Üzleti fórum

2025.04.17. 09:24

Szijjártó: a gazdasági kapcsolatok fejlesztésére törekszünk Pakisztánnal (videó)

Magyarország a gazdasági kapcsolatok fejlesztésére törekszik Pakisztánnal, amit az is nagyban segíthet, hogy a két ország kormányai között nincsenek nyitott politikai kérdések vagy viták – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter csütörtökön Iszlámábádban.

Szijjártó: a gazdasági kapcsolatok fejlesztésére törekszünk Pakisztánnal (videó)

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter

Forrás: MTI

Fotó: Purger Tamás

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a magyar–pakisztáni üzleti fórum megnyitóján felszólalva a kétoldalú gazdasági kapcsolatok fejlesztésének fontosságát hangsúlyozta, és rámutatott, hogy a két ország viszonyát mindig a kölcsönös tisztelet jellemezte, soha nem próbáltak beavatkozni egymás belügyeibe.

A két kormány között nincsenek nyitott politikai kérdések, nincsenek politikai viták, és ez azt is jelenti, hogy nincsenek politikai akadályai a vállalkozások közötti együttműködés kialakításának

– szögezte le.

Kifejtette, hogy mostani látogatására tizenhét magyar cégvezető kísérte el, akik olyan területeket képviselnek, amelyekben hazánk a világ élvonalához tartozik.

Példaként említette a vízgazdálkodást, és rámutatott, hogy e téren magyar technológiákat alkalmaznak a világ számos pontján Délkelet-Ázsiától a Nyugat-Balkánon át egészen Afrikáig. „Tehát remélem, s úgy gondolom, hogy ebben a tekintetben a segítségükre lehetünk” – fogalmazott.

Kitért az élelmiszeriparra is, és kifejtette, hogy egész Európában Magyarországon vannak érvényben a legszigorúbb élelmiszerbiztonsági előírások, az alaptörvényben is rögzítve van a GMO-tilalom. „Kétszer annyit termelünk, mint amennyit fogyasztunk. Ezért reméljük, hogy technológiáink az önök segítségére lehetnek” – mondta.

Hozzátette, hogy a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem már eddig is együttműködött több pakisztáni élelmiszeripari vállalattal, különösen a vetőmagok fejlesztésében.

Szijjártó Péter kiemelte, hogy jók az eddigi tapasztalatok az orvostechnológiai területről is, hiszen hazai vállalatok implantátumai, lélegeztetőgépei már jelen vannak a dél-ázsiai ország piacán.

Valamint tudatta, hogy ezenfelül többek közt biztonsági nyomtatással, állatjóléttel, kiberbiztonsággal, információs és kommunikációs technológiával foglalkozó cégek képviselői is jelen vannak a találkozón.

Mindemellett az együttműködés „abszolút zászlóshajójának” azt nevezte, hogy a legnagyobb magyar vállalat, a Mol már huszonöt éve megjelent Pakisztán piacán, ahol több mint 400 millió dollárt fektetett be és nagyjából 900 embernek ad munkát.

Rámutatott, hogy a Mol második helyen áll a kőolaj és a propán-bután gáz kitermelésében, illetve ötödik helyen áll a földgázkitermelésben az országban, és ennek mennyisége tovább bővülhet.

A miniszter üdvözölte, hogy a kétoldalú kereskedelem volumenét már idén áprilisig sikerült a duplájára emelni, és tavaly megdőlt a pakisztáni import rekordja is.

Mindennek szavai szerint jó alapot adnak az emberek közötti kapcsolatok is, ezért fontos, hogy évente 400 pakisztáni diák tanulhat ösztöndíjjal magyarországi egyetemeken.

Végül hangsúlyozta, hogy a magyar kormány maximálisan támogatja a kétoldalú gazdasági kapcsolatok fejlesztését, s ennek az érdekében már zajlik az előkészítése a beruházások kölcsönös védelméről szóló megállapodásnak, valamint polgári légiközlekedési megegyezést is alá fognak írni abban a reményben, hogy ennek alapján közvetlen légi összeköttetés jön létre a két ország között.

„Tehát egy jobb, szélesebb körű együttműködést szeretnénk a két ország között” – összegzett.

Szijjártó Péter: megdöbbentő, hogy egyes európai politikusok a békeerőfeszítések aláásásán dolgoznak

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a pakisztáni kollégájával, Isak Dárral közösen rendezett sajtótájékoztatóján arról számolt be, hogy a két ország idén ünnepli a diplomáciai kapcsolataik felvételének hatvanadik évfordulóját, és emellett a viszony szorosabbá tételén is dolgoznak a felek, aminek az is része, hogy megállapodást írtak alá a nap folyamán a diplomata-útlevéllel rendelkezők vízummentességéről.

Mindketten hiszünk a párbeszéd fontosságában. Hiszünk abban is, hogy a kölcsönös tiszteletnek kell a nemzetközi politika alapját képeznie. És hisszük, hogy súlyos világpolitikai problémákhoz vezetett az ítélkezés, egymás kioktatása, sarokba szorítása és kritizálása, amely az elmúlt évek során a nemzetközi politika alapjává vált

– szögezte le.

„Mindketten úgy gondoljuk, hogy a szuverenitás tiszteletben tartását kellene visszahozni a nemzetközi politika alapjául ahelyett, hogy egymás belügyeibe avatkoznánk. Ahelyett, hogy a világot újra blokkokra osztanánk, elő kellene mozdítanunk a konnektivitást” – tette hozzá.

Bejelentette, hogy megállapodást írtak alá az együttműködésről a kultúra és a régészet területén. Ennek kapcsán kifejtette, hogy mindkét ország gazdag történelmi és kulturális örökséggel rendelkezik, amelyre büszke és amelyet nem kíván feladni.

„És mind a két ország komoly áldozatokat hozott a függetlenség, a szuverenitás biztosítása érdekében, amihez ragaszkodik is” – húzta alá.

Szijjártó Péter hangsúlyozta, hogy Magyarországnak és Pakisztánnak is jelentős biztonsági kihívásokkal kell szembenéznie a saját szomszédságában.

Kiemelte, hogy a nemzetközi erőfeszítések ellenére továbbra is igen erős az afganisztáni terrorveszély, és ez újabb illegális bevándorlási hullámok kockázatával jár Európa felé, hazánk ezért nagyra értékeli a pakisztáni terrorellenes erőfeszítéseket.

„Nagyra értékeljük Pakisztán béke melletti kiállását is. Hadd mondjam el azt, hogy mindketten büszkén vagyunk a globális béketábor tagjai” – jelentette ki.

„Megdöbbentő látni, hogy egyes európai politikusok megpróbálják aláásni az ukrajnai béketárgyalások sikerét, és az ukrajnai háború meghosszabbítása mellett döntenek. Megdöbbentő látni, hogy miközben az egész világ, beleértve Amerikát, Ázsiát és Afrikát is, az európai béke visszatérésének pártján van, az európai politikusok ez ellen lépnek fel” – folytatta.

„Ez elfogadhatatlan, s ezért felszólítjuk az európai politikusokat, hogy ne ássák alá Donald Trump elnök béketörekvéseit” – tette hozzá.

A miniszter ezt követően arra is kitért, hogy az Európai Uniónak megbízható partnerekre van szüksége, márpedig Pakisztán is ilyen, ezért Magyarország kiáll a GSP+ rendszer 2027 utáni kiterjesztése mellett, amely vámmentes kereskedelmet biztosít a felek között.

„Azt gondolom, hogy ez mindkettőnk közös érdeke. Sajnos az Európai Unió túlságosan elszigetelődött, (…) de remélem, hogy ez nem fog örökké tartani” – közölte.

Végül érintette a kétoldalú kapcsolatok kérdését is, és üdvözölte, hogy a kereskedelmi forgalom értéke már idén megduplázódott, és több magyar cég is sikeres projekteket valósított meg a pakisztáni piacon.

Továbbá tudatta, hogy a magyar kormány tizenhat humanitárius programot hajtott végre a keresztény közösségek támogatására a dél-ázsiai országban. Emellett pedig kifejtette, hogy évi négyszáz pakisztáni diák tanulhat ösztöndíjjal magyarországi egyetemeken.

Három új földgáztalálatot ért el a Mol Pakisztánban

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a pakisztáni kollégájával, Isak Dárral közösen tartott sajtótájékoztatóján leszögezte, hogy a két ország együttműködésének legjelentősebb közös sikertörténetét a legnagyobb magyar vállalat, a Mol pakisztáni beruházásai jelentik.

Emlékeztetett arra, hogy a Mol már huszonöt éve jelen van Pakisztán piacán, ahol több mint 400 millió dollárt fektetett be és nagyjából 900 embernek ad munkát.

Valamint rámutatott, hogy a vállalat második helyen áll a kőolaj és a propán-bután gáz kitermelésében, illetve ötödik helyen áll a földgázkitermelésben az országban.

Üdvözölte, hogy utóbbi további bővülhet a közeljövőben, ugyanis a Mol nemrég három új gáztalálatot ért el a Tal nevű kutatási területen, és most megkezdte kidolgozni a stratégiát ezeknek a kitermelésére vonatkozóan.

„Ez hozzá fog járulni Pakisztán energiaellátásának biztonságához, ami hozzájárul a helyi energiaszektor fejlődéséhez, ami pedig hozzájárul a magyar gazdaság növekedéséhez is, mert ha a legnagyobb magyar vállalat ilyen messze az országtól jól teljesít, az jó híreket, s hasznot hoz a nemzetgazdaság számára is” – fogalmazott.

Szijjártó Péter a kétoldalú gazdasági kapcsolatok fejlesztésének fontosságát hangsúlyozta, és kiemelte, hogy a két ország viszonyát mindig is a kölcsönös tisztelet jellemezte, soha nem próbáltak beavatkozni egymás belügyeibe.

„A két kormány között nincsenek nyitott politikai kérdések, nincsenek politikai viták, és ez azt is jelenti, hogy nincsenek politikai akadályai a vállalkozások közötti együttműködés kialakításának” – szögezte le.

Majd kifejtette, hogy mostani látogatására tizenhét magyar cégvezető kísérte el, akik olyan területeket képviselnek, amelyekben hazánk a világ élvonalához tartozik, mint például a vízgazdálkodás.

A miniszter üdvözölte, hogy a kétoldalú kereskedelem volumenét már idén áprilisig sikerült a duplájára emelni, és tavaly megdőlt a pakisztáni import rekordja is.

Hangsúlyozta, hogy a magyar kormány maximálisan támogatja a kétoldalú gazdasági kapcsolatok fejlesztését, s ennek az érdekében már zajlik az előkészítése a beruházások kölcsönös védelméről szóló megállapodásnak, valamint polgári légiközlekedési megegyezést is alá fognak írni abban a reményben, hogy ennek alapján közvetlen légi összeköttetés jön létre a két ország között.

„Tehát egy jobb, szélesebb körű együttműködést szeretnénk a két ország között” – összegzett.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában