19 órája
Szijjártó Péter: Magyarország megkapta a kért energiabiztonsági garanciákat, ezért a kormány ezúttal nem vétózott (videó)
Magyarország óriási sikert ért el azzal, hogy megkapta az Európai Bizottságtól a szükség garanciákat az energiabiztonsága megvédésére vonatkozóan, a kormány ezért végül nem vétózta meg az Oroszország elleni szankciók újabb meghosszabbítását – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn Brüsszelben.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter
Forrás: Szijjártó Péter Facebook-oldala
Magyarország megkapta az energiabiztonsági garanciákat, ezért a kormány ezúttal nem vétózott
A Külgazdasági és Külügyminisztérium közleménye szerint Szijjártó Péter arról számolt be az európai uniós külügyi tanácsülést követő sajtótájékoztatóján, hogy hétfőn döntést kellett hozni az Oroszországgal szembeni gazdasági szankciók meghosszabbításáról, amelyek Magyarország számára az elmúlt három évben 19 milliárd eurónyi, azaz 7500 milliárd forintnyi kárt okoztak, közölte az MTI.
Kiemelte, hogy ezzel párhuzamosan Ukrajna számos olyan intézkedést hozott, amely veszélybe sodorta hazánk és más közép-európai államok energiaellátását, ami nemzetbiztonsági, sőt szuverenitási kérdés is egyben.
Majd kifejtette, hogy ezért a magyar kormány világos feltételeket támasztott az Európai Bizottság felé az elmúlt napokban, hogy a közösség védje meg Magyarország energiabiztonságát az azt veszélyeztető lépésekkel szemben, védje meg a Török Áramlat földgázvezetéket, védje meg az ukrajnai olajtranzitot, illetve érje el az Ukrajnán keresztüli földgázszállítás újraindítását.
Hosszú tárgyalások (…) eredményeként ma az Európai Bizottságtól Magyarország megkapta azokat a garanciákat, amelyek nélkülözhetetlenek az energiabiztonságunk jövője szempontjából (…) Az Európai Bizottság elismerte, hogy az európai uniós tagállamokat ellátó energia-infrastruktúra épsége az egész EU biztonságát illető kérdés. Soha ilyen korábban nem volt
– szögezte le.
Az Európai Bizottság kimondta, hogy elvárja a harmadik országoktól, például Ukrajnától, hogy ezt tartsák tiszteletben, és az Európai Unió világossá tette, hogy készen áll arra, hogy intézkedéseket hozzon annak érdekében, hogy megvédjék a kőolajvezetékeket, földgázvezetékeket és villamosenergia-vezetékeket, amelyek az Európai Unión kívülről az Európai Unióba vezetnek
– folytatta.
Szijjártó Péter üdvözölte, hogy az Európai Bizottság tárgyalást folytat Ukrajnával a földgázszállításokról, valamint hogy biztosítékokat kér Kijevtől a kőolajtranzit fenntartásával kapcsolatban.
Tehát Magyarország energiaellátásának tekintetében óriási sikert értünk el a mai napon. Az Európai Bizottság kénytelen volt lépéseket tenni annak érdekében, hogy garantálja Magyarország energiaellátásának biztonságát. Ezért a mi szavazatunk is végül nem a vétó volt
– tudatta.
A legfontosabbnak most azt tartottuk, hogy Magyarország, a magyar emberek, a magyar családok és a magyar vállalkozások energiaellátása biztos lábakon álljon, hogy Magyarországon senkinek se kelljen fáznia, hogy Magyarországon minden otthonban legyen meleg víz és fűtés, és hogy minden vállalkozás működtetni tudja a gyárait, és ezáltal ne veszélyeztethessen senki magyar munkahelyeket
– sorolta.
A miniszter emellett megjegyezte, hogy Magyarország elvégzett minden házi feladatot, összekötötte a földgázhálózatát hat szomszédos országgal, a földrajzi adottságokon viszont nem egyszerű változtatni, s hazánk esetében az energetikai diverzifikáció további megerősítéséhez az infrastruktúra fejlesztésére lenne szükség a térségben, márpedig ez eddig nem történt meg egyes fontos tranzitállamokban.
Egyes szomszédok, meg egyes szomszédok szomszédjai nem hajtották végre ezeket a beruházásokat, ezért ma Magyarország ellátása nem orosz kőolajból és nem orosz földgázból lehetetlen
– mondta.
Végül arra is kitért, hogy az EU félévente szavaz a szankciók hosszabbításáról, a személyekre vonatkozó büntetőintézkedésekről pedig külön döntenek, legközelebb márciusban, és a magyar kormány mostani jóváhagyása semmilyen módon nem jelenti automatikusan azt, hogy a jövőben is így fog eljárni.
És mikor a 16. szankciós csomagot fogja összeállítani Lengyelország, akkor is világosan és határozottan képviselni fogjuk azt a magyar álláspontot, hogy a magyar energiarendszert veszélyeztető szankciókat az Európai Unió nem hozhat
– húzta alá.
Szijjártó Péter: egyedül az EU nem vette még észre a Donald Trump beiktatásával előállt új világpolitikai helyzetet
A Külgazdasági és Külügyminisztérium közleménye szerint a tárcavezető arról számolt be az európai uniós külügyi tanácsülést követő sajtótájékoztatóján, hogy a napokban Donald Trump amerikai elnök beiktatásával teljesen új világpolitikai helyzet állt elő, ugyanis „a liberális mainstream elvesztette a legnagyobb vezérét, legerősebb alakját, és mostantól „a patrióta, szuverenista, béke- és családpárti, migrációellenes oldalon van az Egyesült Államok elnöke”.
Magyarországnak fantasztikus éve lehet idén, hiszen most már mi vagyunk a mainstream, mi vagyunk a főáram
– hangsúlyozta.
Donald Trump első elnöki intézkedései teljesen összhangban vannak az elmúlt 14-15 esztendő magyar kormányzati politikájával. És ami talán a legfontosabb, Donald Trump is békét akar
– tette hozzá, arra is kitérve, hogy már ezen eddigi rendeletek is egy új valóságot hoztak létre, a migráció, a családpolitika, illetve a háború kérdésében.
Úgy vélekedett, hogy mindezt egyedül az Európai Unió nem vette még észre, a tagállamok és a liberális politikai vezetők „egészen egyszerűen nem látják a fától az erdőt”, és ezúttal is bebizonyosodott, hogy „pontosan ugyanazt a kudarcba fulladt mantrát fújják, amely oly sok kárt és szenvedést okozott”.
„Ma végighallgathattam annak a bizonygatását is, hogy az Európai Unió többet adott Ukrajnának, mint az Egyesült Államok. És világossá vált az is, hogy az Európai Unió, Brüsszel liberális vezetői hosszú távon háborút akarnak, mivel a mai napon elhangzott, hogy míg 2024-ben több mint húszmilliárd euró forrást költöttek az európai uniós országok fegyverszállításra, addig idén ennél többet akarnak”
– mondta.
Az Európai Unió több fegyvert akar idén szállítani Ukrajnába, mint szállított eddig. Ez nagyon komoly eszkalációs veszélyt jelent, és megnehezítheti Donald Trump elnök béketörekvéseit is
– tette hozzá.
Továbbá aláhúzta, hogy európai kollégái teljesen félreértik a helyzetet az Egyesült Államokkal folytatott együttműködést illetően, egyesek úgy beszélnek, mintha az Európai Unió lenne a világ vezető hatalma, pedig a blokk minden szempontból sokat veszített az erejéből, a versenyképességéből, a világpolitikára és a világgazdaságra gyakorolt hatásából.
Úgyhogy sajnos azt kell mondjam, hogy az Európai Unió jól láthatóan nem találja a helyes politikát az Egyesült Államokkal kapcsolatban. Az is világos, hogy egy olyan tagállam van az Európai Unióban, amely az Egyesült Államokkal azonos politikai megközelítést alkalmaz a legfontosabb kérdésekben, s ez pedig Magyarország
– közölte.
Szijjártó Péter arra is kitért, hogy az európai vezetők „teljesen politikai vakságban szenvednek”, amikor arról beszélnek, hogy a szankciók működnek, miközben nemrég hosszú prezentációt mutattak be nekik ezen intézkedések kijátszásáról.
Ennek kapcsán emlékeztetett, hogy a jelenlegi soros lengyel EU-elnökség már dolgozik az újabb, immár tizenhatodik szankciós csomag összeállításán Oroszországgal szemben, és ráadásul – a varsói kormány hozzáállását ismerve – kemény intézkedéseket tervezhetnek.
„Természetesen itt észnél leszünk, és semmi olyan szankciót nem fogunk engedni, amely Magyarország stratégiai, nemzetbiztonsági érdekeivel szembemenne. Tehát azt jelezzük most is, hogy azt elfelejtheti mindenki, hogy itt az energia területét szankcionálja az Európai Unió” – figyelmeztetett.
A miniszter végül aggodalmát fejezte ki az ukrajnai háború eszkalációjának kockázatával kapcsolatban, sérelmezve, hogy az ülésen többen is úgy vélekedtek, hogy felül kell vizsgálni az eddigi vörös vonalakat.
Ez a legveszélyesebb, ez a leginkább aggodalomra okot adó nyilatkozat, a vörös vonalak felülvizsgálata ugyanis rendkívül súlyos eszkalációs kockázatot jelent
– fogalmazott.
Korábban írtuk:
A minisztérium közleménye szerint a tárcavezető azt írta a Facebookon az európai uniós külügyi tanács ülésének szünetében, hogy az Európai Bizottság elkötelezte magát az EU tagországaiba vezető földgáz- és kőolajvezetékek védelme mellett.
Világossá tették: az uniós tagállamokat ellátó energiainfrastruktúra épsége az egész EU biztonságát illető kérdés
– húzta alá.
Az Európai Bizottság emellett biztosítékot kér Ukrajnától az EU-ba irányuló kőolajszállítások fenntartása érdekében
– tette hozzá.
Tudatta, hogy az ügyről hamarosan részletesebben is be fog számolni.
Szijjártó Péter: az Európai Bizottság nem az uniós tagállamok érdekeit képviseli, hanem Ukrajnáét
Az európai uniós külügyminiszterek hétfői tanácsülésén az dönti el a magyar szavazatot, hogy az Európai Bizottság ad-e garanciát arra, hogy a jövőben fellép minden olyan esetben, amikor uniós tagállamok energiabiztonságát fenyegetik az Európai Unión kívülről – közölte a külgazdasági és külügyminiszter a közösségi oldalán.
Szijjártó Péter azt írta a Facebook-oldalán, hogy három év elteltével egyértelmű (kellene hogy legyen): az Oroszország ellen bevezetett szankciók csúnyán kudarcba fulladtak.
Ezek az intézkedések óriási károkat okoztak Európának, benne hazánknak: a magyar gazdaságot 19 milliárd eurónyi, vagyis mintegy 7500 milliárd forintnyi kár érte
– emelte ki.
Hozzátette: ezzel párhuzamosan Ukrajna folyamatosan a magyar (és közép-európai) energiabiztonságot fenyegető lépéseket tesz.
„Ez így nem mehet tovább! Mint ahogy annak is véget kell vetni, hogy az Európai Bizottság nem az uniós tagállamok érdekeit képviseli, hanem a tagjelölt Ukrajnáét”
– fogalmazott Szijjártó Péter.