Programajánló

3 órája

Pódiumbeszélgetés: Történetmesélés a színpadon és a filmvásznon

Történetmesélés a színpadon és a filmvásznon címmel szervez pódiumbeszélgetést a Collegium Varadinum (CV) és a Mathias Corvinus Collegium (MCC) március 7-én, pénteken 18 órától a szakkollégium Zárda (Mihai Viteazul) utca 3. szám alatti székhelyén.
Milyen kihívásokkal néz szembe egy író, amikor egy történetet a színpadra vagy a filmvászonra álmodik? Hogyan születik meg egy jó történet? Miben különbözik egy színdarab dramaturgiája egy forgatókönyvétől? Ezekre a kérdésekre adnak választ a kortárs magyar dráma- és forgatókönyvírás kiemelkedő alakjai, Székely Csaba és Köbli Norbert, akik Hunyadi István színművész-rendezővel, egy izgalmas kerekasztal-beszélgetés keretében osztják meg gondolataikat és tapasztalataikat a történetmesélés művészetéről. A beszélgetés során szó esik majd a karakteralkotásról, a dramaturgiai fordulatokról, a műfaji sajátosságokról és arról, hogy milyen módon hatnak egymásra a színházi és filmes narratívák. A résztvevők saját munkáikon keresztül mutatják be a történetmesélés különböző aspektusait.
Köbli Norbert forgatókönyvíró, az MCC Story Lab vezetője. A Janus Pannonius Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karán szerzett jogi doktorátust, dolgozott filmkritikusként, filmforgalmazóként, majd 2007-ben megalapította a Magyar Forgatókönyvírók Egyesületét. A 9 és ½ randi írójaként, a Made in Hungaria dramaturgjaként találkozhattunk a nevével. Eddigi legnagyobb szakmai sikereit az ötvenes években játszódó trilógiájával aratta: A vizsga, Szabadság – Különjárat, A berni követ.
Székely Csaba napjaink legsikeresebb erdélyi magyar kortárs drámaírója, a kortárs magyar színház legmeghatározóbb alakja. Egyik legismertebb műve a Bányavidék-trilógia. Töretlen sikerrel játsszák drámáit, számos elismerést tudhat magának: a Bányavirág, Bányavakság, Vitéz Mihály, a 10 és Az Igazság gyertyái című darabjait Színkritikusok díjában részesítették. 2020-ban és 2023-ban Kortárs Magyar Dráma-díjat, 2024-ben pedig UNITER-díjat érdemelt ki gyümölcsöző munkája. Ezen kívül több nemzetközi és hazai fesztiválon is elismerést kapott, drámái számos európai nyelvre lefordítva sikerrel futnak külföldi színpadokon is.
Ha érdekel a színház, a film és a történetmesélés világa, ne hagyd ki ezt az egyedülálló beszélgetést! – olvasható a meghívóban.
Az előadáson való részvétel ingyenes, viszont előzetes regisztrációhoz kötött az esemény Facebook oldalán megtalálható űrlap kitöltésével.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában