Manipuláció

3 órája

Összefogtak a közvélemény-kutatók, hogy jobb színben tüntessék fel a Tisza Pártot

A baloldali kötődésű közvélemény-kutatók pókhálószerű együttműködést alakítottak ki a választói pártpreferenciák befolyásolásának szándékával. A külföldről finanszírozott 21 Kutatóközpont vezérletével, a Medián és az Iránytű Intézet közreműködésével, manipulált felmérésekkel próbálják esélyes kormányváltó erőként felmutatni a választóknak a Tisza Pártot.

Magyar Péter és Manfred Weber sajtótájékoztatója

Forrás: MTI

Fotó: Bodnár Boglárka

A baloldali kötődésű közvélemény-kutatók az elmúlt hónapokban nyilvánvalóan egyeztetett, összehangolt manipulációs szándékú felméréseket tettek közzé, amelyeknek célja, hogy a 2026-os választásokra egyértelmű esélyesként pozicionálják a Tisza Pártot. A Magyar Nemzet korábban részletesen beszámolt erről a manipulációs kerekasztalról, bemutatva, hogy tavaly októbertől szinte hétről hétre jelentek meg olyan pártpreferencia-kutatási eredmények, amelyekben a Medián, a 21 Kutatóközpont, a Publicus, a Republikon Intézet, a Závecz Research és az Idea Intézet Magyar Péter pártjának folyamatos erősödését és a kormánypártokkal szembeni vezetését állapították meg.

Munkamegosztás a manipulációs hálózatban

A láthatóan összehangolt kutatási eredmények egyfajta központosítás, illetve munkamegosztás létrejöttére engednek következtetni a baloldali cégek között. 

A hálózat középpontjában a jelek szerint a 21 Kutatóközpont tölti be az irányító szerepkört, míg az egykor Jobbik-közeli, manapság a Medián vonzáskörébe került Iránytű Intézet adja az adatfelvevő kapacitást. A finanszírozói oldalon pedig ismert globalista NGO-k jelennek meg, mint például a baloldal 2022-es amerikai kampánypénzeinek közvetítésében főszerepet vállaló Action for Democracy nevű alapítvány.

De nézzük a részleteket, amelyek igazolják a felvázolt hálózati működést!

Önleleplező vallomások

A folyamat nem előzmények nélküli, hiszen már a 2022-es országgyűlési választások után leleplezték magukat a fent említett közvélemény-kutatók, amikor a 444.hu portál összeállításában nyilatkozva felfedték, milyen módszerrel igyekeztek befolyásolni a választópolgárok pártszimpátiáját. Ezt megelőzően még 2022 márciusában, két héttel a választások előtt Hann Endre arról beszélt, hogy kevés a közvélemény-kutatás, mert nincs pénze a sajtónak a megrendelésekre. A Medián vezetője a 444-nek akkor arról beszélt „hogy a kilencvenes években sokkal több pénze volt a médiának felméréseket rendelni, a több felmérésből pedig világosabb képet lehetett kapni. – A trend mindenesetre jól látszik tavaly ősz óta: az előválasztás az ellenzék nagy sikere volt, de azóta inkább hullámzás és a Fidesz erősödése volt jellemző”.

Fél évvel később szintén a Soros Györgyék által finanszírozott 444 készített összeállítást a közvélemény-kutatókról, és itt már a manipulációs hálózat szereplői maguk tettek önleleplező nyilatkozatokat. A 21 Kutatóközpont vezetője, Róna Dániel például arról beszélt, hogy a 2022-es választások előtt volt egy kutatói tanács nevű intézmény, amit az ellenzéki kampányközpont hozott létre. 

– A központi kampánystáb hívott közvélemény-kutatókat, hogy beszéljék át, mi a helyzet – idézte fel Róna, aki maga is részt vett ezeken az egyeztetéseken. Azt is elismerte, hogy nem voltak megfelelő színvonalúak azok a kutatások, amelyek azt mutatták, hogy szoros a verseny a Fidesz és a baloldal között.

Kimondottan a közvéleményt akarták befolyásolni

A Mediánt vezető Hann ugyancsak beszélt a közvélemény-manipulációkról, a hamis felmérésekről. Mint mondta, igaz, hogy valóban voltak olyan kutatások, illetve inkább közlemények, amik kimondottan a közvéleményt befolyásoló céllal készültek. Saját érintettségével kapcsolatban pedig úgy fogalmazott: 

„Igenis volt, hogy öncenzúrát gyakoroltam, illetve én is sugalmaztam olyat, hogy lehet ez a választás akár szoros is. Mert az tény, hogy igenis befolyásolnak a közvélemény-kutatások.”

Hasonló „vallomást” tett Ember Zoltán is, az azóta a Mediánhoz mind inkább közel kerülő Iránytű Intézet vezető kutatója. Az interjúban elmondta, hogy néhány nappal a választásokat megelőzően előtte voltak az adatok, amelyek szerint a baloldal 14–18 százalékos lemaradásban van, mégis azt mondta: 6–8 százalék közötti ellenzéki mínuszra számít, ami még nem kétharmados Fidesz-győzelem. A kutató pszichés nyomással magyarázta, hogy végül magát is meggyőzte ezen adatok helyességéről.

Külföldi pénzek a 21 Kutatóközpontnál

Ezek után érdemes felidézni a 21 Kutatóközpont tevékenységét és hátterét, ugyanis ők közöltek elsőként olyan kutatási eredményt, amelyben a Tisza Párt már átvette a vezetést a Fidesz–KDNP-től. A cég esetében a külföldi finanszírozás nyilvánvaló, a saját honlapjukon is megtalálhatóak a pályázatok. Elég, ha csak áttekintjük a támogatók névsorát, ismert globalista NGO-k, valamint liberális szervezetek, alapítványok és az Európai Bizottság is szerepel köztük. Az Európai Bizottság CERV programja által támogatott projektek mellett megtaláljuk a European Liberal Forum pályázatát, a German Marshall Fund vagy a baloldal 2022-es külföldi kampányfinanszírozási botrányában főszereplő Action for Democracy nevű szervezet támogatásait is. Érdemes megemlíteni, hogy az Amerikából származó pénzek ügyét a nemzetbiztonsági szolgálatok is vizsgálták és megállapították, hogy a választások külföldi befolyásolásával súlyosan sérült hazánk szuverenitása.

A közvélemény-kutatók elfogult munkásságáról itt olvashat még több információt.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában