A jövő zenéje

2020.05.12. 11:28

A cím már megvan, a konkrétumokra még várni kell

Mint arról beszámoltunk, a román kormány a múlt héten fogadta el azt a határozatot, amellyel Nagyváradot országos jelentőségű turisztikai övezetté nyilvánította. Az ezzel a címmel járó konkrét pozitívumokra azonban még várni kell, míg elkészülnek az uniós és kormányzati finanszírozási programok.

A cím már megvan, a konkrétumokra még várni kell

Pap István

Az országos szintű turisztikai övezet besorolás nem Nagyvárad teljes területére, hanem annak csak egy részére vonatkozik: észak-déli irányban a római katolikus bazilikától a korzón és a Szent László téren át a Nagyváradi Egyetemig terjedő sáv tartozik bele, kelet-nyugat irányban pedig a Sebes-Körös partjának a Prezan hídtól az Őssi strandig tartó szakasza, ebbe a sávba sorolták be az akvaparkot, a Kálvária-dombot és a Bunyitay-ligetet is. Romániában Nagyvárad az első város, amelyik megkapta ezt a besorolást, eddig kisebb települések, üdülőtelepek rendelkeztek ezzel a címmel, például Félixfürdő is országos rangú üdülőtelep.

Konkrétumok még nincsenek

Adja magát a kérdés, hogy milyen konkrét hozadéka lesz ennek a besorolásnak, a választ pedig Mihai Jurcától, a Nagyvárad és a Régió Turizmusát Népszerűsítő Egyesület (APTOR) elnökétől vártuk, aki elmondta: az országos rang lehetséges pozitív és közvetlen hozadéka lehet az, ha a városnak hozzáférése lesz a turizmusfejlesztést célzó uniós és kormányzati forrásokhoz, de egyelőre még nem tudni, hogy milyen lesz a következő uniós költségvetési ciklus finanszírozási szerkezete, vagy a kormány ilyen jellegű programjai. „Ezeknek a függvényében tudunk majd mi is projektekben gondolkodni. Jelenleg még korai lenne, hogy előálljunk bizonyos projektekkel, hiszen nem tudjuk, hogy fog kinézni a finanszírozási program, és az, hogy mit finanszíroznak. Az tény, hogy a megjelölt városrészben sokféle beruházást érdemes elvégezni, például zöldövezetek, bicikliutak kialakítását. Az elképzelésünk egyébként világos: minden szempontból fejleszteni akarjuk az említett zónát, kezdve az infrastruktúrától egészen az új beruházásokig és turisztikai látványosságok építéséig azért, hogy azok a városrészek a mostaninál is vonzóbbak legyenek a turisták számára. És ez nyilvánvaló módon a város lakói számára is hasznos lesz, hiszen járdák, bicikliutak, parkok is épülnek, létesülnek majd” – fogalmazott Jurca.

A jövő zenéje

Mivel még nincsenek kidolgozva a finanszírozási programok, ezért egyelőre azt sem lehet tudni, hogy magánvállalkozások, közintézmények, például múzeumok pályázhatnak-e majd. Mihai Jurca ebben a vonatkozásban azt mondja, hogy a korábbi finanszírozási ciklusokban ezek az entitások is pályázhattak. „Minden attól függ, milyen lesz a finanszírozási program: ha épületfelújításokat fognak támogatni, ez a helyi önkormányzat ügykörébe tartozik, ha turisztikai látványosságok építését támogatják, akkor a magánvállalkozók is benyújthatnak projekteket, de mindezt nem mi határozzuk meg. Azt még nem lehet megmondani, mikorra készülnek el ezek a finanszírozási programok, de mire megtudjuk, melyek azok a célkitűzések, amelyeket támogatnak, ezeknek az ismereteknek a függvényében fogjuk kidolgozni a saját projektjeinket, és mire megnyílnak a finanszírozási tengelyek, addigra mi már felkészültek leszünk” – hangsúlyozta Jurca.

Borítókép: Nagyvárad főtere éjszakai pompájában

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában