2024.03.09. 09:51
Románia megnyerte a Verespatak-ügyben indított pert
Romániának adott igazat a Beruházási Viták Rendezésének Nemzetközi Központjának (ICSID) nemzetközi választottbírósága a verespataki bányaprojekt meghiúsulása miatt a Gabriel Resources által indított kártérítési perben - jelentették be pénteken késő este a kormány képviselői.
Forrás: whc.unesco.org
Fotó: Daniel Vrabioiu
A washigtoni székhelyű választottbíróság döntése értelmében Romániának nem kell kártérítést fizetnie a pert kezdeményező Gabriel Resources Ltd. és Gabriel Resources (Jersey) vállalatnak, sőt utóbbiak kötelesek megtéríteni a perköltségeket az államnak – derül ki a kormány közleményéből.
"Harcoltunk Romániáért, mert igazságtalan lett volna, hogy az adófizetőket és a nyugdíjasokat büntessék az ország érdekei ellen cselekvő politikusok hibáiért. Nem szenvedhetnek az emberek egyes miniszterelnököknek a személyes érdekeket a nemzeti érdek fölé helyező döntései miatt" – idézték a közleményben Marcel Ciolacut. A miniszterelnök ugyanakkor köszönetet mondott az ügyvédeknek, akik "professzionálisan és becsülettel képviselték Romániát!" Marcel Boloş pénzügyminiszter a Digi24 televíziónak nyilatkozva elmondta, a vállalatnak négy hónap áll a rendelkezésére a döntés megtámadására, de csak "jól megalapozott indokkal" teheti ezt meg.
A kanadai cégek 2015 júliusában kezdeményezték a kártérítési eljárást az ICSID nemzetközi választottbíróságánál. A bíróság 2023 szeptemberében az eljárást lezártnak nyilvánította.
A kormány sajtóosztálya nemrég az AGERPRES érdeklődésére azt nyilatkozta, hogy összesen 6,7 milliárd dollár kártérítést kér a Gabriel Resources Ltd. és a Gabriel Resources (Jersey). Keresetükben azzal vádolták a román államot, hogy megsértette a 2009-ben ratifikált román-kanadai és az 1995-ben ratifikált román-brit beruházásvédelmi megállapodást a verespataki bányaprojekt meghiúsításával.
Lezárt ügy
Tánczos Barna volt környezetvédelmi miniszter a Verespatak-perben született döntésre reagálva szombaton kijelentette, hogy ezzel lezártnak tekinthető a romániai ciántechnológiás aranykitermelés ügye. Az RMDSZ politikusa az AGERPRES-nek nyilatkozva szombaton elmondta, a ciántechnológiás kitermelést szabályozó romániai és európai uniós törvények is rendkívül összetettek és nehezen betarthatók, ezért szerinte lezártnak kell tekinteni a romániai ciános aranykitermelés kérdését.
Tánczos gratulált a környezetvédelmi minisztériumnál dolgozó volt kollégáinak "a professzionális és komoly munkájukért". Azt mondta, nekik is köszönhető, hogy Románia számára kedvező ítélet született a Verespatak-perben, az államot képviselő ügyvédek ugyanis számos javaslatukat figyelembe vették és felhasználták.
A volt tárcavezető szerint ugyanakkor érthetetlen, hogy Marcel Boloş pénzügyminiszter miért bocsátkozott feltételezésekbe az elmúlt hetekben a per kimenetelét illetően, miközben az évek során a kormány és az illetékes minisztériumok képviselői is tartózkodtak a nyilatkozatoktól. Tánczos úgy véli, Boloş kijelentései miatt most meglepőnek számít a Románia számára kedvező döntés. "Ha nem sugallta volna egy hónapon át, hogy elvesztettnek tekintik a pert, ma mindenki Románia látványos győzelméről beszélne" – zárta nyilatkozatát Tánczos Barna.
A világörökségnek számító nemzeti értékeket nem szabad eladni, ezeket meg kell védeni - jelentette ki Dacian Cioloş volt miniszterelnök péntek éjszaka, miután a kormány közölte, hogy a választottbíróság Romániának adott igazat a verespataki bányaprojekt meghiúsulása miatt indított kártérítési perben. "Verespatak továbbra az UNESCO világörökségi listáján marad, és a román államnak nem kell semmiféle kártérítést fizetnie. Remélem, mindazok, akik az elmúlt években engem vádoltak, megértették, hogy a világörökségnek számító nemzeti értékeket nem szabad eladni, ezeket meg kell védeni" - fogalmazott Facebook-bejegyzésében az európai parlamenti képviselő.