2021.06.24. 13:40
Publicritic 2021: Díjátadó és kiállításmegnyitó ünnepség
Napjainkban nemcsak műanyag és egyéb káros anyagok révén történik a környezetszennyezés, hanem létezik a digitális szmog fogalma is, melyet az első alkalommal megszervezett Publicritic tervezőgrafikai plakátpályázat versenyzői igyekeztek ábrázolni, reflektálva a jelen társadalmi problémáira.

lászló_ildikó_reakció buborékok2
Pikó Stefánia


Jelen volt a Szent László Napok főszervezője is, Zatykó Gyula, aki kihangsúlyozta, hogy minden város, amelyiknek van egyeteme, örülhet és büszke lehet rá, Nagyváradon pedig a Partiumi Keresztény Egyetem kiemelt szerepet tölt be a magyar közösség szívében. „Nagyváradi polgárként, és a nagyváradi városvezetésben résztvevő személyként is elmondhatom, hogy nagyon nagy plusz az, hogy vagytok. Köszönjük nektek, és azt is, hogy ilyen aktívak vagytok!” – mondta. Azt is elmondta, hogy az egyetem és a Szent László Napok szervezői hosszú évek óta dolgoznak együtt, a PKE fiataljai minden évben sokat tesznek hozzá a programsorozat sikeréhez.
Egy környezetbarátabb jövőért
Az ünnepségen Vargha Balázs, a zsűri elnöke is köszöntötte a jelenlévőket, méltatva a kiállítást. „Amikor néhány órával ezelőtt megérkeztem Nagyváradra, és beleolvastam a kiállítás katalógusába, aggodalmat fedeztem fel a környezetszennyezés miatt, mely aggodalommal magam is együtt érzek. A 21. század elején az a felismerés érte az embert, hogyha a javunkat szolgáló eszközöket nem megfelelő módon használjuk, akkor az igen ártalmas lehet a környezetre. Ez az egyik felismerés, ami létrehozta a Publicritic kiállítást.” – fogalmazott a szakember. Elmondása szerint ez a fajta technika, amivel a jelentkezők dolgoztak, nagyon jó megfelel ezen felismerés kifejezésére, a témával való foglalkozásra. A vizuális kommunikáció dizájnereinek feladata a provokáció, a figyelem felhívása a problémákra – ezzel járulhatnak hozzá ahhoz, amin sokan mások is dolgoznak, más dizájner szakterületek révén, a környezetkímélőbb digitális (és nem-digitális) jövő megteremtéséhez. „Nagy örömmel fogadtam el a felkérést, hogy közreműködjek ebben a nagyon szimpatikus megmozdulásban. Gratulálok a díjazottaknak és minden alkotónak!” – tette hozzá.
Díjak
A Publicritic közönségdíját Tőkés József, a Partiumi Egyetem Alapítvány nevében adta át Korodi Helgának, aki Keresd a Problémát című munkájával nyerte el a közönség tetszését. A szakmai zsűri elbírálása alapján a harmadik díjat Sárosi Anita nyerte el Rainbow című munkájával, a másodikat Gebur Norbert MOSOLYOGJ, éppen felvesznek című alkotásával, és az ezer eurós első díjat Sergiu Mara vitte el Poszt-valóság című pályaművével.

Bár a megmérettetés fő tematikája a digitális szmog volt, a kifejezést átvitt módon is értelmezhetjük, ha megtekintjük a munkákat. Ezek alapján a digitális szmog nemcsak azt jelenti, hogy a mindenféle kütyük túlzott használata révén kárt okozunk a környezetben, a természetben, hanem mintha azt is jelentené, hogy az internethasználat egy másféle szmogot is létrehoz, ami az emberek gondolkodásában, a társadalomban, a kapcsolatokban tesz kárt. Az alkotások révén a környezetszennyezés alapvető értelme megmarad, de hozzátevődik egy új jelentésréteg is, amit remélhetőleg a plakátok és citylightok segítségével sokan felismernek majd.
Borítókép: László Ildikó: Reakció-buborékok