Szakmai nap

2022.11.22. 09:07

Debrecenben léptek fel a művészetisek

A Kodály Zoltán Zeneművészeti Szakgimnázium és Zeneiskola - Alapfokú Művészeti Iskola és a Zenei Nevelésért Alapítvány meghívására szakmai napot töltött Debrecenben az elmúlt szombaton a Nagyváradi Művészeti Líceum küldöttsége.

Fotó: Ciucur Losonczi Antonius

Ciucur Losonczi Antonius

Hasznosan és kellemesen, sok szakmai tapasztalatot szerezve töltötte az elmúlt szombatot Debrecenben a Nagyváradi Művészeti Líceum közel ötven fős küldöttsége. Ennek előzményéhez tartozik, hogy 2021 májusában a Nagyváradi Művészeti Líceum, a Kodály Zoltán Zeneművészeti Szakgimnázium és Zeneiskola AMI és a Zenei Nevelésért Alapítvány együttműködési megállapodást kötött. A szakmai kapcsolat célja az egymás művészeti munkájának megismerése, szakmai tapasztalataik, oktatási módszereik megosztása, illetve a művészeti együtteseik bemutatkozásának megvalósítása. Ennek szép példája volt ez a november 19-i koncert is a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Karának Liszt-termében, melyen a két intézmény kamaracsoportjai és zenekarai adtak műsort.

 

De ne ugorjunk ennyit előre az időben. A váradiakat szombat délelőtt Sáriné Szebenyi Judit intézményvezető-helyettes, Szebenyi Sára, a Zenei Nevelésért Alapítvány elnöke és Úri Katalin ügyintéző fogadták nagy szeretettel. Elmagyarázták a vendégeknek, hogyan működik a Kodály Zoltán Zeneművészeti Szakgimnázium és Zeneiskola Alapfokú Művészeti Iskola, és néhány helyre el is kísérték őket, például a könyvtárba és a Kodály-terembe. Egy nagyobb helyiségben az éppen zajló próbafolyamatba is betekintést nyújtottak.
Innen aztán Szebenyi Sára vezetésével a művészetisek átmentek a református nagytemplomba. Egy idegenvezető ismertette az istenháza múltját, majd a váradiaknak abban a megtiszteltetésben volt részük, hogy az ő kedvükért játszotta el Csorba Gergő orgonaművész Luther Márton Erős vár a mi Istenünk szövegére íródott Johann Pachelbel-fughettát, Bach híres 147. Kantátájának zárótételét, valamint A Karib tenger kalózai filmzenéjének egy átdolgozását. A három állandó kiállítás megtekintése- a templomtérben a Kossuth Lajos és a magyar nemzet függetlenségi nyilatkozta, illetve A nagytemplomi gyülekezet múltja és jelene címűek, majd a keleti toronyban a Biblia makettek és szentföldi festmények makett kiállítás és a Rákóczi-harang- már csak hab volt a tortán.

 

A Református Kollégium múzeumában Ősz Attila muzeológus volt a házigazda. Itt olyan állandó tárlatok ejtették gondolkodóba a művészetiseket, mint a „Kálvinista Róma, Keresztény Respublika, Magyar Genf”, „Az ország iskolája”, a Műemlékkönyvtár és az Oratórium- nemzeti emlékhely.

Fotós: Ciucur Losonczi Antonius

Az ebéd után a fellépők gyakoroltak, a csapat egy másik része pedig elsétált a Nagyerdőbe. A Debreceni Egyetem Zeneművészeti Karának Liszt-termében adott ezután nagy sikerű közös koncertet a Debreceni Zenede és a Művészeti Líceum. A sort a házigazdák nyitották, fellépett tőlük a Trio Amici (Ifj. Barra Ákos hegedűművész, Pusker János gordonkaművész, Sári Gergő zongoraművész), valamint a Debreceni Zenede Ifjúsági Fúvószenekara Sárvári József vezényletével. A váradiak részéről Ferencz István diák (hegedű), Mircescu Georgiana fuvolatanár és növendékei (a Szakács Panna, Füzesi Sára, Bacsó Ágnes és Simó Fanni) alkotta együttes, Vura János trombitatanár csapata (Dudaș Cătălin, Purda Răzvan, Kerezsi Vilmos, Nagy Márk), és a Nagy Viola tanár által felkészített 34 fős szimfonikus zenekar káprázta el játékával a hallgatóságát. Egy tartalmas nap végén Nagy Gabriella, a Művészeti Líceum igazgatóhelyettese és Tóth József, a Kodály Zoltán Zeneművészeti Szakgimnázium és Zeneiskola AMI vezetője természetesen egyetértettek abban, hogy az együttműködés folytatást igényel.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában