4 órája
Így vált üzletemberből amerikai elnökké Donald Trump
Újraválasztása után Washigtonban beiktatták hivatalába Donald Trumpot, az Egyesült Államok 47. elnökét. Trump második alkalommal tölti be a pozícióját, ami 2029-ig tart.
Donald Trump, az Egyesült Államok 47. elnöke
Forrás: MTI/EPA/Fehér Ház
Fotó: -
Donlad Trump elnöki időszakának legfontosabb témái között szerepel a béke megteremtése az orosz–ukrán háborúban, a migráció kezelése az Egyesült Államokban és az amerikai gazdaság helyreállítása – olvasható a Magyar Nemzet cikkében.
Donald Trump életútja
Donald Trump 1946. június 14-én született New Yorkban, aki a sikeres ingatlanfejlesztő Frederick (Fred) Christ Trump és Mary MacLeod öt gyermeke közül a negyedik. Trump az Egyesült Államok 45. elnöke volt 2017 és 2021 között, ma pedig a 47. elnökként iktatták be. Ő az első olyan elnök Grover Cleveland, az Egyesült Államok 22. és 24. elnöke (1885–89 és 1893–97) óta, akit nem egymást követő ciklusokra választottak meg.
Donald Trump és családja az Egyesült Államok egyik meghatározó üzleti vállalkozását építette fel. Különböző üzleti érdekeltségeinek, ingatlanüzleteinek, szállodaláncainak működésében a mai napig részt vesz a Trump-dinasztia. A Trump név márkanév lett, amely végül a politikai életben is sikeressé vált.
A 2000-es évek elején a Trump Organization nevű magánkonglomerátuma mintegy ötszáz vállalatot tömörített.
Ezek legkülönfélébb üzletágakban tevékenykedtek, többek között szállodákban és üdülőhelyeken, lakóingatlanokban, árucikkekben, valamint szórakoztatóiparban és a televíziózásban is.
1977-ben Trump feleségül vette Ivana Zelníčková Winklmayr cseh modellt, akitől három gyermeke született. 1992-ben elváltak. Trump második felesége Marla Maples amerikai színésznő volt, akivel 1999-ig voltak házasok. A régi-új Firts Lady, lánykori nevén Melania Knauss – aki szlovén (jugoszláv) – modell volt, 2005-ben lett a felesége.
Make America Great Again! – Trump újraválasztásának mérföldköve
Trump újraválasztása előtt, a kampányidőszakban a gazdasági nehézségekre és a migrációs kérdésekre helyezte a hangsúlyt, és újra mozgósította bázisát. A szuperkeddnek nevezett előválasztási napon egyértelmű győzelmet aratott, ez volt az első lépés ahhoz, hogy ismét elnökjelölt, majd novemberben elnök legyen.
A republikánusoknál Donald Trump egyetlen kivétellel mindenütt győzelmet ért el az elnökjelöltségért Nikki Haley-vel folytatott versenyben.
A regisztrált republikánus és demokrata szavazók Kaliforniában, Texasban, Oklahomában, Utah és Colorado államokban, Arkansasban és Minnesotában voksolnak. Az előválasztások eredményeként az előzetes összesítések szerint Donald Trump elnökjelölti delegáltjainak száma meghaladta az ezret. Ezek után Nikki Haley visszalépett az elnökválasztási versenyben. A szuperkedd után tartott győzelmi beszédében Donald Trump a békéről, a gazdaságról és a migrációról beszélt, és kampányát is lényegében ezen témák köré építette fel.
A MAGA-mozgalom újraindult, amely a Make America Great Again!, vagyis a Tegyük újra naggyá Amerikát! szlogen rövidítéséből ered, és egyre népszerűbbé vált Trump támogatói körében. A közösségi oldalakon egyre népszerűbb lett a MAGA, nőtt a támogatók száma, a betűszó pedig sapkákon és pólókon is megjelent, Donald Trump is több alkalommal viselt MAGA-sapkát. Az amerikai Republikánus Párt Milwaukee-ban tartott jelöltállító gyűlése a várakozásoknak megfelelően hivatalosan is elnökjelöltjének választotta Donald Trumpot.
Donald Trump hivatalba lépésének előzményeiről, a megválasztott elnök elleni merényletsorozatról illetve Trump Orbán Viktorhoz fűződő szoros kapcsolatáról további információkat IDE kattintva olvashat.