2021.03.12. 19:00
Az online oktatás kihívásai és pozitívumai
A pandémia által jelentősen befolyásolt terület az oktatás, és ennek kapcsán a szakértők is egyetértenek abban, hogy hatásai maradandóak és egész generációkra kiterjedőek. Mit is jelenthet a híres Zoom-fáradtság? Miért van az, hogy sokszor nagyon kimerültnek érezzük magunkat egy online beszélgetés során?
RMKT-közlemény
A Romániai Magyar Közgazdász Társaság (RMKT) beszámolója szerint dr. Székedi Levente szociológus, a Partiumi Keresztény Egyetem humántudományok tanszékének egyetemi adjunktusa (akivel Jakab Ferenc beszélgetett az RMKT ifjúsági frakciójának részéről) érdekes jelenségekre világított rá az RMKT-online sorozat újabb kiadásán hétfőn este. Véleménye szerint az ún. Zoom-fáradtság egyik oka az, hogy miközben beszélünk, saját magunkat kell néznünk, és ez nagyon megterhelő pszichésen. Ugyanilyen nehéz az is, ha nagyon közel látjuk egymást, ami a valós életben csak akkor fordulhat elő, ha belépnek az intim szféránkba.
Egy kutatás eredményét feltüntetve rávilágított arra is, hogy a túlnyomó többség tudja használni a digitális eszközöket, de csak fele arányuk tartja hatékonynak az online oktatást. A tanítás továbbá komoly erőfeszítést és felkészülést igényel a pedagógusok számára, és a megkérdezettek 84 százaléka sokkal többet dolgozik, mint a világjárvány előtt. Az egyetemi szférában az oktatók közel háromnegyede például nem tanított még online olyan országokban sem, mint Nagy-Britannia vagy Írország, és annak ellenére, hogy nem kellett bejárniuk a diákoknak, úgy érezték, hogy a megszokotthoz képest több feladatot kaptak. Motivációhiányról is beszélhetünk, hiszen a diákok pszichés terhelése egyre jelentősebb, és Székedi Levente véleménye szerint ez a jelenség a jövőre nézve még inkább csak növekedni fog.
De mi a helyzet a szülőkkel és a diákokkal? Ennek kapcsán is érdekes eredmények születtek, és megerősítést nyert az a tény, mely szerint szülői segítség nélkül nem tudna működni az online oktatás. Ez azt jelenti, hogy a szülő nem tud dolgozni abban az időintervallumban, hiszen nélküle a gyerek nem tudna rendesen haladni, az óvodás korosztályt nem is említve, ahol az online módszerek alkalmazása mondhatni elképzelhetetlen. De voltak egyáltalán pozitív eredményei is ennek az időszaknak?
Székedi Levente elmondása szerint jelentős mértékben felgyorsult az oktatási ügyintézés és érezhetően csökkent a bürokrácia jelenléte is. Az online térbe való kényszerülés miatt mind a hallgatók, mind az oktatók kutatási eszközöket tanultak meg használni, ezáltal is hozzájárulva a tanulás hatékonyságához. Mennyiségileg és minőségileg is javult az intézmények online jelenléte és alapvetően sokkal könnyebben megoldhatónak bizonyultak az adminisztrációs problémák is.