2022.09.05. 14:45
Hagyományőrző kézművestábort tartottak Nagyszántón
A hagyományőrzés és önszerveződés áll a középpontjában annak a nyári kézműves alkotótábornak, amelyet Nagyszántón szerveztek meg a múlt héten. Az évről-évre megújuló és érdekes kézműves tevékenység sokszínű kínálatával keltik fel a gyerekek érdeklődését, közel két évtizede.

Fotó: Sandor Nicolae Adi
Szolár Éva
„Nagyon régen, huszonévvel ezelőtt volt a nagyváradi Kanonok soron egy apáról-fiúra hagyományozás tevékenység sorozat, ahova elmentem és az nekem nagyon megtetszett” – mondja Bátori Judit az alkotótábor ötletgazdája és főszervezője. Az első alkotótábornak az „anyáról-lányára” elnevezést adták, majd kézműves tábor lett, végül a hagyományőrző alkotótábor lett a neve. Az elmúlt tizenkét évben ezt a nevet és koncepciót tartották meg. A tábor rendszerint egy hétig tart napközis rendszerben, de voltak olyan évek is, amelyek során az ottalvós-napközis felállást kombinálták, valamint olyanok is, amikor a járvány miatt nem tarthatták meg. Így lett az idei a tizenkilencedik alkalom.

Ebben az évben is nagyon gazdag programmal készültek. Tíz műhelyt szerveztek, újdonságként a révi korongozó mester foglalkozása jelent meg. Az évek során folyamatosan bővítették a hagyományőrző foglalkozások választékát. Ezek között kapott helyett a fafaragás, a szalmafonás, a mézeskalács sütés és díszítés, a szövés-fonás, a nemezelés, a kosárfonás, a hagyományos ételek elkészítése (például fánk, csőröge, lángos), az üvegfestés és a csigatészta készítés. Az idei év népi mesterei Docze Éva, Fándly Enikő, Géczi Kal Gyöngyi, Szabó Zoltán, Szőllösi Imréné Tóth Vilma, Ágoston Anita, Ónódi Bányai Andrea és Dușmanu Cornel voltak.

Bátori Judit hangsúlyozta, hogy bár az ő ötlete és elképzelése alapján szerveződött a tábor, de ilyen vállalkozást csak csapatban, közösséggel a háta mögött tud megvalósítani az ember. „Ez csapatmunka. Hiába van egy jó ötleted, ha nincs csapatod” – húzta alá. Ez a csapat igen szerteágazó, de alapvetően helyi. A község Polgármesteri Hivatala anyagiakban támogatta a tábort, de a barátok, ismerősök, kollégák és családtagok segítsége ugyanolyan fontos volt – tette hozzá. Ezen kívül az intézményes segítők között volt a Mesevár Bölcsőde és a Silver Pro Bors idősotthon csapata, valamint a helyi iskola több pedagógusa (többek között Fürtös Izabella és Kubola Anikó). Van egy alapcsapat, az alapítótagok, amely a rendezvény megrendezésének gerincét adják, évről-évre. Bátori Judit kiemelte, hogy mindannyian önkéntesen és lelkesedéssel rendezik a tábort, nem kell kérni senki segítségét, már előre jelentkeznek.
A nagy létszámra és gazdag programkínálatra való tekintettel a szervezés mostanra elég bonyolulttá, de ugyanakkor professzionálissá is vált. Sokféle és komplex feladatkör vár minden évben a szervezői csapatra az utazás megszervezésétől a bevásárláson és vendéglátáson keresztül a hagyományőrző foglalkozások megtartásáig. A résztvevő gyerekek száma rendkívül magas, ez komoly koordinációt igényel. Az idei napi legmagasabb létszám 155 volt, ezen túl számos felnőtt is részt vesz, nemcsak segítőként, hanem érdeklődőként. Az ő számok 30-ra tehető. Mindez komoly logisztikát és munkát feltételez. A gyerekek elsősorban a községből jönnek, de vannak olyan gyerekek is, akik a község falvaiban, a nagyszülőknél nyaralnak, így kerülnek a táborba; elmondható azonban, hogy mindegyiküket fűzi valamilyen szál a községhez. Jellemző, hogy a tábornak nincs szüksége semmilyen marketingre, hirdetésre, mindenki tud róla és számít rá, úgy szervezi a programját, hogy eljöhessen.
A főszervező elmondta, hogy fáradtság helyett feltöltődést hoz számára az egy hetes időszak. „Amikor könyvtáros lettem, tizennyolc éve, akkor olyan nagy csönd volt abban a könyvtárban, úgy gondoltam valami életet kell oda vinni. És ott kezdtük el a gyerekekkel a kézműveskedést, hetente jöttek a gyerekek. Arra gondoltunk, hogy ebből lehetne egy nagyobb rendezvényt is szervezni.” – mondta. „Úgy gondolom, hogy a szülőknek nevelni kell, a pedagógusoknak tanítani, és a mestereknek a népi hagyományokat átadni. Én nem vagyok népi mester, de valakinek össze kell hozni a gyerekeket a népi mesterekkel. Ők is nagyon örülnek, hogy jöhetnek, hogy van kinek oktatni. Olyan jó érzés volt, hogy a kamaszok is eljöttek, első nap vonakodtak mindentől, aztán bekapcsolódtak, elfelejtették a mobiltelefont és elkezdtek részt venni a foglalkozásokon és egymással beszélgetni. Új barátságok szövődtek.” – zárta a főszervező.
Az idei kézművestábor múlt csütörtökön zárult, ahol Bátori Judit köszönetet mondott a szervezésben és lebonyolításban részt vevő segítőinek. Minden felnőtt és gyermek résztvevő oklevelet vehetett át.