Halasztás

3 órája

„Még egyszer, utoljára”: újra elhalasztották a fogyasztásmérők beszerelését

Ismét meghosszabbították a fűtőtestek költségelosztóinak felszerelésére vonatkozó határidőt. Az új terminus 2025 vége. A tervek szerint a rászoruló családok anyagi támogatást kapnak a fogyasztásmérők beszerelésére.

Fotó:  A szerző felvétele

Újabb haladékot kaptak azok a tömbházlakás-tulajdonosok, akik még nem szereltek fogyasztásmérőket (románul repartitor) a fűtőtestekre: az új terminus 2025. december 31. A döntést 2024. december 30-i ülésén hozta meg a kormány. „Az energiaügyi minisztérium kezdeményezésére a kormány által támogatott sürgősségi rendelet révén időt adunk az állampolgároknak arra, hogy a központi hőenergia-ellátó rendszerhez csatlakozott társasházakban az egyéni hőenergia-fogyasztás meghatározására szolgáló műszaki rendszereket (mérőórákat) megvásárolják és beszereljék. Ezzel eleget teszünk a civil társadalom kérésének, és egy utolsó egyéves hosszabbítást adunk arra az időszakra, amely alatt ezeket a berendezéseket be kell szerelni” – jelentette be Sebastian Burduja energiaügyi miniszter a szaktárca portálján közzétett közleményében. Ebben kiemeli azt is, hogy az említett határidőig természetesen a bírságokra vonatkozó kitételeket is felfüggesztik. 

Ismét elhalasztották a fogyasztásmérők beszerelésének határidejét
Ismét elhalasztották a fogyasztásmérők beszerelésének határidejét
Forrás: adevarul.ro

A sajtóközlemény arról is beszámol, hogy az alacsony jövedelmű fogyasztók anyagi, 750 lejig terjedő támogatást kapnak arra, hogy felszereljék a fűtőtestekre a költségelosztókat. Ennek érdekében az energiaügyi minisztérium a következő időszakban egy sürgősségi rendeletet terjeszt elő, amelyben rögzítik a pénzügyi támogatás kiutalásának a mechanizmusát. Az elképzelések szerint a pénzt csak azt követően kapják meg a jogosultak, hogy egy erre a feladatra engedéllyel rendelkező vállalkozás beszerelte a lakásba a szóban forgó berendezéseket. 

 

Folyamatos halasztás

Az elmúlt években a kormány folyamatosan elhalasztotta a költségelosztók telepítésére vonatkozó kitétel végrehajtását, noha ez a kötelezettség már a közüzemi hőszolgáltatásról szóló 2006. évi 325. törvényben szerepel. Talán éppen emiatt is már szinte mindenki szkeptikus a tekintetben, hogy valaha is bevezetik-e ezt a kötelezettséget. Călin Ungur, a Nagyváradi Hőszolgáltató Vállalat (Termoficare) főigazgatója portálunknak elmondta, hogy önmagában véve helyes az a gondolat, hogy mindenki annyit fizessen, amennyit fogyaszt, de ehhez szükség lenne egy méltányos szabályozásra. Kifejtette: mindenkinek egyenlő mértékben kellene fizetnie a fűtésköltségek ötven százalékát, függetlenül attól, hogy mekkora az egyéni fogyasztás, és csak az elhasznált hőenergia másik felét fizessék a lakók az egyéni fűtésmérő alapján. Így lehetne elkerülni azt, hogy egyesek teljesen lezárják a fűtést a lakásukban, hogy ne fizessenek a hőenergia után, míg a szomszédok, ha meleget akarnak a saját otthonukban, még jobban meg kell engedjék azt, és ezáltal értelemszerűen többet is fizetnek. Csakhogy ilyen kitétel nincs a jogszabályban, ezt egy következő törvénymódosítás során bele kellene iktatni abba – fejtette ki az igazgató. Hozzátette: az eddigi tapasztalatok azt mutatják, hogy azokban a tömbházakban, ahova beszerelték a költségelosztókat, valóban csökkent a hőenergia-fogyasztás, de csak azért, mert egyesek nem engedték olyan erősen a fűtést. 

Kérdésünkre válaszolva az igazgató elmondta: Nagyváradon mintegy 60 ezer lakás van rácsatlakoztatva a távhőhálózatra, és nem reális elvárás az, hogy egy év alatt minden olyan helyre beszereljék a szóban forgó berendezéseket, ahol jelenleg nincs. „Egyetlen évben sem történt ez meg, és az idén sem fog. Már 2010 előtt megjelent ez a törvény, és azóta nem történt semmi” – fogalmazott Ungur, aki úgy véli, hogy az idei év végén is meg fogják hosszabbítani a határidőt. Végezetül elmondta: a fogyasztásmérők megléte nem érinti a legcsekélyebb mértékben sem a hőszolgáltató vállalatot, mely ugyanolyan feltételek mellett biztosítja a tömbházakban a fűtést, és a lakótársulások feladata eldönteni, illetve megszervezni azt, hogy az ezzel kapcsolatos költségeket miképpen osztja el a lakók között. De addig, amíg a lakók nem akarják a költségelosztókat, aligha fog valami érdemben történni ebben az ügyben – tette hozzá Ungur.

 

Majd elfelejtik

Hasonlóan vélekedik Horvath Ioan nagyváradi lakótársulási elnök, a több lakóközösséget tömörítő Coaliția Rogerius civil szervezet vezetője is, aki lapunk kérdéseire válaszolva hangsúlyozta: a fogyasztásmérők beszerelésére vonatkozó elképzelés nem az emberek érdekeit szolgálja, „hanem csak egy biznisz”. Véleménye szerint időközben már a politikusok is rájöttek erre, de „mert szégyellik ezt bevallani, addig fogják halasztani ennek a kötelezettségnek a bevezetését, míg egyszer csak elfelejtődik”. Horvath Ioan hamisnak tartja azt az érvet, miszerint a fogyasztásmérők beszerelésével csökkenni fog a fűtésszámla, hiszen „még nem találtak fel olyan készüléket, amit, ha felszerelek, ugyanazt a meleget biztosítja, de én kevesebbet fizetek. A költségelosztóval le tudod vinni a fűtést, és akkor kevesebbet fogsz fizetni, mert nem lesz olyan meleg a lakásban” – érvelt a lakótársulási elnök. Hozzátette: korábban, amíg egyes tömbházakban be volt szerelve a fogyasztásmérő, azok a lakók, akik spórolni akartak a fűtésen, a csukott ablakok mellett fagyoskodtak, és még így sem fizettek feltétlenül kevesebbet, mint azok, akiknek nem volt költségelosztójuk, viszont megfelelő meleg volt az otthonukban, és még szellőztetni is tudtak. Éppen ezért ma már szinte senki nem akar költségelosztót.

„Menjen végig a Rogériuszon, és száz emberből ötöt nem fog találni, akinek kell” – fogalmazott Horvath, aki szerint megfelelő az a rendszer, amelyet jelenleg alkalmaznak. „A lakótársulások arányosan elosztják a fűtésfogyasztást. Akinek nagyobb a lakása, többet fizet, akinek meg kisebb, az kevesebbet, és az emberek sose panaszkodtak. Az üres lakások tulajdonosai is a lakás nagyságának megfelelő fűtésszámlát fizetik. Ha ez nem tetszik nekik, adják ki a lakást albérletbe. Olyan nincs, hogy ők megspórolják a számlát, a szomszédok meg fűtik az üres lakást is” – mondta végül Horvath Ioan.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában