Kóstoló

10 órája

Pálinkabarátok találkozója zajlott Érmihályfalván

Negyedik alkalommal szervezte meg Érmihályfalván az Érmelléki Pálinkabarátok Találkozóját Nagy László agrármérnök, a Partiumi Falugazdász Hálózat térségi képviselője, valamint Erdei Róbert társszervező.

Erdon-összeállítás

A Gödör rendezvényház adott otthont a nagy sikerű rendezvénynek, melyet a hagyományoknak megfelelően az év második szombatján rendeztek meg. Nagy László köszöntötte a megjelenteket és mindazokat, akik jelenlétükkel megtisztelték az eseményt: Kovács Szabolcs Istvánt, a Partiumi Falugazdász Hálózat ügyvezető elnökét, Karsai Attila polgármestert, valamint a két szakmai előadót: Nagy Botond okleveles pálinkabírálót, a pálinkaverseny igazgatóját, és dr. ifj. Lunczer János pálinkamester szakmérnököt, okleveles pálinkabírálót. Nagy László beszédében kiemelte: végre a minőségi és nem a mennyiségi pálinkafőzés került előtérbe az Érmelléken is, ehhez azonban az is hozzájárult, hogy a pálinkafogyasztók is igyekeznek a lehető legjobb minőséget választani ezen a téren.

Kovács Szabolcs István gratulált a szervezőknek a kezdeményezésért, majd elmondta: szívesen vesz részt minden olyan rendezvényen, amely a szakmaiság mellett közösségformáló, összetartó erővel is bír. „Óriási fejlődésen ment át a partiumi párlatfőzés, és azon belül is kiemelkedik Érmihályfalva, ahol sokan foglalkoznak minőségi pálinka-előállítással: ez megmutatkozik, amikor számottevő mennyiségű éremmel térnek haza a versenyekről” – fogalmazott Kovács Szabolcs István.

Karsai Attila érmihályfalvi polgármester megköszönte a meghívást a rendezvényre, továbbá örömének adott hangot, hogy Nagy László, a rendezvény egyik szervezője mint városi tanácsos és falugazdász, egyaránt segíti és képviseli a település lakosait és a mezőgazdászokat. „A pálinkafőzésnek van hagyománya a mi vidékünkön is, de igazán az az örömteli, hogy napjainkban a minőség került előtérbe (…) Nagy László ötlete, hogy találkozót kell szervezni az érdeklődők és a szakemberek számára, ahol tapasztalataikat megoszthatják, kérdéseket tehetnek fel, kitűnőre vizsgázott immár negyedik alkalommal” – mondta Karsai Attila.

A szakmai előadók közül először Nagy Botond értekezett a körtepálinka-készítés néhány fontos lépéséről, majd dr. ifj. Lunczer János a kajszibarack-pálinka készítésének kulisszatitkairól beszélt. Mindketten kiemelték: minőségi pálinkát csak kiváló alapanyagból lehet készíteni, oda kell figyelni az éppen aktuális, feldolgozásra váró gyümölcsalapanyag sajátosságaira. A csonthéjas gyümölcsöket ki kell magozni, a körtét, almát is jó kicsumázni, ezek mind idő és munkaigényes teendők. Fontosnak tartották a főzés időpontjának a megválasztását: nem szabad elodázni azt, hogy most éppen nem érek rá, jó lesz majd a jövő héten is – ezek mind a minőség és a mennyiség rovására mennek. A szakemberek igyekeztek segíteni tanácsaikkal a jelenlévőknek, hogy minél jobb pálinkákat, párlatokat készítsenek. A szakmai rész után szinte minden résztvevő kérdéseket tett fel, tanácsokat kért, amelyre mindketten készségesen válaszoltak.

Ezután Nagy László a XXIV. Zentai Mikulás-napi Pálinka- és Párlatversenyen díjazást elérteknek adta át az elismeréseket és emléklapokat a két előadó szakember segítségével. Díjakat kapott Erdei Róbert társszervező, aki Nagy Árpáddal 13 mintát küldött a versenyre. A továbbiakban Mérai István, Roska Sándor, id. Kecskés István és Pásztor Lehel, Karsai Csaba Attila, Torda János, Tóth Ferenc, Kiss Zoltán, Sütő Árpád (kökényszilva-pálinkája kategóriadíjat kapott), valamint Nagy László is részesült elismerésben.

Az est további részében az ízletes vacsora elfogyasztása közben volt tombolasorsolás, majd a zene és a tánc vette át a főszerepet, valamint egymás pálinkáinak a kóstolgatása, ízlelése.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában