Legújabb elmélet

2 órája

Megoldódott a Stonehenge rejtély

Az évezredek során számtalan elmélet született a világ egyik legismertebb őskori építményének keletkezéséről és rendeltetéséről.

Stonehenge

Forrás: Shutterstock

Fotó: Laurence Berger

A kutatók legújabb elmélete szerint Stonehenge egyik kulcsfontosságú eleme, a megközelítőleg hattonnás Altar Stone, valójában Észak-Skóciából, nagyjából 700 kilométeres távolságból származik. Ezzel a felfedezéssel kiegészült a korábbi tudásunk, miszerint a „bluestone” néven ismert kövek Wales Preseli Hills vidékéről (225 km-ről), míg a nagyobb sarsen kövek 24 km-ről érkeztek a dél-angliai Salisbury-síkságra. A kutatók szerint az, hogy a köveket ilyen távoli területekről gyűjtötték össze, egyfajta vallási és politikai egység megteremtését is szolgálhatta – írja az IFL Science alapján az Origo.

A most felmerült teória szerint a korabeli közösségek az Altar Stone-t Észak-Skóciából azzal a szándékkal szállíthatták, hogy az „ajándékként” vagy hozzájárulásként erősítse a brit szigeteken élő népek szövetségét.

A kutatók rávilágítottak arra is, hogy a Stonehenge építőit befogadó falvak és az orkney-szigeteki neolitikus kori lakóházak szerkezeti hasonlósága azt sugallja, hogy az ősi Britannia északi és déli részei közt erős kulturális kapcsolat állt fenn.

A teljes cikkért KATTINTSON.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!