. Sokszor viszont elfelejtjük, hogy a Facebookon és az Instagramon nem mindig a valóság jelenik meg. Nehéz szűrni, melyik kép mutatja be a valós testalkatot és melyik a szerkesztettet
– világított rá.
Az interjúból az is kiderül, hogy a pszichológus mint gondol az internetes posztok hatásairól.