„Műszaki baleset”

2022.10.11. 18:28

Beomlott az esőtől a Rovex épülete

Nem bontják, hanem beomlott az egykori nagyváradi Rovex szőrmegyár egyik épülete, amelyre egy ingatlanfejlesztési projekt keretében két emeletet terveztek ráépíteni.

Beomlott az esőtől a Rovex épülete

Fotó: Alexandru Nițescu

Pap István

Többször is beszámoltunk arról, hogy a nagyváradi Sánc (Griviței) utcán, az egykori Rovex szőrmegyár területén lakóparkot akar építeni a Sapient Premium kft., amely az egykori üzem épületeinek egy részét lebontotta, a két reprezentatívabbat viszont meghagyná, illetve tömbházakká alakítaná át. A kisebbik megtartásra szánt épületre két emeletet szándékoztak ráépíteni. Kérdés, hogy mi lesz ebből a projektből azok után, hogy ez az épület beomlott, méghozzá az esővíztől… Legalábbis ezt állítja a beruházó cég, amely a Bihar Megyei Kulturális Igazgatóság kérésére adta ezt a választ, a Nagyváradi Polgármesteri Hivataltól pedig arról értesültünk, hogy „műszaki baleset történt”. A hivatal értesítette a megyei építésfelügyeletet, és most egy bizottság fog alakulni, hogy megállapítsák azt, mi is történt pontosan, magyarázta Mirela Macra, a polgármesteri hivatal sajtóosztályának a munkatársa. 

Adriana Lipoveanu, a nagyváradi főépítészi hivatal helyettes vezetője a Jurnal Bihoreannak azt nyilatkozta, hogy az ingatlanfejlesztőnek kötelessége magától értesíteni a helyi polgármesteri hivatalt és az építésfelügyeletet akkor is, ha spontán műszaki baleset történt, ezt azonban az ingatlanfejlesztő elmulasztotta. Adriana Ruge, a Bihar Megyei Kulturális Igazgatóság vezetője szintén a Jurnal Bihoreannak elmondta, hogy az ingatlanfejlesztési tervekben előírt bontásokat a beruházó már korábban elvégezte, de a megtartásra szánt épület beomlását nem jelentették maguktól az igazgatóságnak. Az előállt helyzetben meg kell találni a megfelelő műszaki megoldást az épület újjáépítésére, tette hozzá. A beruházó nevében Călin Roman azt nyilatkozta a bihon.ro-nak, hogy az épület magától omlott be. „Valami meggyengült a tetőzeten vagy az épület szerkezetében” – mondta, majd hozzátette, hogy az ingatlanfejlesztőnek továbbra is az a szándéka, hogy a két műemléki védelemre javasolt épületet megtartsa és integrálja a lakóparkba.

                                                                                                                                                                                                                                                   

Az eredeti terv jelen körülmények között minden bizonnyal tarthatatlan, nyilatkozta Emődi Tamás építész, a regionális műemlékvédelmi bizottság tagja, aki eleinte szintén arra gyanakodott, hogy szándékos bontás történt, de a kulturális igazgatóságtól ő is azt a tájékoztatást kapta, hogy az épület valójában magától omlott be. Felidézte, hogy a beruházó már tavasszal lebontotta ott az összes melléképületet, és megmaradt az a két épület, amit annak idején ipari műemlékké nyilvánításra érdemesre javasolt az Általános Városrendezési Terv (PUG). „A legnagyobb kérdés most az, hogy milyen szakjelentés alapján javasolták azt, hogy két újabb emeletet lehet ráépíteni erre az épületre, ami állítólag leomlott az esővíztől. Ha viszont a szakjelentés valójában azt mondta ki, hogy ez az épület nem tud megtartani két új szintet, akkor hazugság maga a terv. Az építésfelügyelet és a kulturális igazgatóság egy komoly ankétot kellene végezzen ebben az ügyben” – mondta az építész. A szakértő véleménye szerint ha az az épület tényleg annyira gyenge, hogy összeomlik az esővíztől, akkor kellene egy teljesen új szakvélemény a mostani állapotok figyelembe vételével, „és el kellene felejteni az emeletráépítést” – fogalmazott.

Emődi Tamás megismételte azt, amit korábban már elmondott a beruházással kapcsolatban, ti., hogy az egész ingatlanfejlesztési terv illegális, ugyanis A kategóriás műemlékre, a vár ellenlejtőjére akarnak építkezni, márpedig ilyen munkálatokat csak Bukarestben lehet jóváhagyatni, ez azonban nem történt meg. Ráadásul az Általános Városrendezési Terv feketén-fehéren kimondja, hogy az ellenlejtőre csak akkor lehet építkezni, ha készül a vár egész területére vonatkozó övezeti védettségi terv (PUZ CP), de ilyen dokumentum nem készült.

Vitatott beruházás

A Sánc utcai beruházás hat épületből áll majd, melyek összesen 164 lakást foglalnak magukban, ezekből 12 vendéglakás lesz. Az egyik új épületnek három alagsori szintje, földszintje, három emelete és két visszahúzott emelete, míg a másiknak négy emelete és egy visszahúzott emelete lesz. Az egykori szőrmegyár megtartott épületei ötemeletesek lennének, a most leomlott kisebbikre két új épületet szándékoztak ráépíteni.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában