Rendőrség

4 órája

Tájékoztató akciók a biztonságos internethasználatért

Forrás: Rendőrség

ERDON-összeállítás

Különböző tájékoztató tevékenységeket szervezett a Bihar megyei rendőrség bűnmegelőzési osztálya február 11-én, a Biztonságosabb Internet Napján (Safer Internet Day). A rendőrök hét váradi tanintézményben összesen 200, 10–14 év közötti diákkal találkoztak. Az akciók fő célja az volt, hogy felhívja a gyermekek és fiatalok figyelmét azokra a veszélyekre, amelyek a felelőtlen internethasználattal járnak, valamint tanácsokkal is szolgáltak, hogyan válhat biztonságossá az online tér, hogyan ismerhetik fel a csalásokat, az internetes zaklatást stb. 

Ezt megelőzően a rendőrök vállalatoknál, bevásárlóközpontokban és idősközpontokban is tartottak tájékoztatást a felnőtt és nyugdíjas korosztálynak. Ezeken a találkozókon a rendőrök részletesen bemutatták a befektetési csalások legújabb módszereit, beszéltek arról, hogy ezek, hogyan nyilvánulnak meg, hogyan érintheti a felhasználókat, és hogyan védekezhetünk ellene. Szó esett többek között a telefonos és a kártyás csalásokról, a hamis jövedelemmel kapcsolatos csalásokról, az elektronikus és a banki csalásokról. Hasonló tájékoztató akciókat a közeljövőben is szervez a rendőrség.

 

A kikorúak közel 50 százalékát már szenvedett el sértegetéseket az online térben, derül ki a Mentsétek meg a Gyermekeket romániai szervezetének kedden közzétett felméréséből. Az adatokat ismertető sajtótájékoztatóján Gabriela Alexandrescu, a szervezet ügyvezető elnöke rámutatott, hogy a két év alatt jelentősen, 10 százalékkal nőtt az internetes zaklatás (cyberbullying) áldozatainak száma a gyerekek körében.
Ciprian Grădinaru szociológus tájékoztatása szerint a kiskorúak közel fele számolt be arról, hogy az iskolai közösségben, baráti vagy ismeretségi körében verbális zaklatást szenvedett el, 33 százalékuk pedig ismétlődő fizikai bántalmazásról (elgáncsolásról, ütésekről, hajhúzásról stb.) számolt be.
Az internetes zaklatás leggyakoribb formája a kirekesztés, rosszindulatú pletykák folyamatos terjesztése, amit a különböző csoportokból való kizárás vagy fenyegető üzenetek követnek. Ennél sokkal durvább, amikor intim fotókat osztanak meg és terjesztenek a közösségi oldalakon a zaklatás célpontjáról, vagy ellopják az online adatait és kicsúfolják - figyelmeztetett a szociológus.
Ciprian Grădinaru közlése szerint az internetes felmérésüket a múlt év végén végezték a 7 és 17 év közötti kiskorúak körében. A gyerekek névtelenül válaszoltak a kérdésekre. Összesen 6311 kérdőívet dolgoztak fel.
A Mentsétek meg a Gyermekeket romániai szervezetének közleménye szerint a gyerekek közel 10 százalékával előfordult már, hogy társaik intim fotókat osztottak meg róluk vagy közzétették bizalmas üzeneteiket a közösségi médiában, ennek pedig 'pusztító következményei' lehetnek a lelkivilágukra.
Az internetes zaklatás áldozatainak közel fele számít arra, hogy a bántalmazása meg fog ismétlődni. Ugyanakkor tízből hat gyerek vallotta azt, hogy kihatnak rájuk a negatív online élmények, 26 százalékuk pedig nem tudott elaludni egy ilyen incidens után.
Tízből nyolc gyermek legalább egyszer úgy érezte, hogy csak idejét veszíti az internet böngészésével ahelyett, hogy más, értelmesebb tevékenységet folytatna, és tízből hárman vallották azt, hogy ez nagyon gyakran megtörténik. Azoknak a gyermekeknek, akik már célpontjai voltak online zaklatásnak, jelentősen csökkent a koncentrálási képességük, félnek iskolába menni, reménytelennek érzik helyzetüket vagy rémálmaik vannak - derül ki a felmérésből.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában