Aggasztó

2025.04.10. 21:27

Akár veszélyes is lehet a rágógumi!

Egy friss kutatás szerint akár egyetlen szem rágógumi is több száz, sőt akár több ezer mikroműanyag-részecskét juttathat a szervezetünkbe.

Akár veszélyes is lehet a rágógumi!

Forrás: Shutterstock

Fotó: Pixel-Shot

A tanulmány, amelyet az American Chemical Society 2025-ös tavaszi, San Diegóban tartott konferenciáján mutattak be kimutatta: egyetlen rágógumi akár több ezer mikroműanyag-részecskét is a nyálunkba juttathat, majd onnan könnyedén bekerülhetnek a szervezetünkbe. Bár az eredmények egyelőre még nem jelentek meg tudományos folyóiratban, a következtetések elgondolkodtatóak - írta a Life.hu

Portrait,Young,Woman,With,Tattoos,Blowing,Bubble,Gum,Bubble,On
Fotó: KOTOIMAGES / Forrás:  Shutterstock

„Nem az a célunk, hogy bárkit megijesszünk” – mondta Sanjay Mohanty, a UCLA kutatója és a vizsgálat vezetője. Hozzátette:

 egyelőre nem ismert, hogy ezek az anyagok milyen hatást gyakorolnak az emberi testre, de az biztos, hogy mindennap ki vagyunk téve a mikroműanyagoknak. 

Bár jelenleg még nem állnak rendelkezésre konkrét bizonyítékok az emberi szervezetre gyakorolt hatásukról, egyre több tanulmány hozza őket összefüggésbe különféle egészségügyi problémákkal: tüdőrák, légzőszervi megbetegedések, termékenységi zavarok, vagy épp alacsony születési súly. Fontos azonban kiemelni, hogy ezek az összefüggések eddig csupán statisztikai alapúak – ok-okozati viszonyt még nem sikerült egyértelműen bizonyítani.

– fogalmazott Linda Kahn, a New York-i Egyetem közegészségügyi szakértője.

A kutatók tízféle rágómárkát vizsgáltak meg – fele természetes, fele szintetikus alapú volt. Ezek mind gumiszerű alapanyagból, édesítőszerekből és ízesítőkből álltak. A természetes rágók növényi eredetű polimereket, míg a szintetikus változatok kőolajszármazékokat – vagyis műanyagot – tartalmaztak.

A teljes cikkért KATTINTSON. 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában