2 órája
Elkezdődtek a görögkatolikus püspöki palota belső felújítási munkálatai
A Fejlesztési, Közigazgatási és Közmunkálatokért felelős Minisztérium 33,5 millió lejjel támogatja a nagyváradi görögkatolikus püspöki palota várhatóan két évig tartó belső felújítási munkálatait.
![](https://cdn.erdon.ro/2025/02/duBM3Gwa_Hdv4pWIa80CTaaPHa5nSP4NSKqK5nAXiqM/fill/1347/758/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50LzAzMmExMzAyN2E5NDQ3ODM5Mzg2MTg4ZTVlMjgwZmMx.jpg)
Fotó: Alexandru Nițescu
Ciucur Losonczi Antonius
A műemléképületben péntek délelőtt tartott sajtótájékoztatót Cseke Attila, a szaktárca RMDSZ-es irányítója Virgil Bercea megyés püspök és a generálkivitelező Selina cégcsoportot vezető Beniamin Rus társaságában. A helyszínen péntek délelőtt tartott sajtótájékoztatóján Cseke Attila fejlesztési, közigazgatási és közmunkálatokért felelős miniszter kiemelte, hogy Nagyvárad meghatározó épülete a 2018 augusztusában tűzkárokat szenvedett görögkatolikus püspöki palota. A külső munkálatokat néhány éve az önkormányzat elvégezte, de egy darabig nem sikerült pénzforrásokat szerezni a folytatásra. Ezt a problémát oldotta meg a szaktárca 2022 szeptemberében, amikor a megfelelő finanszírozást biztosította- egy 33,5 millió lej értékű beruházásról van szó. Ennek köszönhetően az ingatlan lényegében „újjászületik”, hiszen a meglévő dokumentumok és régi fényképek alapján mindent úgy állítanak helyre, ahogy az 1900-as évek elején a megálmodói és megépítői azt elképzelték. Az épület pedig a rekonstrukció után nem csupán a görögkatolikus püspök rezidenciájaként fog működni, hanem egyfajta nyitott művelődési központként is üzemel majd a Szent László tér egyik meghatározó ingatlanjaként. Otthonául szolgál tehát kulturális eseményeknek, és a turisták is látogathatják a jövőben.
„A belső munkálatok most elkezdődtek, a fejlesztési minisztérium két évre szóló szerződést kötött a kivitelezésre. Látván, hogy milyen nagy károkat okozott a tűzvész, azt gondolom, hogy az se lenne gond, ha a munkálatokat nem tudnák befejezni a tervezett két év alatt, mert a legfontosabb az, hogy ugyanúgy nézzen ki a palota, úgy a minőséget, mint az alakzatot tekintve, akárcsak hajdanán, illetve a tűzeset előtt. Lényeges, hogy vissza tudjuk adni ezt az ékszert úgy a váradiaknak, mint az ide látogatók számára is”, hangsúlyozta Cseke Attila.
![](https://cdn.erdon.ro/2025/02/Q6KfN1srA1_LNRG835aqxRGOcH1AhZKD2kUbpuLCx9M/fit/1200/1056/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50LzBkMzc3NTIzYmI1YTRmNzU5NDMzZmVlN2U4NTkwMWU4.jpg)
Minden olyan lesz mint régen
„Elsősorban Istennek vagyok hálás azért, hogy eljutottunk idáig. Imádkozom, hogy minden rendben legyen, és két év múlva ismét a régi pompájában tündökölhessen a palota”, fogalmazott Virgil Bercea megyés püspök.
Beniamin Rus vállalkozó hangsúlyozta: mivel műemléképületről beszélünk, „finomhangolniuk” kell a munkálatokat. Ugyanazt a technológiát kell használják, mint amikor megépült a palota. Nem változtathatnak semmin, ezért például a csillárok elkészítésénél budapesti vagy bécsi szakemberek segítségére is szükség lehet, hogy vissza lehessen adni mindennek az eredeti varázsát.
A nagyváradi görögkatolikus püspöki palota 1903 és 1905 között épült. A számos historizáló- neogót és neoromán- elemet ötvöző reprezentatív ingatlan építését Demetriu Radu főpásztor kezdeményezte, tervezője ifj. Rimanóczy Kálmán volt.
Felújítják a görögkatolikus püspöki palotát
Fotók: Alexandru Nițescu