2020.05.05. 17:06
Iohannis: Precedens nélküli az EJEB Kövesi-ügyben hozott döntése
Precedens nélküli döntést hozott az Emberi Jogok Európai Bírósága a volt DNA-főügyész, Laura Codruţa Kövesi ügyében, ezért az alkotmánybíróságnak újból fontolóra kell vennie nemcsak az errevonatkozó határozatát, hanem más döntéseit is – jelentette ki kedden Klaus Iohannis államfő.
Fotó: digi24.ro
„Az EJEB úgy ítélte meg, hogy Kövesi asszony alapvető jogai sérültek, amikor az alkotmánybíróság úgy döntött, hogy leváltja őt az Országos Korrupcióellenes Ügyészség főügyészi tisztségéből. Az alapvető emberi jogok átívelik az állam határait. Az igazságszolgáltatáshoz való jog, illetve a szólásszabadság joga a demokratikus társadalom lényegi értékrendjének elemei. Az alkotmánybíróság annak idején egy rossz emlékű igazságügyi miniszter javaslatára úgy döntött, hogy leváltja Kövesi asszonyt tisztségéből, figyelmen kívül hagyva minden érvemet, beleértve azt az érvemet is, hogy lábbal tiporják Kövesi asszony szabad igazságszolgáltatáshoz való jogát. Az EJEB mai döntése precedens nélküli, mert éppen arra a hatóságra vonatkozik, amely kezeskedik az alkotmányosság mindenek feletti betartásáért. Ezért ez a döntés nem maradhat következmények nélkül” – mondta Iohannis.
Az államfő szerint ezzel jelentősen csorbult az alkotmánybíróság hitele, amely már korábbi döntések miatt is többször meggyengült. „Az alkotmánybíróság a román állami hatóságok összességébe tartozik, és neki is tiszteletben kell tartania az alkotmányt” – szögezte le Iohannis, hozzátéve, hogy a taláros testületnek azonnal felül kell vizsgálnia a Kövesi menesztésére vonatkozó döntését, de más döntéseit is.
Iohannis kifejtette: a 2019-es referendum során a román állampolgárok kinyilvánították arra vonatkozó véleményüket, hogy módosítani kell az alkotmánybíróság hatáskörén. Az EJEB mai döntése még inkább megerősíti, hogy nagy szükség van az alkotmánybíróság reformjára – húzta alá az elnök.
Klaus Iohannis azt mondta, Kövesi tisztségből való menesztése a jelenlegi parlament „védnöksége” alatt történt, és ez a parlament bebizonyította, hogy képtelen olyan döntéseket hozni, amelyek az állampolgárok védelmét szolgálják. A Szociáldemokrata Párt három éven keresztül azt a célt követte, hogy feje tetejére állítsa az igazságszolgáltatási rendszert és a bűnözők érdekeit tartsa szem előtt. A választópolgárok azonban szavazatukkal fogják megbüntetni a PSD-t – vélekedett az államfő.
Az Emberi Jogok Európai Bírósága kedden elmarasztalta Romániát abban a perben, amelyet a korrupcióellenes ügyészség (DNA) volt vezetője, Laura Codruţa Kövesi kezdeményezett a DNA-főügyészi tisztségből való menesztése miatt. A strasbourgi székhelyű EJEB keddi közleménye értelmében Románia megsértette a volt korrupcióellenes főügyész jogait azáltal, hogy mandátumának lejárta előtt menesztette tisztségéből.
Az EJEB egyöntetű döntése szerint sérült Kövesi tisztességes tárgyaláshoz való joga (amelyet az Emberi Jogok Európai Egyezményének 6. cikke szavatol), valamint a véleménynyilvánítás szabadságához való joga (amelyet az Egyezmény 10. cikke ír elő).
A DNA-főügyészi tisztségéből második mandátumának lejárta előtt menesztett Kövesinek – az EJEB határozata értelmében – nem állt módjában érdemben megfellebbezni a leváltására vonatkozó döntést, a fellebbezést ugyanis csak a leváltásáról szóló elnöki rendelet ellen nyújthatta volna be, menesztésének indokát – miszerint a korrupcióellenes törvények reformjának bírálata miatt kellett távoznia posztjáról – nem támadhatta meg.
Az EJEB szerint azért sérült a véleménynyilvánítás szabadságához való joga, mert egy közérdekű téma kapcsán tett bíráló nyilatkozatai miatt váltották le. Korrupcióellenes főügyészként a feladatai közé tartozott, hogy kifejtse véleményét a bírákat és ügyészeket, ezek függetlenségét, illetve a korrupció elleni küzdelmet érintő törvénymódosításokról – állítja az EJEB.
A döntés értelmében ugyanakkor Kövesi idő előtti menesztése szembemegy az igazságszolgáltatás függetlenségének elvével, ugyanakkor elbátortalanította őt és más bírákat és ügyészeket attól, hogy részt vegyenek az igazságügyi reformot érintő vitákban.
Borítóképünkön: Klaus Iohannis