Nyitás

2020.09.09. 18:57

Egy nehéz fél év után beltéri előadásokkal indulhat az ősz

Czvikker Katalin, a Nagyváradi Szigligeti Színház, illetve Meleg Vilmos, a Nagyváradi Állami Filharmónia igazgatója nyilatkozott lapunknak a kulturális intézmények újranyitásának nehézségeiről, valamint arról, hogyan élték meg az elmúlt fél évet.

Fotó:  Alexandru Nițescu

Pikó Stefánia

„A mostani újranyitás az a pillanat, amelyre lélekben a márciusi zárás óta készülünk. Ezt nemcsak képletesen mondom, hiszen, amióta engedélyezték a szemtől szembeni próbákat, társulataink azon dolgoznak, hogy az újranyitás időpontjában már kész produkciókkal a tarsolyunkban tudjuk fogadni a nézőket” – fogalmazott Czvikker Katalin színházigazgató. Hozzátette, hogy a szabadtéri előadások lebonyolításában szerzett tapasztalat hasznosítható lesz a beltér megnyitása után is, a nemrégiben megjelent törvénykezés és részletes szabályozások egyik pontja sem jelentett különösebb meglepetést. A folyamatos munka és készülődés ellenére mégis szükségük lesz még néhány napra ahhoz, hogy kialakítsák a legmegfelelőbb körülményeket.

„Az évadindítás igen komoly kérdéseket vet fel számunkra mind a repertoár, mind a szervezés terén. Normál esetben a tavaly ilyenkor lebeszélt és egyeztetett meghívottakkal kellene csak pontosítani az időpontokat és ritka esetben valamilyen személyi gond miatt módosítani az elgondolást, hiszen 2020 a Beethoven-évforduló égisze alatt lett elgondolva, művekkel és meghívott személyiségekkel együtt” – magyarázta Meleg Vilmos, a filharmónia vezetője. Mint megtudtuk, a járványhelyzet nemcsak a korábbi elképzeléseket, terveket írta fölül (mint például a meghívottak utazási lehetőségeit, itt tartózkodásukat), hanem a munkát hátráltatja abból a szempontból is, hogy a távolságtartás, illetve a színpad mérete miatt sokkal korlátozottabbá vált, hogy hány személy zenélhet egyszerre a zenekarban. „Nem beszélve a Hivatalos Közlönyben megjelent játéktér-nézőtér kialakítási útmutatókról, ahol nem egyértelmű, hogy egy-egy széknyi távolság vagy másfél méter kell legyen a zenészek között, vagy a nézők esetében. Mielőtt mindezeket tisztáznánk az illetékesekkel, nem igen lehet évadot nyitni, még akkor sem, ha amúgy minden járványügyi kötelezettségnek eleget is tudunk tenni” – tette hozzá Meleg Vilmos.

A mindenféle járványügyi bonyodalom ellenére a színház már meghirdette első beltéri előadását, a Főnixtervet, melyet szeptember 20-án tekinthetnek meg az érdeklődők a Szigligeti Színház nagytermében. „Szeptember 20-ától kezdődően tehát, csökkentett üzemmódban, de megnyílnak a belső tereink, ezt pedig egy színházi ünneppé szeretnénk tenni. Ennek részleteiről a későbbiekben tájékoztatjuk majd nézőinket, de annyi biztos, hogy ebben a periódusban, az elmaradt előadások pótlása mellett, újdonságokat és meghívott előadásokat is láthatnak majd az érdeklődők” – tudtuk meg Czvikker Katalin igazgatótól. A színház nagytermébe valamivel több, mint 200 nézőt tudnak majd beengedni a rendelkezések és a kivitelezhetőség tekintetében.

„Természetesen megvan az elképzelésünk az évadnyitásra az eleve meghirdetett időpontban, azaz szeptember 17-én, csütörtökön 19 órakor – ha lehetséges a koncerttermünkben” – jelentette ki Meleg Vilmos, a Nagyváradi Állami Filharmónia vezetője. A pillanatnyi utasítás szerint a színpad előtti két sort (valamint a színpad két oldalánál elhelyezkedő első sorokat) ki kell hagyniuk, hogy három méter távolság legyen a néző és a zenészek között. Ugyanakkor minden sorban egy elfoglalt hely mellet két üres szék kell legyen, tehát az össznézőszám, akit elhelyezhetnek, 140–150 fő. Ezért is döntöttek úgy, hogy megismétlik a koncertet, tehát egy hangverseny helyett kettőt játszanak, csütörtökön és pénteken, ugyanazzal a repertoárral: M. R. Delelende–J. F. Taillárd – Szimfóniák a király vacsoráihoz, szvit – rézfúvós oktettre, Mozart – 5. A-dúr hegedűverseny, Mendelssohn – 9. szimfónia vonószenekarra.

Az elmúlt fél év

A járványügyi rendelkezések a színház és a filharmónia kulisszák mögötti munkáját, a próbafolyamatokat is érintik. Ennek kapcsán Meleg Vilmos elmondta, hogy ezek az intézkedések nagyon megnehezítik a próbákat, azontúl, hogy csak maximum 1 óra 20 perces, szünet nélküli koncerteket lehet tartani, a távolságtartás, maszkviselés próba-hossz tekintetében.

A színház részéről erre különösebben nem panaszkodnak, Czvikker Katalin igazgató szerint sikerült a rendelkezéseknek megfelelően átszervezni a munkát: „Minden nap mérjük kollégáink testhőmérsékletét, figyelünk arra, hogy csak az egészséges munkatársak dolgozzanak, és az alkotók is megszokták a maszkviselésre, távolságtartásra vonatkozó előírásokat”.

Az elmúlt fél év a filharmónia számára meglehetősen vegyes időszakokat jelentett otthoni munkával, gyakorlással, kényszerszabadsággal és technikai munkanélküliséggel, „de mindent felülírt a szabadtéri játszás engedélyezése júniustól és az a lehetőség, hogy a püspöki palota udvarán tarthattunk koncerteket – amit ismételten hálásan köszönünk Böcskei László püspöknek, és a Jóistennek, hogy mind a tíz bérletpótló szabadtéri koncertünket esőmentesen meg tudtuk tartani. Ezáltal, egyedüliként az országban, tisztességes körülmények között zárhattuk az évadunkat és mindenki elmehetett még három hét megérdemelt szabadságra is szeptember elsejéig” – fogalmazott Meleg Vilmos.

Czvikker Katalin szintén hullámvölgyekre emlékszik vissza, de igyekeznek a pozitívumokra összpontosítani: „Sikernek könyveljük el, hogy mindvégig szoros kapcsolatot ápoltunk nézőinkkel, részint az online tevékenységünk által, részint közönségszervezőink áldozatos munkája révén. Megpróbáltuk ugyanakkor a javunkra fordítani ezt az időszakot. Ebből a megfontolásból több előadásunk felvételét is meg lehetett tekinteni szimbolikus összegért. Sok bérletes nézőnk élt azzal a lehetőséggel, hogy a bérletes előadások felvételét online nézze meg. Nekik ezúton is köszönjük, hiszen segítettek tehermentesíteni az előttünk álló időszakot.”

A határzár feloldásakor egyből éltek a külföldi, magyarországi lehetőségekkel is: Gyulán és Kisvárdán Lila ákác című előadásukkal vendégszerepeltek, bábosaik Esztergomban tartottak alkotótábort, a Szigligeti Társulat Gyulán mutatta be a Hamletet. „Ezen a nyáron keveset pihentünk, hiszen az alkotók is keményen dolgoztak, volt olyan időszak, amikor három-négy előadás próbafolyamata zajlott párhuzamosan. Öröm számunkra, hogy önkénteseink is velünk voltak ebben az időszakban is, hiszen nélkülük nehezen tudtuk volna kivitelezni a megnövekedett közönségforgalmi teendőket. A Szigligeti Nyári Esték, valamint a Nyári Színházi Fesztivál nézettsége is azt mutatja, hogy a közönség várja, szomjazza az előadásokat. Reméljük, a beltérben is számíthatunk majd megtisztelő figyelmükre” – zárta a beszélgetést Czvikker Katalin igazgató.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!