Online képzés

2020.11.12. 14:00

Segítség az online oktatásban

Címkék#e-learning

Mint a jelen körülmények is mutatják, messze nincs még vége a digitális oktatás „egyeduralmának”. Ebben a helyzetben pedig nemcsak a diákok válnak tanulókká, hanem a pedagógusok is, akik az új körülményekhez igazodva maguk is meg kell ismerkedjenek azokkal az eszközökkel, amelyeket a számítástechnika tárházából vethetnek be.

János Piroska

A nagyváradi székhelyű Országos Magyar Továbbképző Központ nemrégiben online képzést hirdetett digitális tananyagfejlesztés témájában, amelynek célja a pedagógusoknak való segítségnyújtás az online oktatás hatékonyabbá tételéhez – tudtuk meg Demeter Emőkétől, a központ igazgatójától. A képzést dr. Nemes István, a Országos Magyar Továbbképző Központ munkatársa vezeti, alapjául pedig egy romániai fejlesztésű program szolgál, a LIVRESQ, amely által interaktív tankönyvek szerkeszthetők. Olyan oktatási segédanyag készíthető általa, amely nemcsak passzív tanulásra kötelezi a tanulót, hanem folyamatos interaktivitást igényel. A programra kétszer annyian jelentkeztek, mint amennyi helyet meghirdettek, így már két csoport hamarosan végez is, a továbbiakban pedig újabb két csoportnak tudnak képzést nyújtani, de az ezekre meghirdetett helyek is majdnem beteltek már. A képzés meghirdetését egy igényfelmérés előzte meg az idei tanév kezdetén, amelyen kiderült, hogy a pedagógusok számára a legnagyobb kihívást az online oktatásra való hirtelen átállás okozta, hiszen tavasszal egyszeriben oktatási eszközök nélkül maradtak, és ez jelenleg is folytatódik. További kihívást jelent megtalálni azokat az eszközöket, illetve módszereket, amelyek által tantárgyspecifikusan hatékonnyá lehet tenni az online tanórát. A képzés sikeresnek mondható, hiszen az azt elvégző pedagógusoktól nagyon pozitív visszajelzések érkeztek – tudtuk meg a központ vezetőjétől.

A továbbképző központ tavasszal nekifogott egy saját képzés kifejlesztésének is, ennek akkreditációs iratait hamarosan elküldik a minisztériumnak, és amennyiben jóváhagyják, reményeik szerint akár januárban vagy februárban el is indulhat. A távoktatás hatékonnyá tétele digitális eszközök által címet viselő tanfolyam egy 80 órás, 20 kreditpontot érő továbbképzés lenne, amely nemcsak webináriumokra, azaz online szemináriumokra épül, hanem kifejlesztettek már hozzá egy oktatási platformot is, ezáltal szeretnének segítséget nyújtani a tanároknak. Ebben kitérnének nemcsak a tanóra tervezésére, hanem a digitális eszközök használata mellett az értékelésre, a játékosítás eszközeire, egy-két tantárgyspecifikus ötletre is. Az akkreditált programok mellett készülőben van egy másik képzés is, amelyet Hibácskó Gizella ajánl fel a pedagógusok számára és amely a G Suite oktatási platform használatában nyújt útmutatást. Azáltal is próbálnak ugyanakkor segítséget nyújtani a pedagógusoknak a digitális oktatásban, hogy honlapjukon (omtk.ro) összegyűjtötték azokat az eszközöket, amelyek a tanítási folyamat során alkalmazhatók, linkgyűjteményt állítottak össze a különböző oktatófilmekből.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában