2024.05.13. 08:30
Díjakkal ismerték el az asszisztensek munkáját
A 2011 óta tartó hagyományoknak megfelelően az idén is kiosztották a dr. Mózes Károly-díjakat négy egészségügyi asszisztens számára.

Fotó: Alexandru Nițescu
Pap István
A dr. Mózes Károly díjakat szombaton délelőtt adták át a nagyváradi városháza nagytermében. A díjat 2011-ben alapították Cseke Attila akkori egészségügyi miniszter kezdeményezésére, ezzel ismerve el az egészségügyi asszisztensek kiemelkedő munkáját. Az ünnepségen szép számban egybegyűlteket köszöntötte Florin Birta, Nagyvárad polgármestere. Kiemelte, hogy a nagyváradi és a Bihar megyei önkormányzat prioritásként kezeli az egészségügyi rendszer fejlesztését, ennek bizonyítéka, hogy az elmúlt négy évben több mint 55 millió euró értékben történtek befektetések a megyei egészségügyi rendszerbe. Hangsúlyozta, hogy az egészségügyi rendszer fejlesztése és hatékony működtetése az egész társadalom közös érdeke, ezért természetes az, ha az állam különböző intézményei politikai hovatartozástól függetlenül támogatják az egészségügyet. „Nekünk Nagyváradon és Bihar megyében szerencsénk volt az egészségügyi miniszterekkel, akik mindig támogatták a Bihar megyei beruházásokat” – fogalmazott, név szerint is megemlítve Cseke Attilát, Florian Bodogot és a jelenlegi tárcavezetőt, Alexandru Rafilat, aki az új váradi járványkórház építését támogatta. Végezetül bejelentette, hogy az idei év végéig befejeződik az új járóbeteg rendelő és a parkolóház építése a megyei kórháznál.

A következő felszólaló Cseke Attila szenátor, egykori egészségügy miniszter volt, aki dr. Mózes Károlyt, a váradi egészségügyi iskola létrehozóját méltatta, kiemelve, hogy a jeles orvos mintegy hatvan évig állt a Bihar megyei közösség szolgálatában, és megírta azt a tankönyvet, amely megjelenése óta az egészségügyi asszisztensek bibliája, több tucatnyi generáció tanulta belőle a szakmát. A volt miniszter megismételte azt, amit a korábbi években is elmondott a Mózes Károly-díj kapcsán: ennek az elismerésnek a legfontosabb üzenete az, hogy mindannyian képesek vagyunk alkotni és segíteni azon a szakterületen, ahol dolgozunk függetlenül attól, hogy milyen szinten helyezkedünk el az adott rendszerben. A díj annak a szellemiségnek a közvetítője, hogy nap mint nap helyt kell állni, és mindig hajlandónak kell mutatkozni arra, hogy segítsünk embertársainknak.
Köszöntötte az egybegyűlteket Tiberiu Brădățan egészségügyi államtitkár, kifejtve azt, hogy az egészségügyi rendszer nem működhet az asszisztensek, illetve a csapatként együttműködő közösség nélkül. Mózes Károly megalapította az egészségügyi iskolát és megírta tankönyvét, ezzel mintegy letette az alapkövét az itt felépült egészségügyi rendszernek. Ezt az alapot és ezt a rendszert kell a továbbiakban is biztosítani a társadalomnak – tette hozzá. Köszöntötte a megjelenteket dr. Aurel Mohan, az esemény egyik szervezőjének, a Bihar Megyei Egészségügyi Alapítványnak az elnöke és dr. Mózes Gábor, Mózes Károly fia is. Ő kiemelte, hogy édesapja állandóan a betegek szolgálatában állt, ezért kevés ideje volt foglalkozni gyermekeivel, de életvitelének a példájával nevelte gyermekeit, unokáit. Ennek bizonyítéka az, hogy öt unokája is az orvosi pályát választotta.

Mircea Timofte, a Romániai Orvosasszisztensek és Bábák Rendjének, valamint az Asszisztensek Európai Tanácsának az elnöke azt húzta alá, hogy az asszisztensek szerepe eddig is meghatározó volt az egészségügyi rendszerben, de a jövőben gyakorlatilag létfontosságúvá válik, tekintettel az olyan kihívásokra, mint a lakosság elöregedése és a közegészségügyi válságok. Külön köszönetet mondott Cseke Attilának, amiért miniszterként különös figyelmet fordított az asszisztensi hivatásra, olyannyira, hogy annak idején képes volt saját miniszterelnöke ellenében is az asszisztensek érdekeit szem előtt tartó döntést hozni (az asszisztensek statútumára utalt, melyet a Boc-kormány eredetileg nem támogatott, és amely azóta is hatályban van – szerk. megj.). Kiemelte továbbá, hogy ennek a díjnak a megalapításával további motivációt adtak az asszisztenseknek arra, hogy még jobban végezzék munkájukat, és kifejezte reményét, hogy ez a fajta díjazás országszerte elterjed majd. Beszédet mondott még Iuliana Busuiog, a Romániai Orvosasszisztensek és Bábák Rendje Bihar megyei filiáléjának a vezetője, majd következett a díjátadás.
Jutalmazták Lidia Maria Bodrenciut, aki pályáját Mózes Károly mellett kezdte a nagyváradi járványkórházban. Átvette a Mózes Károly díjat Heit Julianna, ma már nyugdíjas, de még mindig aktív diószegi egészségügyi asszisztens, Florica Chichinejdi, a nagyváradi megyei kórház nefrológiai osztályának a főnővére, valamint Andrea Roatis, a Krasznai Krónikus Kórház palliatív ellátási osztályának munkatársa. Az ünnepségen közreműködött Borbíró Tímea fuvolaművész, a Nagyváradi Egyetem Zene Fakultásának negyedéves hallgatója, több nemzetközi fuvolaverseny nyertese.