Támogatott tartalom

2020.11.12. 07:55

Florica Cherecheș: „Az Isten-hit, a saját magamba és a munkámba vetett bizalom határoz meg engem”

Ő nyújtotta be a parlagfű-ellenes törvénykezdeményezést. Florica Cherecheș (PNL), akit az oktatásnak a munkaerőpiaci követelményekhez való igazítása, a népesség fogyása és az intézményekben nevelkedő gyerekek sorsa foglalkoztat, egy új képviselőházi mandátumért indul.

– Florica Cherecheș asszony, mivel büszkélkedhet két parlamenti mandátum után?

FLORICA CHERECHEȘ: A tanügyi bizottság tagja voltam és az utolsó mandátum alatt a bizottság alelnöke. A szakképzés fejlesztése foglalkoztatott, kiindulva azokból a szükségletekből, amelyeket Nagyváradon és Bihar megyében észleltem.

A törvényekkel kapcsolatban: szorgalmaztam a mesterségek országos napjának bevezetését. Aztán a parlagfű-ellenes törvényt, amelyet 2018-ban hirdettek ki, 2020-ban pedig, ugyancsak az én kezdeményezésem folytán, módosították és megújították, hogy jobban életbe lehessen léptetni. Az oktatás terén anyagi támogatást értem el a diákok részére, legyenek állami vagy magániskolák tanulói, hiszen ehhez joguk van.

Szocális, gyermekvédelmi téren a gyermekelhelyezési és örökbefogadási törvény módosításán munkálkodtam. Kezdeményezéseimet belefoglalták a kormány, illetve más kollégák kezdeményezéseibe, hogy a 7 évnél kisebb gyermekek ne kerüljenek többé nevelőintézetekbe. Aaz a cél, hogy minél több örökbefogadás történjen, hogy az árva gyermekek is családi környezetben nevelkedjenek, a 7 évesnél kisebb gyermekek is családoknál vagy nevelőanyáknál legyenek elhelyezve. Továbbá sikerült törvényesíteni az egyéves beilleszkedési szabadság megadását a nevelőszülők egyikének, juttatások mellett. Örvendek, hogy kollégáimmal együtt sikerült elérnünk a részmunkát vállalók túladóztatásának kiküszöbölését.

– Milyen kezdeményezéseket szándékszik benyújtani a következő mandátumban?

F. C.: A szakképzés fejlesztése céljából szükségünk van bizonyos kedvezményekre, hogy a gazdasági szereplők partnerséget kössenek az iskolákkal. Szakoktatókra és szakmunkásokra van szükségünk, akik taníthatják a gyerekeket, mert egy szakmát az iskolák műhelyében lehet elsajátítani, de szükség van a gyárakban végzett gyakorlatra is, valamint a vendéglátás, a mezőgazdaság stb. terén. Támogatni fogom az iskola utáni foglalkoztatási programot. Részt veszek a közbeszerzési törvény módosításában, hogy a közberuházások megvalósításában nagyobb hatékonyságot érhessünk el. Hasonlóképpen úgy hiszem, hogy szükség van a munkatörvény módosítására is, hogy a munka termelékenységét növeljük, és a cégek idejében teljesíthessék a megrendeléseket, így a munkavállalók több bérhez juthassanak.

A példátlan demográfiai hanyatlás megállítása érdekében szeretnénk egy sor intézkedést hozni, amivel támogatjuk az aktív, dolgozó családokat a születési arány növelése érdekében. Továbbá nincs egészségmegelőző törvényünk. Több, államilag támogatott szűrőprogramra van szükség és a háziorvosi hatáskör megerősítésére.

– Kedden a képviselőház megszavazta a piacok és vásárok újranyitását, Iohannis elnöktől pedig a törvény kihirdetését várják. Ön hogyan szavazott, és milyen érvekkel tudja alátámasztani?

F. C.: Kedden tényleg szavaztak a legeltetési törvényről, és a PSD bevezetett egy olyan módosítást, amely szerint a piacokat és a vásárokat semmilyen helyzetben ne lehessen bezárni. Ez számomra egy populista módosításnak tűnik. Bekövetkezhetnek olyan helyzetek, amik súlyosabbak egy világjárványnál, és ez a döntés azt mutatja, hogy a PSD túlpolitizálja ezt a témát, ahogy a világjárvány

elején is tette, amikor az állampolgárokat a koronavírus megfékezésére hozott intézkedésekkel szembeni engedetlenségre buzdították. A PSD a kistermelőket használja fel, és a védelmezőjükként tünteti fel magát, hogy elnyerje a bizalmukat vagy a szavazatukat.

– Az Ön választási szlogenje „Fejlesztjük Bihar megyét”, a Bihar megyei PNL által a parlamentbe javasolt csoport pedig Ilie Bolojannal és Florin Birtával közös képeken jelenik meg. Konkrétan, hogyan támogathatja a fővárosból a Bihar megyét és Nagyváradot érintő fejlesztési projekteket?

F. C.: Ahogyan eddig is tettük. A már ismert helyi valóságból fakadó törvényeket kezdeményezünk. Mondok egy példát: az első mandátumban olyan kezdeményezést nyújtottunk be, amely által megújultak Nagyvárad épületei.

Hasonlóképpen módosítások által költségvetési előirányzatokat fogunk támogatni. A minisztériumokban is támogatni fogjuk projektjeinket, hogy a szükséges engedélyeztetések időtartama lerövidüljön. Célunk a Bihar megyei ivóvíz- és szennyvízhálózatok, a kultúra és a turizmus fejlesztése.

– Úgy ítéli, hogy szükség van egy új tanügyi törvényre? Vagy inkább azon a véleményen van, hogy túl gyakoriak a törvénymódosítások, ahogyan a miniszterek váltása, s ezzel többet ártanak, mint használnak?

F. C.: Szükség van egy hosszú távú, minden politikai erő által elfogadott elképzelésre. Bizonyosan nem használ a túlságosan gyakori minisztercsere. Van egy Művelt Románia elnevezésű projektünk, amelynek kidolgozását nagyívű nyilvános konzultáció előzte meg. Rendelkezünk egy munkatervvel, amely alapján kellene építkeznünk. Nyilván össze kell hangolnunk az oktatási kínálatot a munkaerőpiaci kereslettel, hiába képezzük ki a diákokat olyan területeken, amelyek nem keresettek.

– Helyesnek véli a kormány döntését, miszerint az oktatást 100 százalékosan online kell folytatni? Vannak olyan vélemények, amelyek szerint a tanulóknak vissza kell térniük az iskolákba, amely intézkedés nyomán újabb tanerőket kell alkalmazni, akár helyettesítőkként is.

F. C.: Ez az intézkedés a világjárvány kapcsán történt és ideiglenes. Nyilván az a helyes, hogy az oktatás az iskolákban folyjon, és remélem, hogy eljön az az idő, amikor minden megye és település helyi szinten meg tudja majd ezt oldani, az ottani járványügyi helyzet függvényében.

– Említsen egy olyan társadalmi-gazdasági hatású intézkedést, amelyet Ön szerint Románia kormányának meg kellene hoznia ebben az időszakban.

F. C.: Azt hiszem, a legfontosabb dolog, hogy minél több európai uniós alaphoz jussunk, hogy olyan területekbe fektessük be, amelyek által társadalmi fejlődést érhetünk el és növelhető az életszínvonal: infrastruktúra, egészségügy, oktatás, környezetvédelem. Példának okáért gondok vannak az újrahasznosítással. Vigyáznunk kell erőforrásainkra, és meg kell tanítanunk az embereket még a ruházatukat is újrahasznosítani. Tudta, hogy egy farmernadrág előállításához 7000 liter vizet használnak el?

– Ha holnaptól nem lenne többet parlamenti képviselő, mihez kezdene?

F. C.: Újrakezdeném, akár hetedjére is, egy másik területen. Alkalmazkodnék a piaci követelményekhez, aszerint, hogy mit tudok én nyújtani és hova tudok beilleszkedni. Úgy gondolom, hogy az Isten-hit, a saját magamba és a munkámba vetett bizalom határoz meg engem, hogy meg tudjak felelni a követelményeknek.

 

Florica Cherecheș a harmadik parlamenti mandátumára készül, a PNL képviselőházi jelöltlistáján a 4. helyet foglalja el.

 

Ezt a cikket a Bihar megyei PNL megbízásából az Inform Media Press Kft. közölte, megbízói kódszám: 11200025.

Választási reklám, CH 11017

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában