A vízmű története

2020.05.05. 19:16

Hogyan lett Nagyváradnak vízműve?

A régi, híres váradiak, már csak megsárgult újságlapokról, könyvek, visszaemlékezések lapjairól köszönnek ránk. Sokuk nyugvóhelyét sem találjuk meg, mert felszámolt temetőink már nem bizonyíthatják a jelen emberének, hogy itt régi váradiak, magyarok nyugszanak.

Farkas László

Ilyen, régi újságlapokat forgatva bukkantam rá, egykori újságírónk, Pásztor Bertalan visszaemlékezéseire, a Szabadság hasábjain. Érdekes ember volt ez a Pásztor Bertalan. Lássuk, mit találunk róla a Wikipédián. Középiskoláit szülővárosában végezte, de Kolozsváron érettségizett (1892); egyetemi tanulmányait is a nagyváradi Jogakadémián kezdte, de jogi diplomát a budapesti egyetemen szerzett (1897), közben pedig a Zeneművészeti Főiskola hegedű tanszakán is folytatott tanulmányokat. 1898-tól szülővárosába visszatérve joggyakornok; 1899-től a nagyváradi Szabadság belső munkatársa volt, egészen 1921-ig, amikor lapja egyesült a Nagyváraddal. Egy későbbi visszaemlékezése szerint (Szabadság, Nagyvárad 1935. március 29.) Ady Endre az ő rábeszélésére szerződött át Debrecenből a Szabadság szerkesztőségébe. 1900-tól a helyi közigazgatásban vállalt állást; itt városi tanácsosi rangot ért el. 1911–1918 között városi tisztviselőként szerkesztette Nagyvárad Város Hivatalos Közlönyét. Valószínűleg a főhatalomváltozás után vált meg a városi közszolgálattól. 1944 tavaszán deportálták; Auschwitzban a holokauszt áldozata lett.

A városi vízmű története

Pável Mihály görögkatolikus püspök, tízezer forintot adományozott a városnak, mégpedig azért, hogy kezdőtőkeként szolgáljon, a városi vízmű létesítéséhez szükséges pénzügyi alaphoz. Természetesen, a gesztus nyomán nagyot nőtt a hálás közönség szemében a püspök amúgy is népszerű alakja, aki e gesztussal a város iránti szeretetét bizonyította. Hiába volt meg a pénzalap, még majdnem öt évet kellett várnia a város lakósságának, a vízmű elkészültére. Hogy miért? Azért mert a tanácsban mindig volt néhány vaskalapos úriember, akik mindent elleneztek, ami új volt, ami modern volt. Őket nem nevesíti a cikk, ellenben megnevezi azokat az embereket, akiknek köz iránti gondoskodása hozta létre a városi vízművet. Soroljuk hát fel mi is azokat a neveket, akiknek nem csak a vízművet, de más, a város közönségét szolgáló létesítményt is köszönhetünk. dr. Kutiák Ágoston, Sal Ferenc, Busch Dávid, dr. Ritoók Zsigmond és dr. Berkovits Ferenc voltak e jeles férfiak, akik megteremtették az alapot Bulyovszky József polgármester álmainak, azoknak az álmokat, amelyeket kicsit később, majd Rimmler Károly fog tovább vinni és megvalósítani. Pável Mihály püspökről, egy következő visszaemlékezésben még lesz szó, most csak annyival egészítsük ki a megemlékezést, hogy a városi közgyűlés, elismerése jeléül, az akkori Közép utcát, Pável utcának nevezte el, a nagylelkű adományozásért. Ezen kívül az adományozás tényét úgy a miniszterelnökségnek, mint a kultuszminisztériumnak, jelentették. És most lássuk a városi vízmű történetét. A régi város kiemelkedő alakja, a városi vízmű építésének első szorgalmazója, dr. Kutiák Ágoston volt, egy finom megjelenésű úriember, akinek egyemeletes háza, volt a Kert utca, Kispiac sarkán, ahol minden szegényt, ingyen ellátott orvosi tanáccsal. De a mozogni nem tudó, szegény betegekhez, a Külvárosba is kikocsizott, saját batárján. Ő volt az újvárosi polgárság és a szegény néposztály orvosa. Az 1873-as kolerajárvány idején egy röpiratot tett közzé, A jó ivóvíz címen. E röpiratban kimutatta, hogy azért nehéz megfékezni a kolerajárványt, mert a városnak nincs egészséges ivóvize. A Körösből használt víz piszkos és egészségtelen voltára hívta fel a figyelmet. Elsőként a Bóné-kutat ajánlotta, hogy onnan lehetne megfelelő minőségű vizet vezetni a városba. A javaslat a magisztrátust is foglalkoztatta, ki is neveztek egy bizottságot, de azok úgy találták, hogy a kút forrása nem elég bőséges, a szükséges vízmennyiség szolgáltatására. A vízmű építése tehát kútba esett.

Amikor Sal Ferenc lett a város polgármestere, ő is első helyre tette a vízmű megépítését és a hálózat kiépítését. Sal Ferenc is a Bóné-kút vizének bevezetése mellett foglalt állást, de az adminisztráció lassú mozgása miatt, nem történik előrelépés. Újabb kilenc év telik el, mikor 1883-ban dr. Kutiák ismét beadványt írt, a város vezetésének, amit ezúttal aláíratott ötvennégy, tekintélyes, újvárosi polgárral is, Statisztikát csatolt az irathoz, amelyben kimutatja, hogy városunk közegészségügye a legrosszabb az országban és ennek oka, a rossz ivóvíz. Ismét a Bóné-kutat javasolja, hogy legalább az újvárosi rész gondjai megoldódjanak, ahol a legtragikusabb a helyzet, A városi tanács, Busch Dávid városi főmérnököt bízza meg, a tervek elkészítésével. El is készül a terv, de a jelentésbe újra bekerül, hogy a Bóné -kút vízhozama nem elégséges, a megoldás pedig csak és kizárólag az átszűrt, megtisztított Sebes Körös vize. Busch Dávid volt tehát az az ember, aki először felvetette, hogy a vízmű a folyó vizét szállítsa a fogyasztókhoz. Addig azonban, míg ez a terv megvalósult, még sok víz lefolyt a Sebes Körösön. De mi is történt a Busch Dávid által először csak javasolt, aztán egyre vehemensebben követelt javaslattal? Mindenek előtt az, hogy dr. Kutiák megneheztelt a városi mérnökre, mert szerinte az megsemmisítően nyilatkozott az ő tervéről és egyszerűen félreseperte azt. Hírlapi cikkben támadt neki Busch Dávidnak, persze, az sem maradt adós, így aztán épületes sajtópolémia alakult ki a két jeles úriember között. Ennek pedig az vetett véget, hogy a város meghívta Zsigmondy Bélát, egy akkori híres kútfúrót, hogy vizsgálja meg a Bóné-kút vízhozamát és annak városba vezetésének módját. A szakértő végleg eldöntötte a vitát, ugyanis megállapította, hogy a kút vizét csak bonyolult emelőrendszerrel lehetne a vezetékbe juttatni, ugyanis ennek forrásai sokkal mélyebben fekszenek a város szintjénél. Zsigmondy azonban valódi szakemberhez méltóan, tett egy javaslatot, mégpedig egy ártézi kút létesítésének lehetőségét.

Végre megindult hát valami, ami tényleg kivitelezhető volt. E terv mellett tette le voksát Ritoók Zsigmond. a törvényhatóság illusztris tagja is. Törvényhatósági tagokból és szakemberekből álló bizottságot alapított, hogy minden zökkenőmentesen menjen. Ő vezette a bizottsági üléseket és a jegyzőkönyveket is ő írta. Ügybuzgalmával, soha nem engedte „heverni” az aktákat, szerződéseket, hanem mindig odafigyelt, arra, hogy rendben menjenek a dolgok. És igaza volt, mert ezzel a hozzáállással állandóan hatni tudott a közhangulatra, aminek hatása alatt ajánlotta fel Pável Mihály, a következő évben, a tízezer forintot, amelyet „vízmű alap” címén kezeltek a városi pénztárban. Mindent egybevetve, a legjobb megoldásra adta voksát, Nagyvárad képviselő testülete, hiszen egy épp modernizálódni kezdő város szellemével, nem fért össze, holmi falusi ártézi kút eszméje, márt csak azért is, mert olyan természeti adottságú városban, ahol olyan kincs található, mint a Sebes Körös, ki kellett használni ezt az előnyt.

Nemsokára egy próbakutat létesítettek, amiből mintát vettek és azt felküldték az állami vegyi kísérleti állomásra, ahonnan hamarosan kitűnő válasz érkezett. A kút vize tiszta, egészséges, fogyasztásra alkalmas. Azonnal meg is hirdették a csőhálózat tervének pályázatát, amit a Knuth Károly-Kalinger Mihály budapesti cég nyerte el. 1893-ban hozzá is fogtak a terv kivitelezéshez. Itt jegyezzük meg, hogy a város nagy tiszteletnek örvendő polgára, id. Rimanóczy Kálmán építész. a Sebes Körös parti szivattyútelep felépítésére alkalmas területet, szőlőjének gyümölcsösét, harmincezer koronáért a városnak adta, azzal a kikötéssel, hogy az összeg csak jótékony célra használható. A munkálatokat is egy budapesti cég végezte, a Walser Ferenc rt., a város pedig Farkas Kálmán királyi főmérnököt bízta meg a munkafolyamat ellenőrzésével. Gyors tempó és kitűnő munka folyt, így aztán 1894 novemberében a vízművet át is adták. A kivitelező cégnek, 391,943 forint 35 krajcárt fizettek ki, munkadíj fejében. 1894 karácsonyának táján szerették volna megtartani az átadási bankettet, de ez ellen dr. Berkovits Ferenc, törvényhatósági tag, aki Ritoók Zsigmond mellett, szintén értékes meggyőző munkát fejtett ki, a vízmű megépítése mellett, élesen tiltakozott, mert a bankett nyolcszáz forintba került volna. Így aztán, pezsgőzés nem volt, a városatyáknak meg kellett elégedniük, a város által régen áhított, kristálytiszta, üdítő vizével.

Borítókép: a kanyargó Körös Várad központjában

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában