3 órája
Felgyorsultak az orosz–amerikai tárgyalások, egyre közelebb kerülünk a békéhez
Demkó Attila, az NKE John Lukacs Intézet programvezetője válaszolt a Magyar Nemzet kérdéseire. A szakértő az orosz–ukrán háború kapcsán kiemelte, hogy a háborút lezárni kívánó Trumpot nem ideológiai megfontolások, hanem sokkal inkább geopolitikai érdekek vezetik. Az elmúlt napok eseményit tekintve rövid időn belül sor kerülhet az orosz–amerikai tárgyalásokra.
![](https://cdn.erdon.ro/2025/02/lZ6dFWPaUTdkLBujMc2LFvZgcrsvuXnpPiuidEjtd6o/fill/1347/758/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50Lzk4NmE2NTk2NjJmMDRmMDU5MTg5MjRhMzM1YmNlODQy.jpg)
Egy törékeny tűzszünet nem érdeke Trumpnak
Forrás: AFP
Fotó: SAUL LOEB and Kristina Kormilitsyna / various sources
A héten először Európában tárgyal J. D. Vance amerikai alelnök, Pete Hegseth védelmi miniszter, valamint Marco Rubio külügyminiszter. Donald Trump közösségi oldalán számolt be arról, hogy megegyeztek abban, hogy csapataik azonnal megkezdik a békatárgyalások előkészítését, amelyről a közelmúltban Putyinnal folytatott telefonbeszélgetést – emlékeztetett a Magyar Nemzet.
Itt az ideje, hogy véget vessünk ennek a nevetséges háborúnak, ahol hatalmas és teljesen szükségtelen halál és pusztítás történt
– fogalmazott Trump.
![orosz–amerikai tárgyalások, béke, orosz–ukrán háború, Trump. Putyin](https://cdnkpi.mediaworks.hu/2025/02/3tBkO0dSmsJFiFMCI3NUz9lvbRbahVXxlXd_mR56vSA/fit/1200/801/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50LzU1OTFlY2UyM2FkNTQ5ZjU4Mzc0MTI3YzlkYTc4NTlj.jpg)
Fotó: Jim Lo Scalzo / Forrás: MTI/EPA pool
Trump korábban kijelentette, nem tartja valószínűnek, hogy Ukrajna visszaszerezheti a 2014 előtti határait, valamint egyetért Pete Hegseth védelmi miniszter kijelentésével, aki úgy fogalmazott az ukrán védelmi miniszterrel való találkozóján, hogy „az Egyesült Államok nem hiszi, hogy Ukrajna NATO-tagsága a tárgyalásos rendezés reális eredménye”. Pete Hegseth korábban azt is közölte, hogy az Egyesült Államok nem fog csapatokat küldeni Ukrajnába a békeszerződés kikényszerítésére.
Zelenszkij korábban többször mondta, hogy Ukrajnáról nem lehet Ukrajna nélkül tárgyalni, ennek ellenére az látszik, hogy sok tekintetben Kijev feje fölött történnek a dolgok.
Oros–amerikai tárgyalások és Ukrajna NATO-tagsága
Az, amit most a Trump-adminisztráció kimondott, fű alatt a Biden-adminisztráció álláspontja is volt. Az ukrán NATO-tagság kapcsán korábban Biden ideje alatt kétszer is az Egyesült Államok akadályozta meg, hogy előrelépés történjen – mondta lapnak Demkó Attila, az NKE John Lukacs Intézet programvezetője.
Donald Trump és védelmi minisztere, Pete Hegseth ezt most csak kimondta, de mindenki tudta a NATO berkeiben. Most az látható, hogy véget ér Ukrajna félrevezetése, eddig ugyanis nem mondták ki a valóságot
– tette hozzá.
„Washington számára Ukrajna nem egy kiemelkedő kérdés. Geopolitikai szempontból sokkal fontosabb az Egyesült Államoknak hosszú távú érdekei alapján Oroszország. Az oroszokkal szeretnének kiegyezni, egyszerűen azért, hogy éket verjenek az egyre szorosabbá váló Peking–Moszkva együttműködés közé” – hangsúlyozta a szakértő.
Ezt a geopolitikai realitást felismeri és a sorok között ki is mondja az amerikai elnök. Ezért nem fognak Ukrajnának formai garanciákat adni. Kijev számára az lehet egyfajta garancia, hogy minél több ukrán vagyontárgy kerül amerikai kézbe, ez kissé távolabb tarthatja Oroszországot, de Washington semmilyen garanciát nem fog vállalni.
Az Egyesült Államok nem fog amerikai csapatokat küldeni, mert nem szeretne közvetlen konfliktust kockáztatni Moszkvával. Ezt pedig Washington mindenáron szeretné elkerülni
– mutatott rá Demkó Attila.
Mi lehet a végső megoldás? – erre a kérdésre a választ, illetve a teljes interjút IDE kattintva találja.
Itt az újabb bejelentés Trump és Putyin találkozójáról
Vlagyimir Putyin orosz és Donald Trump amerikai elnök megállapodott abban, hogy utasítást adnak a kétoldalú csúcstalálkozójuk előkészületeinek azonnali megkezdésére – mondta Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője újságíróknak csütörtökön.
„A vezetők tegnap telefonbeszélgetésük során megállapodtak abban, hogy maguk is folytatják a kapcsolattartást, hogy különtalálkozójukra összpontosítanak, és abban is megállapodtak, hogy azonnal utasítást adnak segítőiknek, kezdjék meg a vonatkozó munkát” – közölte Peszkov. Hozzátette: „A találkozó helyét és feltételeit csak később lehet majd meghatározni”.
Az orosz elnöki szóvivő elmondta: egyelőre arról sincs konkrét elképzelés, hogy mikor valósulhat meg Putyin és Trump kölcsönös látogatása. Peszkov nem adott egyértelmű választ arra a kérdésre, hogy Putyin és Trump először beszélt-e az amerikai elnök beiktatása óta, és hogy a kapcsolatfelvétel kinek a kezdeményezésére történt.
„Ezt kommentár nélkül hagyom” – mondta. A szóvivő szerint a Kreml nagyon fontosnak tartja a Putyin és Trump közötti megbeszélést, annak fényében, hogy az elmúlt években nem történt kapcsolatfelvétel legmagasabb szinten az Egyesült Államok és Oroszország között.
Közölte, hogy a Krím és Szevasztopol, valamint az utóbb elcsatolt négy új régió elismerésének témája nem került szóba a szerdai telefonbeszélgetésen.
Peszkov beszámolójának értelmében a vezetők az energiaszektorról tárgyaltak, az Oroszország által törvénytelennek tartott szankciók feloldásáról viszont nem. Az ukrajnai rendezés kérdésére kitérve az orosz elnöki sajtótitkár türelemre intett, és azt mondta, hogy előbb meg kell várni Oroszország és az Egyesült Államok munkájának első eredményeit.
Bejelentette, hogy Oroszország már megkezdte tárgyalócsoportjának létrehozását, amelynek összetételét Putyin döntésének megfelelően később ismertetik. Egyelőre az amerikai tárgyalók oroszországi látogatásáról nincsenek konkrét megállapodások.
A teljes cikk IDE kattintva olvasható!