Új korszak

3 órája

Trump elnöksége alatt helyreállnak az amerikai–magyar kapcsolatok

Minden remény megvan arra, hogy a Biden adminisztrációja és az éj leple alatt távozó amerikai nagykövet, David Pressmann okozta károkat a ma hivatalba lépő Donald Trump helyrehozza. Trump elnöksége alatt nem csupán helyreállnak, hanem magasabb szintre is lépnek az amerikai–magyar kétoldalú kapcsolatok.

Orbán Viktor miniszterelnök (j) és Donald Trump találkozója a korábbi amerikai elnök, republikánus elnökjelölt floridai rezidenciáján, Mar-a-Lagóban 2024. július 11-én

Forrás: MTI/Miniszterelnki Sajtóiroda

Fotó: Fischer Zoltán

Trump hivatali elődje, a demokrata Joe Biden adminisztrációja és a hazánkat nemrégiben az éj leple alatt elhagyó David Pressman nagyköveti ténykedése számos károkat okozott hazánknak és a magyar–amerikai kétoldalú kapcsolatoknak, azonban minden remény megvan arra nézve, hogy 

Trump elnöksége alatt nem csupán helyreállnak, de magasabb szintre lépnek az amerikai–magyar kapcsolatok

– írja a Magyar Nemzet.

TRUMP, Donald, Trump elnöksége
Donald Trump megválasztott amerikai elnök a washingtoni Capital One Arénában a beiktatásának elõestéjén, 2025. január 19-én tartott nagygyûlésre érkezik. Trump elnökésge új korszakot nyit az amerikai–magyar kétoldalú kapcsolatokban 
Fotó: Evan Vucci / Forrás: MTI/AP

A ma leköszönő Biden-kormányzat több olyan lépést is tett, amelyek jelentős mértékben megnehezítették a két ország közötti együttműködést, jelentősen aláásva a kölcsönös bizalom alapjait – emlékeztet a cikk.

A kettős adóztatás megszüntetését célzó egyezmény felmondása nemcsak magyar vállalkozók és befektetők számára jelentett jelentős anyagi hátrányt, hanem az amerikai cégekre is negatív hatással volt, amelyek Magyarországon tevékenykednek. 

A kettős adóztatás elkerülését célzó egyezmények általában kulcsfontosságúak a nemzetközi gazdasági kapcsolatokban.

A Joe Biden vezette amerikai adminisztráció 2023. augusztus 1-jétől szigorította a magyar állampolgárok beutazására vonatkozó szabályokat. Azután döntöttek így, hogy Washington szerint állítólag Magyarország nem kezelte a már többször jelzett biztonsági hiányosságokat.

A meglepően szigorú döntés következtében bonyolultabb lett beutazni az Egyesült Államok területére, emellett súlyos következményekkel számolhat, aki szabályt szeg az ott tartózkodás alatt – írta a lap korábban. Az Egyesült Államok barátságtalan lépése nem csupán a turizmust érintette hátrányosan, de a tudományos és kulturális csereprogramokat is korlátozta.

Az amerikai hatóságok a kettős állampolgársággal rendelkező külhoni magyarok adatait is szerették volna Magyarországtól. 

Ez a követelés, amely az amerikai nagykövetségtől érkezett, komoly aggályokat vetett fel a magyar kormány számára, mivel sértette az ország szuverenitását és az anyaország és a külhoni magyar közösségek közötti kapcsolatokat.

Az amerikai kormányt az aggasztotta, hogy a kettős állampolgárság révén más országok polgárai is vízummentesen utazhattak az Egyesült Államokba. Úgy tudni, hogy elsősorban az Európai Unión kívüli államokból származó, például kárpátaljai és vajdasági magyarok adatai érdekelték őket. A Biden-kormányzat lépése nemcsak a magyar–amerikai kapcsolatokra mért súlyos csapást, hanem a külhoni magyar közösségek biztonságérzetét is aláásta.

A demokrata kormányzat és annak budapesti helytartója, David Pressman távozásával azonban a mai naptól új lehetőség nyílik a két ország közötti kapcsolatok helyreállítására. Donald Trump kormánya és Magyarország közös célja, hogy helyreálljon a magyar–amerikai kapcsolatokban a kölcsönös tisztelet és együttműködés – olvasható a cikkben, ami teljes terjedelmében ide kattintva érhető el. 

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában