2 órája
„Trump nagy változásokat hoz” – hívta fel a figyelmet a jobboldali politikai ideológus
A Vlagyimir Putyin fő ideológusaként számon tartott Alekszandr Dugin tanulmányában Trump forradalmáról ír. Szerinte mindenki értetlenül áll Oroszországban és a világon is: mi történik az Egyesült Államokban? Mit tartogat Donald Trump elnöksége a világ számára?
Trump megváltoztatja a világot
Forrás: MTI/EPA
Fotó: Cristobal Herrera Ulashkevich
Donald Trump ideológiája meg fogja változtatni az Egyesült Államokat és az egész világot – írja a Magyar Nemzet Alekszandr Dugin, orosz jobboldali politikai ideológus tanulmányát idézve RIA Novosztyin alapján. Mint fogalmazott: ez egy ideológiai és geopolitikai cunami.
Donlad Trump elnöksége forrdalmi változásokat hoz
A Vlagyimir Putyin fő ideológusaként számon tartott Alekszandr Dugin tanulmányában Trump forradalmáról ír. Szerinte mindenki értetlenül áll Oroszországban és a világon is: mi történik az Egyesült Államokban?
„Trump megválasztott elnök és legközelebbi munkatársainak egy csoportja, különösen Elon Musk, szinte forradalmi tevékenységet fejtett ki. Trump még nem lépett hivatalba, de Amerika és Európa máris elkezdett remegni” – írja Dugin. „Ezért éppen ebben az átmeneti időszakban, a Bidenről Trumpra történő hatalomátadás idején van értelme a legkomolyabban elemezni: mi történik Amerikában? Mert valami határozottan történik ott, valami nagyon fontos” – teszi hozzá.
A mélyállam és az amerikai felemelkedés története
Az első dolog, hogy hogyan lehetett egyáltalán Trumpot megválasztani, a mélyállam, az úgynevezett deep state hatalmának ismeretében? – teszi fel a kérdést Dugin.
Az Egyesült Államokban a deep state az államapparátus magja és a hozzá szorosan kapcsolódó ideológiai és gazdasági elit. Ehhez jönnek hozzá a hagyományos amerikai titkos társaságok és klubok, amelyek korábban az elit kommunikációs központjainak szerepét játszották. Ebben az esetben a két fő párt – a demokraták és a republikánusok – nem külön ideológiák hordozói, hanem egy egységes ideológiai-politikai és gazdasági kurzus változatait fejezik ki, amelyet a mélyállam testesít meg. A köztük lévő egyensúly pedig csak arra szolgál, hogy néhány apróságot korrigáljon, fenntartva a kapcsolatot a társadalom egészével.
A második világháború után az Egyesült Államok két szakaszon ment keresztül: a hidegháború korszakán a Szovjetunióval és a szocialista táborral (1947–1991), valamint az egypólusú világ, vagyis a „történelem vége” időszakán (1991–2024). Az első szakaszban az USA egyenrangú partnere volt a Szovjetuniónak, a második szakaszban pedig teljesen legyőzte ellenfelét, és a világ egyetlen politikai-ideológiai szuperhatalmává vált. Ennek a változatlan világuralmi vonalnak az alanyi hordozója a mélyállam – nem pedig a pártok vagy más intézmények – lett, olvasható az írásban.
Az 1990-es évektől kezdve ez az uralom kezdte elnyerni a baloldali-liberális ideológia jellegét. Ennek képlete a nemzetközi nagytőke érdekeinek és a progresszív individualista kultúrának a kombinációja volt. Ezt a stratégiát az amerikai Demokrata Párt fogadta el a legteljesebben, a republikánusok körében pedig a „neokonok” képviselői támogatták. Az amerikai értelmiségiek körében azonban már az 1990-es évek eleje óta ismertek azok a hangok, amelyek ennek a megközelítésnek a hosszú távú téves voltára figyelmeztettek. Ezt az álláspontot legvilágosabban Samuel Huntington fejtette ki, aki a „civilizációk összecsapását”, a multipolaritást és a Nyugat-központú globalizáció válságát jósolta.
Mind a demokraták, mind a republikánusok (ifjabb Bush) a mélyállam egyetlen politikai-ideológiai stratégiáját fejezték ki: globalizmus, liberalizmus, unipolaritás, hegemónia.
– fogalmazott Dugin.
Az orosz jobboldali politikai ideológus további meglátásai a Trump adminisztrációval kapcsolatban ITT olvashatók!