Olvasnivaló mindenkinek

2024.12.08. 10:00

Székely Kalendárium – felidézi a békebeli időket

Élő hagyományok, jeles évfordulók, székely „celebek” és góbéságok – többek közt ezekért az olvasnivalókért (is) érdemes fellapozni a kiadványt. Kovács Norbert Cimbi, az Élő Forrás Hagyományőrző Egyesület – Hunyor Népfőiskola elnöke, a kiscsőszi hagyományőrző falu éltetője, aki már átböngészte a Székely Kalendáriumot, elárulta, hogy ő személyesen is miért ajánlja a békebeli olvasmányokra vágyók figyelmébe.

A ma is élő hagyományokat is felidézi a Székely Kalendárium

Fotó: Vinczefi László

A kiscsőszi hagyoményok éltetője már alaposan átböngészte a Székely Kalendáriumot, s mint mondta „a kiváló kötet kicsit visszahozta gyermekkoromat is, mikor nagyszüleim, szüleim gondosan lapozgatták az akkori idők kalendáriumait, s hosszan kommentálták is a leírtakat. A kiscsőszi szomszédokkal is megvitatták a magvas gondolatokat, majd az új szerzemény a többi évkönyv közé került fel a polcra” – indította egy kis nosztalgiával ajánlóját Kovács Norbert Cimbi, megjegyezve, kedvére való volt az is, hogy a kiadvány megőrizte a kalendárium szerkesztésének tradícióját. 

Székely kalendárium
Megjelent a 2025-ös Székely Kalendárium

Jelesen, hogy az évfordulók feidézésével indít, az adott hónaphoz széljegyzetben pedig a hagyományok követésére buzdító népi bölcsességet is kap az olvasó, így például novemberben az erdélyi halottkultuszról szóló intelmeket felidéző Ezer reszkető gyertyavilág fénye című összeállítást. 

Hagyományok, híres székelyek, ízes receptek

A Székely Kalendárium színes kínálatából milyen olvasnivaló ragadta meg leginkább a kiscsőszi hagyományok éltetőjének figyelmét? 

Talán a régi, napjainkig élő hagyományokról szóló írások kötötték le leginkább a figyelmemet. A Lakodalom a régi Marosszéken című, két évszázada megjelent írás Bolyai Farkast dicséri. Ízesen írja le a vőfély szerepét, akin nagyban múlik, hogy a vendégek milyen szájízzel gondolnak vissza a nagy eseményre. Egykor a falu leggógyisabb férfijai vállalták e szerepet, akiknek nemcsak az esze, de a nyelve is forgott. Manapság már hivatásos vőfélyek vannak, sőt vőfélyversenyeket is rendeznek

 – hangzott az Élő Forrás Hagyományőrző Egyesület – Hunyor Népfőiskola elnökének kimerítő válasza. 

Hozzátette, hogy – stílusosan egy míves ládán ülve – olvasta el a kelengyés ládákról szóló írást, és kedvét lelte Gálfalvi Gábor nyugdíjas tanár Mentsük meg a magyar népdalt! című, a gyermekkori népdaltanításra ösztönző írásában is.  

Öt gyermekem nevelésében magam is ezt tartottam fontosnak, s a kiscsőszi gyermekfoglalkozásaink tematikájában is ezt forszírozom

 – fűzte hozzá, kiegészítve azzal, hogy 

a híres emberek, a székely „celebek” megszólaltatása, valamint a paraszti munkák bemutatása – maga is gazdálkodó lévén – szintén érdekesnek találtatott számára, amint a rigmusokkal megspékelt, szó szerint is étvágygerjesztő ízes írások, receptek is. 

Székely Kalendárium – nem lenne igazi székely góbéságok híján

Az új kalendáriumból természetesen a híres székely humor sem maradt ki! 

Lakatos Demeter verse adja meg a hangot, majd törvényszerűen a székely góbéságok következnek. A viccek néha visszaköszönnek, de lehet rajtuk döcögni

– véleményezte a humorsarkot Kovács Norbert Cimbi. 

A mezőségi csujogatások viszont visszakanyarítanak a vőfélyes lagzihoz. A gyűjtés már a felfokozott hangulatot adja vissza, s a pajkos sorok egy dekameronba illenek. Egy gyöngyszemet idézek: ’A legénynek jár a keze/a leánynak legyen esze…’ Bizonytalanságban hagyom az Olvasót, hogy vajon van-e a lánynak sütnivalója, mivel a 317. oldalon mindenki megkapja a választ

– zárta talányosan, a békebeli Székely Kalendárium beszerzésére buzdítva ajánlóját a kiscsőszi hagyományőrző falu éltetője. 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!