Csoóri Sándor Program

2023.07.09. 14:00

Vitályos Eszter: Magyarország népművészeti nagyhatalom

A Csoóri Sándor Program keretében idén 2,5 milliárd forintot biztosít a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) a népi kultúra közösséget teremtő műfajai számára – jelentette be Vitályos Eszter, a KIM parlamenti államtitkára pénteken. Az idén hétéves Csoóri Sándor Program 2023-as pályázata hétfőn jelenik meg, a benyújtásra harminc nap áll rendelkezésre a magyar népi kultúra képviselőinek a Nemzeti Kulturális Támogatáskezelő EPER felületén keresztül.

MW

Vitályos Eszter, a KIM parlamenti államtitkára

Forrás: Facebook / Vitályos Eszter

A forrásokat jövő június 30-ig lehet felhasználni hazai és határon túli műhelyek szakmai munkájának támogatására, táncházak, népi kézműves programok, táncegyüttesek, népzenei csoportok és népdalkörök éves tevékenységének finanszírozására– közölte Vitályos Eszter.

A Csoóri Sándor Program célja a hazai magyar és nemzetiségi, valamint a határon túli magyar néptánc-, népzenei együttesek és népdalkörök, tárgyalkotó népművészeti alkotóközösségek tudásátadásának elősegítése, szakmai munkájának fejlesztése, a közösségek megerősítése, mindezzel népművészeti értékeink, hagyományaink megőrzése, átörökítése.

A parlamenti államtitkár hangsúlyozta, hogy 

Magyarország népművészeti nagyhatalom, a magyar kultúra népi hagyományokban és népművészeti értékekben fennmaradt kincseit a jelenlegi és az eljövendő nemzedékek érdekében kötelességünk megóvni. A feladat elvégzése össznemzeti érdek.

Hozzátette: az identitás erősítésére, a nemzeti közösség megszilárdítására ma legalább akkora szükség van Magyarországon, mint a külhoni magyarok körében, "különös tekintettel a helyi közösségek kultúraközvetítő szerepére, ami alappillére a nemzeti egység kultúrájának, egyben a kulturális sokszínűséget képviseli".

Vitályos Eszter kiemelte: a program komoly tanácsadó testülettel rendelkezik, amelyben a népművészet minden területét képviselő rangos szakemberek működnek közre. Kitért arra is, hogy 

a programhoz kapcsolódóan kialakult pályázati rendszer biztos, kiszámítható alapot eredményezett a szakmai munkához, sok új együttes és alkotóközösség jött létre olyan településeken is, ahol a néphagyományok tisztelete eltűnőben volt.

A program 2017-es elindítása óta több mint tízezer pályázat kapott támogatást.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!