2024.07.15. 16:52
Egyedülálló csontátültetést végeztek Nagyváradon
Premiernek számít Nagyváradon és az országban is az a műtét, melyet a Pelican Kórházban végeztek el múlt pénteken dr. Adyb-Adrian Khal ortopédsebész, ortopéd-traumatológus, ortopéd-onkológus vezetésével. A beültetendő csontot egy francia csontbankból szállították, egy olyan páciens életminőségének javítása érdekében, akit csontrákkal diagnosztizáltak. A csontátültetési műtétről hétfőn számoltak be a kórházban.
Fotó: Alexandru Nițescu
Törő Enikő
Az operációval kapcsolatos részleteket hétfőn ismertette a Pelican Kórházban dr. Adyb-Adrian Khal sebész és dr. Bimbó-Szuhai Erika altatóorvos. Mint dr. Khal kifejtette, azért számít egyedülállónak és különlegesnek ez a műtét Nagyváradon és Romániában is, mert ilyen betegség esetén még nem végeztek itt csontátültetést. A páciens egy 31 éves medgyesi (Mediaș, Szeben megye) nő, aki kilencéves korában bal combcsonttörést szenvedett, amikor elesett a jégen. Akkoriban több műtétet végeztek rajta, többek között azért, hogy a kialakult agresszív daganatot azonosítani tudják. Mint elhangzott, ez a típusú tumor nem feltétlenül életveszélyes, de a páciens életét erősen megnehezíti, ugyanis bénulás követheti. Az ilyen esetekben a jóindulatú daganatok befolyásolhatják az életminőséget, a rosszindulatú csontdaganatok pedig ritkák, a rosszindulatú elváltozások egy százalékát teszik ki. A csontszarkómák előfordulási gyakorisága évente 100.000 lakosból 1, és 40–45 százalékban 18 évnél fiatalabb személyeknél alakul ki. A leggyakoribb az oszteoszarkóma, kondroszarkóma és az Ewing-szarkóma, ezek végzetes kimenetelűek is lehetnek a diagnosztikai időtől és a kezeléstől függően.
A csontátültetés részletei
A műtétet tehát múlt pénteken végezték el Nagyváradon, a Pelican Kórházban dr. Khal vezetésével. A csapatban egyébként két rezidens is részt vett – azzal a céllal, hogy a tudást elsajátítsák, és a későbbiekben vállaljanak ilyen típusú műtéteket. Az operáció körülbelül 7,5 órát tartott, mely dr. Khal szerint megfelelő időtartam volt, hiszen más csontátültetési műtétek akár 13–14 órát is eltarthatnak. A rekonstrukciós műtét során behelyezték a donortól származó combcsontdarabot (25–28 centiméter), majd implantátumokkal rögzítették, elérve így azt, hogy a páciens mindkét lába egyforma hosszúságú legyen. Itt az orvos hozzátette, hogy az évek során elvégzett műtétek miatt a hölgy bal lába négy centiméterrel rövidebb lett, ez pedig fájdalmat okozott a gerincén és a medence tájékán. Az orvos kifejtette, hogy ilyen rekonstrukciós műtéteket nemcsak csontrák, hanem súlyos sérülések és fertőzések esetében is végeznek. A műtét előnye, hogy hamarabb „megszokja” a szervezet az átültetett csontot, mint a protézist, hosszabb ideig „fogadja el”, mint a protézist, továbbá az ilyen műtéti eljárás során megmentik a csonttőkét, valamint az operáció is kevesebb pénzbe kerül.
A sajtótájékoztatón dr. Khal beszámolt arról is, hogy a páciens pénteken, a műtétet követően egészen hétfő reggelig az intenzív osztályon volt, viszont kizárólag a szigorú felügyelet s megfigyelés miatt, komplikáció nem lépett fel. Az altatóorvos hozzátette, hogy még ezen a héten kiengedik a kórházból, s áthelyezik egy rehabilitációs intézetbe. Az ortopéd-sebész szerint 6–8 hónap felépülési idő vár rá, körülbelül ennyi idő múlva már fog tudni sétálni.
A sajtótájékoztató után a páciens is nyilatkozott. A nyugalma és gyógyulása érdekében őt nem lehetett meglátogatni, azonban nyilatkozatát továbbították a sajtó felé: „Hat évvel ezelőtt normális életem volt, akkor kezdtem el sántítani és akkortól voltak fájdalmaim, minden bonyolultabb lett. 2024 elejétől már mankóval jártam. A munkavégzésemet ez nem befolyásolta, ugyanis egy irodában dolgozom, de nagyon kényelmetlen volt. Nem tudtam futni, semmilyen sportot nem tudtam végezni, s nem tudtam sokat sétálni sem” – mondta a nő, akinek egyébként az orvosok szerint nagyon jó az állapota. A páciens hozzátette: ő abban reménykedik, hogy három hónap múlva már szaladni fog.
Dr. Khal egyébként Franciaországban, a Marseille-i Egyetemi Kórházban dolgozik, két hónapja pedig a nagyváradi Pelican Kórház orvoscsapatának tagja is. Franciaországban 5 éve végez csontátültetést, tavaly körülbelül 70–80-at. A cél az, hogy Romániában, az ország keleti részén a Pelican Kórház legyen a csontátültetési műtétek központja. Dr. Khal Nagyváradon született és nevelkedett, orvosi tanulmányait Kolozsváron végezte, rezidens éveit Franciaországban és Olaszországban töltötte.