Digitália

14 órája

Grimaszolva irányíthatjuk a Google Chromebookját – ez sokaknak fog segíteni

A Face Control, azaz arcvezérlés funkció lehetővé teszi a számítógép vezérlését pusztán az arckifejezéseinkkel, nem kell billentyűzetet használni. Elérhető a ChromeOS rendszerben.

Forrás: Google

Európa legnagyobb oktatási technológiai szakkiállításán, a Bett 2025-ön Londonban jelentette be a Google, hogy a Chromebookokba integrálja a Face Control funkciót, amely lehetővé teszi az eszközök vezérlését az arcunkkal.

Ha lejátsszuk az alábbi filmet, azonnal érthető lesz, hogyan lehet például megírni így egy e-mailt: a Face Control használatával grimaszokkal, billentyűzet nélkül irányítani az egérkurzort. A videón Amanda Lin Dietz szoftvermérnök, az egyik fejlesztő látható.

Az irányításhoz arra van szükség, hogy bekapcsolva tartsuk a kamerát, s megfelelő világítás is legyen. Amikor először indítjuk el az Arcvezérlést, megjelenik egy megerősítő párbeszédpanel, majd letöltődnek a program futtatásához szükséges, úgynevezett gépi tanulási modellek. A Google állítja, hogy a funkció nem gyűjt személyes adatokat.

Innét kezdve fej- és arcmozdulatokat – ha úgy tetszik, grimaszokat – rendelhetünk a műveletekhez, vezérelhetjük a kurzort a Chromebookon.

A fejlesztés egyáltalán nem öncélú: a kisegítő funkció elsősorban mozgássérülteknek készült.

A mesterséges intelligencia által vezérelt fejlesztés lehetővé teszi mindenkinek, hogy arcmozdulatokkal és gesztusokkal végezzenek számítógépes műveleteket. A funkció gépi tanulási modellek sorozatát használva, 478 specifikus arcpontból álló 3D hálót hoz létre, lehetővé téve a precíz, valós idejű gesztusérzékelést.

Ez az innovatív technológia biztosítja, hogy a mozgássérült emberek anélkül kommunikálhassanak Chromebookjaikkal, hogy hagyományos beviteli módszerekre, például billentyűzetekre és egerekre hagyatkoznának. Az arcvezérlés húsznál több egyéb hasznos kisegítő lehetőséghez csatlakozik, ami már beépült a Chromebookokba, mint például az automatikus kattintás, a ChromeVox és a diktálás.

Az inkluzív oktatás jövője

Mivel naponta 50 millió diák és oktató használ Chromebookot, az arcvezérlés több millió diák tanulását is segítheti. Azáltal, hogy a Chromebookokkal való interakció könnyebben elérhető módját kínálja, az arcvezérlés segítségével a különböző tanulási igényű tanulók teljesebben és önállóbban vehetnek részt az osztálytermi tanulásban, miközben ugyanazt az eszközt használják, mint társaik. A Google fejlesztői azt akarják elérni, hogy a mozgásukban korlátozott tanulók könnyedén navigáljanak oktatási alkalmazásokban, diktálással írhassanak dolgozatokat, s együttműködhessenek társaikkal csoportos projektekben.

A Google többek között egy új, osztálytermi célú ChromeOS-funkciót is készített osztályeszközök néven. Ez lehetővé teszi a tanárok számára, hogy valós idejű vezérlést érjenek el diákjaik képernyőjén. A párosítási kód megosztása után az oktatók közvetlen tartalmat küldhetnek a tanulóknak Chromebookjuk képernyőjére, élő feliratokat vagy fordításokat adhatnak nekik, távolról megtekinthetik a képernyőjüket, és akár megoszthatják a tanulók munkáját az egész osztállyal.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!