23 órája
Csongor és Tünde mesefilm: fény derül a kulisszatitkokra (videó)
Április 17-től újra életre kel a magyar irodalom egyik legszebb romantikus meséje, a Vörösmarty Mihály drámája által nemzeti klasszikus alkotásunkká vált Csongor és Tünde, ezúttal egy varázslatos, gyerekeknek szóló rajzfilm formájában. A klasszikus történet – amely a minden akadályt legyőző szerelemről szól – most Dargay Attila egykori terveire és szellemiségére építve érkezett a mozikba. A Svenk szombati adásában a Csongor és Tünde című családi mesefilm kulisszatitkairól mesélnek az alkotók a műsor stábjának a díszbemutatón.

A Csongor és Tünde mesefilm kulisszatitkairól mesélte az alkotók a Svenk stábjának
Forrás: NFI
A Csongor és Tünde rajzfilm producere, Temple Réka a díszbemutatón arról beszélt, hogy számukra ez az alkotás egy álom beteljesülése, ami nagyon sokat jelent nekik.

Forrás: NFI
A 70-es években megkezdett nagyszabású tervet élesztette fel a Cinemon Stúdió alkotócsapata, akik Vörösmarty időtlen drámai költeményének feldolgozása során Dargay Attila elképzeléseit követték, Henrik Irén a néhai rajzfilmrendező alkotótársa és özvegye részvételével. Az alkotók a mozifilmhez felhasználták Dargay figuraterveit és bíznak benne, hogy ezzel a kedves képi világgal megszólítják a mai közönséget és eljutnak a gyerekek szívéhez.
Ternovszky Béla Kossuth- és Balázs Béla-díjas rajzfilmrendező a Svenk stábjának elárulta, hogy Dargay Attila „nem teljesen önként” vonult nyugdíjba, s távozása miatt szerinte legalább két film még „benne maradt”. Dargayt nagyon megviselte ez a helyzet, de Henrik Irén szerencsére megőrizte a kész storyboardot, valamint a forgatókönyvet, s ezzel el tudták kerülni, hogy az akkori tervek fiókban maradjanak – idézte fel. A tervek megmentése az NFI számára is fontos üggyé vált, így támogatásuknak köszönhetően létrejöhetett ez a produkció, ráadásul úgy, hogy nagyon is méltó kezekbe került a megvalósítása. A rendező, Máli Csaba ugyanis nem más, mint egy Dargay Attila munkásságát tisztelő rajongó – hívta fel a figyelmet.
Az egész estés klasszikus rajzfilm tehát Dargay Attila ötlete alapján készült, az ő stílusában megmaradva, de mai nyelvezetet használva – mondta el a Svenk stábjának Máli Csaba rendező, aki az egyik utolsó Dargay-tanítvány.
Temple Réka, a rajzfilm producere a díszbemutatón beszámolt arról, hogy már öt évnyi munka van mögöttük.
Öt évvel ezelőtt kezdtünk beszélni egy filmtervről, ami 50 éve egy fiókban hever és várja a fiatalabb generációt, hogy megkezdje a munkálatokat. Ezt azért merem elmondani, mert Dargay Attila halála előtt azt nyilatkozta, hogy egyetlenegy filmterve van, amit nem sikerült tető alá hoznia, és ez a Csongor és Tünde, amiről nagyon reméli, hogy ezt egy fiatalabb generáció véghez viszi
– mesélte Temple Réka.
Máli Csaba rendező a Svenk stábjának nyilatkozva elmondta, hogy Dargay Attila tanítványaként tekint magára, hiszen már a középiskola után is ő tartott neki animációs tanfolyamot, s aztán pár évig dolgozott is vele, megismerve az elképzeléseit, a stílusát, azt, hogy hogy dolgozik.
Szerettem volna egy hasonló filmet csinálni, mint amilyet ő csinált volna, de már a mai technológiával. Remélem, hogy sikerült, ezt majd megítélik a nézők
– mondta a rendező.
A mese szereplőinek elismert alkotók kölcsönözték a hangjukat: Czető Roland (Csongor), Eke Angéla (Tünde), Menszátor Magdolna (Mirigy), Szabó Győző (Balga), Lamboni Anna (Ilma), Mikó István (Fejedelem, Kalmár, Tudós), Geszti Péter (Kurrah), Csőre Gábor (Duzzog), Vida Péter (Bezzeg), Timkó Eszter (Éjkirálynő).
Temple Réka producer szerint nagyon nagy a tétje a film vetítésének, miután a klasszikus magyar irodalom feldolgozása Magyarországon mindig nagy kihívás. Ráadásul
a Csongor és Tünde már az adott idejében is világszenzáció volt
– tette hozzá, jelezve: ezért sem mindegy az, hogy a magyar gyerekek hol, hogyan és milyen formában találkoznak ezzel a művel.
Csongor és Tünde: az adaptáció hű maradt az alkotókhoz
Az első szándékuk az volt, hogy Vörösmarty drámájának eredeti szövegét adaptálják a rajzfilmre, de végül úgy döntöttek, hogy megpróbálnak fiatalabb gyerekekhez szólni, ezért frissítettek a szöveg nyelvezetén, hogy ezzel az átdolgozással Vörösmarty Mihály és Dargay Attila előtt méltó módon hajthassanak fejet, hiszen a sokakhoz elérő, nemes szórakoztatással az általuk megidézett alkotók szellemét még inkább közkinccsé tehetik.
Máli Csaba a munka nem várt bonyodalmairól is beszélt a Svenk stábjának. Mint mondta,
a 30 éves rajzfilmes tapasztalata miatt magával a filmkészítéssel nem voltak nehézségei, sokkal több gond származott azonban abból, hogy ezúttal egy csaknem 150 főből álló, nagyon nagy stábot kellett összefogni, ami meglehetősen nagy próbatétel számára és rendezőtársa, Pálfi Zsolt számára is, de jól vették ezt az akadályt, mindent sikeresen „megugrottak”.
A rajzfilm rendezőjétől azt is megtudhatta a Svenk stábja, hogy a mai korban már nem nagyon készülnek klasszikus, kézzel rajzolt rajzfilmek, inkább a 3D ural mindent. Egyfajta küldetéstudat műve, a kultúra a fiatalabbaknak való átadása ez a film, amely már a 6 éven felüli gyerekeknek szól. Ezt a korosztályt annak ellenére is elérhetőnek tartják, hogy a Csongor és Tünde – mint a magyar romantika klasszikus műve – csak a 8. osztálytól felfelé kötelező olvasmány. Eleinte attól tartottak, hogy a kisebb gyerekek a rajzfilmet a klasszikusoknak kijáró távolságtartással fogadhatják, de aztán rá kellett jönniük, hogy ez mégsem így van.

A film Vörösmarty Mihály időtlen művét dolgozza fel úgy, hogy az a legkisebbek számára is érthető és élvezetes legyen. Csongor, a boldogságot kereső királyfi és Tünde, a meseszép tündér kalandjai során megelevenedik a magyar mesevilág: tündérek, ördögfiak, boszorkányok és bölcs vándorok kísérik hőseink útját, ahol a bátorság, a hűség és a szeretet vezeti őket céljuk felé.
A forgatókönyvet Balassa Krisztián írta, a dialógusokon Speier Dávid dolgozott, tanácsadóként pedig Henrik Irén – Dargay Attila alkotótársa és özvegye – segítette a munkát. A hagyományos 2D animációval készült film különleges vizuális világát Dargay Attila eredeti figuratervei inspirálták, így a mese egyszerre hozza el a nosztalgiát a felnőtteknek, és teremti meg az új generációk számára a varázslat élményét.
Csongor és Tünde nem csupán egy mese: egy irodalmi örökség megőrzése és újraálmodása – olyan formában, amely egyszerre tiszteleg a múlt előtt és szól a jelenhez. Kicsiknek és nagyoknak egyaránt felejthetetlen élmény lesz!
A Csongor és Tünde a Nemzeti Filmintézet támogatásával valósult meg. A mesefilm 2025. április 17-től már látható a mozikban a Fórum Hungary forgalmazásában.
A Hír TV filmes háttérműsorának legújabb adását szombaton 12:30-kor láthatják a televíziónézők, az ismétlés pedig vasárnap 7:30-tól látható.
A Svenk a Csongor és Tünde animációs film díszbemutatóján készült interjúját már most meg lehet nézni: