Érték

3 órája

Budapesten restaurálják a váradi egyházművészeti gyűjteményben található selyemfestményt

Egy tavaly aláírt megállapodás értelmében a budapesti Országos Széchényi Könyvtár (OSZK) felvállalta, hogy restaurálja a Nagyváradi Római Katolikus Püspökség egyházművészeti gyűjteményében található selyemfestményt, melyet Mária Terézia császárnő készített a Szent Jobb-ereklyéről. Január 9-én a püspökség munkatársai elvitték az OSZK-ba a felbecsülhetetlen értékű műalkotást.

Forrás: OSZK

Ciucur Losonczi Antonius

A Schlauch Lőrinc-emlékév keretében tavaly áprilisban írt alá együttműködési megállapodást a Nagyváradi Római Katolikus Püspökség és az Országos Széchényi Könyvtár nevében Böcskei László megyés püspök és Rózsa Dávid főigazgató. A püspöki palota földszinti, Schlauch-emléktermében zajlott ünnepségen jelen volt Demeter Katalin konzul is, ugyanis a két intézmény közti egyezség létrejöttében közreműködött Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa. A partneri szerződés egyik pontja a Nagyváradi Római Katolikus Egyházmegye egyik legjelentősebb műtárgya, a szentjobbi római katolikus közösség tulajdonában levő Szent Jobb-ereklye budapesti restaurálására vonatkozik. A kis méretű, Mária Terézia magyar királynő személyéhez köthető, festett Szent Jobb-ábrázolás arra a selyemkendőre készült, amely Szent István jobbját takarta, amikor azt 1771-ben uralkodói közbenjárásra hazahozták Raguzából Magyarországra. A római katolikus egyház éppen ezért érintéses ereklyeként tekint az uralkodónő autográf ereklye-igazoló és adományozó szövegével ellátott műtárgyra, amelynek restaurálását készítették elő a két intézmény elöljárói és szakemberei.

Felbecsülhetetlen értékű műtárgy

Magyarországon az Országos Széchényi Könyvtárnak van az egyik legjobb restauráló műhelye, nekünk pedig az egyik legrosszabb állapotban levő tárgyunk az egyik legfontosabb, hiszen Mária Terézia udvarából került ki, az ő aláírásával. Egy unikum műtárgyról beszélünk tehát. A megállapodás másik izgalmas része, hogy bevállalták számos váradi vonatkozású kiadványnak a digitalizálását és a Magyar Elektronikus Könyvtárban (MEK) való közzétételét. Rögtön azzal kezdték, hogy hozzáférhetővé tették Schlauch Lőrinc bőséges nyomtatott irodalmi hagyatékát, és folytatták Bunyitay Vincével. Most az a vágyunk, hogy a Tiszántúl napilapot teljesen elérhetővé tegyük az interneten. Vannak tehát ilyen közös terveink, álmaink” – nyilatkozta a Bihari Naplónak Lakatos Attila, a Nagyváradi Római Katolikus Püspökség egyházművészeti gyűjteményének vezetője.

Január 9-én a püspökség munkatársai elvitték az OSZK-ba a felbecsülhetetlen értékű műalkotást, ahol az idei év közepéig el fogják végezni a szükséges beavatkozásokat állapotának megóvása, élettartamának meghosszabbítása és esztétikai értékének megőrzése érdekében. A püspökség munkatársai, Balla Tünde és Lakatos Attila, valamint Tóth Zsuzsanna és Meller Nóra, az OSZK restaurátorai mellett Horváth Diána, az Állományvédelmi és Restauráló Osztály vezetője, illetve Mészáros Tamás gyűjteménymegőrzési főosztályvezető is részt vett az átadáson.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában