3 órája
A Los Angeles-i tűzvésznek az Európai Unió számára is intő jelnek kell lennie
A Los Angeles-i tűzvész komoly figyelmeztetés az Európai Uniónak, mert bár az EU az elmúlt évtizedben jelentős előrelépéseket tett az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentésében, de a gazdaságának versenyképessége folyamatosan romlik. Ennek részben éppen a hibás klímapolitika az oka.
Los Angeles-i tűzvész: erdőtűz lángjaival küzdő tűzoltó
Forrás: MTI/AP
Fotó: Jae C. Hong
Miközben az EU ütemesen halad a zöldítés útján, addig fokozatosan veszít a versenyképességéből, részben éppen a hibás klímapolitikák miatt. A térség gazdasági ereje pedig még tovább csökkenhet, ha nem készül fel a klímaváltozás okozta környezeti eseményekre. Az időjárás évről évre egyre szélsőségesebb: mind erősebb szelek, hosszabb aszályok, kitartóbb forróságok és pusztítóbb árvizek követik egymást. Ahogyan ezek gyakoribbá válnak, úgy állítják egész Európa gazdaságát egyre nagyobb kihívások elé – írja a Magyar Nemzet.
A felkészülés hiányára jó példa a Los Angeles-i tűzvész: míg Kalifornia zöldítésben jó eredményeket ért el, addig a védekezésre nem ügyelt, így a tűz oltására nem állt rendelkezésére a megfelelő kapacitás. A pénzmegvonás miatt túl kevés volt a víz a tározókban és nem volt elég tűzoltó sem. A klímaváltozás az állam klímapolitikájától függetlenül is bekövetkezik, és ebből az Európai Uniónak is érdemes levonnia a tanulságot
– hívta fel a figyelmet közösségi felületére feltöltött videójában Hortay Olivér.
A Századvég Gazdasági Folyamatok Kutatóintézetének igazgatója arról is írt egy bejegyzésében, hogy az EU klímapolitikájának fő problémája éppen az, hogy alkalmazkodóképességét még úgy is feláldozza a megelőzés oltárán, hogy mindössze hét százalékkal járul hozzá a globális szén-dioxid kibocsátásokhoz. Eközben más nagyobb kibocsátók kisebb erőfeszítéseket tesznek a megelőzés terén, de az alkalmazkodásra fokozott hangsúlyt fektetnek. A szakértő szerint tehát itt az ideje beismerni, hogy az klímaváltozást legfeljebb tompítani tudjuk, megelőzni már nem, így nincs mese, el kell kezdeni alkalmazkodni.
Magyarország eredményei kiemelkedőek
Az Eurostat 31,6 százalékos csökkenést jelentett, ám a Klímapolitikai intézet vezető kutatója eggyel hátrébb lépve egy még szebb számra hívta fel a figyelmet írásában. Kovács Erik felidézte: hazánk törvényben vállalta, hogy 1990-hez képest 2030-ra legalább negyven százalékkal mérsékli az üvegházhatású gázok kibocsátását.
Az előzetes adatok szerint az 1990-es bázisévhez viszonyítva már 2023-ban 43 százalékos csökkentésnél tartott Magyarország, miközben a gazdasága három évtized alatt több mint kilencven százalékkal növekedett.
A Magyar Nemzet teljes cikke ITT olvasható el.