Koncert

2023.12.27. 15:04

Két karácsonyi koncertet is tartott a filharmónia

Karácsonyi koncertekkel várta közönségét a nagyváradi filharmónia az Enescu–Bartók-terembe december 21-én, csütörtökön és 22-én, pénteken 19 órai kezdettel.

Két karácsonyi koncertet is tartott a filharmónia

Forrás: Facebook/Filarmonica de Stat Oradea

Tóth Gábor

Zenekar és kórus egyaránt színpadra állt, a karmester Andrei Tudor volt, szólisták Lorena Puican szoprán és Florin Estefan bariton, valamint közreműködött a nagyváradi görögkatolikus líceum gyermekkórusa, Nicoleta Țâmpu felkészítésében, a zenekari kíséretből kiemelendő Camelia Andone zongorajátéka.

A két előadásból a csütörtökin voltunk, melyen megközelítőleg telt ház volt.

Egy előzetesben már említettük, honnan érkeztek a vendégelőadók, a két szólóénekes a Kolozsvári Román Nemzeti Opera színeit képviselte, Florin Estefan, az ottani igazgató, egyben a Bihar Megyei Tanács és a filharmónia közötti műsorpolitikai mediátor, a Bukarestben zeneakadémiát végzett Andrei Tudor pedig inkább arról ismert, hogy a göröngyösebb komolyzenei pálya helyett a crossower jellegű hangszerelői és kísérő-komponista irányvonalat választotta. Nem sok mondanivaló van a most hallott zeneművészetileg populárisan híg karácsonyi repertoárról, de azért majd dokumentáljuk a művek sorát is.

Lényeges különbség van a között, hogy valami szépmázúan tetsző vagy a látszat mögött esetleg tartalmasan értékes-e. A filharmónia, mint azt mostanság egyre gyakrabban kénytelenek vagyunk leírni, felelős azért (sok évtizednyi szakmát tanult diplomás zenészek társulatáról beszélünk!), hogy a megye egyetlen professzionális komolyzenei közintézményeként értékeket képviseljen és közvetítsen közönsége számára. A mai nagyváradi filharmóniában azonban úgy tűnik, ez a felelősség mit sem számít, zenei olcsóságokért bármikor felrúgható külső megrendelésre, látszat-publikumépítés avagy profitorientáltság gyanánt egyenesen az évadba kódolva. Szomorú ezt különösen karácsony tájékán újra elmondani, azon az ünnepen, ami éppenséggel a lehető legtartalmasabb fény érkeztéről kellene szóljon. A zenetörténetből jól tudjuk (már aki), hogy itt a Földön számtalan zeneszerző-csillag élt és alkotott, s legjobb tudása szerint igyekezett, hogy tartalommal töltse meg az emberek fülén át azok szívét-lelkét, egyben értelmét. Az elmúlt évszázadokból olyan nagymesterek sokasága áll ma már sorban ingyen, előadói és kiadói díjtól mentesen, értő meg- és elismerőikre várva, hogy a hatalmas zeneirodalomból a merítés szinte végtelen lehetne repertoárformálás tekintetében kiemelkedő remekműveikből.

Lássuk milyen mélységekből merített 2023. karácsonyára a váradi filharmónia: Christmas Celebration – Andrei Tudor zenekari összeállítása (Carol of the Bells, To You, Hark! the Herald Angels Sing, Gloria In Excelsis Deo), Ce-ați văzut păstori (Onișor Rodilă hangszerelése), Aseară pe-nserate (Tudor zenekari letétje), egy meglepően idecsöppent J. S. Bach-kantáta, a 147. ismert fináléja, sajnos giccsesített záradékkal, majd I’ll be home for Christmas, Once Upon a December, El Nacimiento (Ariel Ramirez), Polar Express (Alan Silvestri). Szünet után: Leroy Anderson A Christmas Festival, Oh Holly Night (szintén Tudor koncepciójában), It’s beginning to look a lot like Christmas, Plink, plank, plunk (L. Anderson), Silent Night (A. Tudor-adaptációban, gyermekkórussal is), Moș Crăciun – o poveste de iubire, Sleigh Ride, Silver Bells, majd zárásként kolindálás tuttiban (Deschide ușa creștine, O ce veste minunată, Colindăm).

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában