Komoly aggályok

18 órája

Számos probléma mutat arra, hogy elképzelhetetlen Ukrajna EU-s csatlakozása

Tavaly nyáron hivatalosan is megkezdődtek a csatlakozási tárgyalások az Európai Unió (EU) és a jelenleg háborúban álló ország között. Ukrajna EU-s csatlakozása belátható időn belül számos akadály miatt valószínűtlennek tűnik.

Semmi realitása Ukrajna uniós csatlakozásának

Forrás: MTI

Fotó: Purger Tamás

Ukrajna EU-s csatlakozása esélytelennek tűnik az ország demokratikus intézményeinek bizonytalan helyzete, a jogállamiságának hiányosságai, valamint az igazságszolgáltatást is átható korrupciója miatt. Északkeleti szomszédunk gazdasági teljesítménye ráadásul töredéke az EU-s átlagnak, ahogy az infláció és a munkanélküliség terén is súlyos nehézségekkel küszködik. Mindennek tetejébe a jelenleg is háborúban álló államra Oroszország egyfajta ütközőzónaként tekint, ami azt jelenti: az oroszok nem mondtak le arról, hogy alakítsák az ukrán belpolitikai folyamatokat – írja a Magyar Nemzet. A lap most induló cikksorozatának következő részeiben további aspektusait is bemutatja annak, hogy Ukrajna esetleges jövőbeli uniós tagságának milyen várható hatásai lennének a tagállamok és az EU működésére.

ZELENSZKIJ, Volodimir
Ukrajna számos ígéretnek nem tett eleget, hogy bebiztosítsa az ország Európai Unióba lépését
Fotó: Bodnár Boglárka / Forrás: MTI

Ukrajna EU-s csatlakozása az ország törékeny függetlensége miatt is elképzelhetetlen

A Szovjetunióból 1991-ben kivált északkeleti szomszédunkra Oroszország továbbra is egyfajta biztonságpolitikai határvidékként vagy ütközőzónaként tekintett. Ennek is szerepe volt abban, hogy Ukrajna geopolitikai elköteleződése folyamatosan változott az elmúlt évtizedekben, több alkalommal váltották egymást az orosz- és Nyugat-barát kormányok. A nyugati integrációs kísérleteknél – amelyet nyilván csak az utóbbihoz sorolható vezetések kezdeményeztek – rendre komoly nehézségek merültek fel.

Így amikor Petro Porosenko elnök 2014-ben aláírta az Európai Unióval kötendő, elsősorban szabadkereskedelmi fókuszú társulási megállapodást, az EU alapvető reformelvárásokat is támasztott Ukrajnával szemben, egyebek mellett a jogállamiságot, a felelősségteljes kormányzást, valamint a kisebbségek jogait illetően. Az unió várakozásaival kapcsolatban beszédes körülmény, hogy Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság korábbi elnöke még 2016 márciusában 20-25 éves távlatra előretekintve is kizárta Ukrajna EU-csatlakozásának lehetőségét.

Elsietett ígéret

Szintén figyelemre méltó, hogy abból a három külpolitikai együttműködésből, amelyekbe Ukrajna be tudott kapcsolódni az elmúlt években, kettőben Oroszország és Fehéroroszország is részt vett: utóbbi a Keleti Partnerségben, előbbi a Fekete-tengeri Szinergiában.

Igaz, amikor nem egészen egy héttel a 2022. februári orosz invázió megindulását követően Volodimir Zelenszkij elnök aláírta Ukrajna uniós csatlakozási kérelmét, a máskor évekig vagy évtizedekig tartó folyamat mindössze pár napba telt. Ugyanis 2022 márciusában az Európai Parlament elfogadott egy határozatot arról, hogy az uniós intézmények kezdjék meg a tárgyalásokat Ukrajnával az uniós tagjelöltségről.

Az ukránok EU-s csatlakozásának további problémáiról IDE kattintva olvashat.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában