3 órája
Szakértők kimutatták: helytelen hajmosás a fodrászatban akár agyvérzést okozhat
Sajtókacsának hihetnénk a hírt, de a tanulmányt a Hospital Medicine tudományos lapban tették közzé és a Westminster Egyetem idegtudományi vezető professzora jegyzi.
Forrás: Shutterstock
A fodrászhoz járás pihentető, kényeztető élmény, de a szépségszalon-szindróma (beauty parlor stroke syndrome, BPSS) néven ismert, ritka vészhelyzet néhány embernek komoly veszélyt jelenthet.
Hogyan válhat veszélyessé a fodrászkodás? Kutatások szerint a hajmosásra használt kagylóhoz ülve, a nyak kínos szögű hátrahajlítása-nyújtása okozhat problémát, sérülést és – nagyon ritka esetekben – akár életveszélyes agyvérzés is lehet a következménye.
A BPSS-t először 1993-ban azonosította Michael Weintraub amerikai neurológus, aki kimutatta, hogy néhány páciensénél súlyos, stroke-hoz kapcsolódó tünetek jelentkeztek, miután fodrásznál megmosták a hajukat. A jelenségnek ő adta a szépségszalon-szindróma nevet.
A stroke agyi roham, amelyet az agy véráramlásának hirtelen csökkenése okoz. Általában egy vérrög elzáródása okozza, vagy az agy egyik fő erének repedése. Ez az oxigén, a glükóz és a tápanyagok csökkenéséhez vezet, ami károsítja és pusztítja az agysejteket.
A fodrászok általában azt kérik, hogy ülve hajtsuk hátra a fejünket a mosdókagyló peremén. A kutatások alapján pedig a BPSS elsődleges oka a fej és a nyak erőltetett nyújtása hátradőléskor.
A szokatlan nyaki pozíció, a nyak elfordulása, valamint az erőteljes mosás során a hirtelen rángatások, mozgások hatására a nyaki gerincoszlop nekiütközhet az egyik fő érnek, amely az agy hátsó és alsó részét vérrel látja el. A BPSS egyes eseteit a nyaki sarkantyúk (kóros növedékek, osteophyták) is okozták, amelyek akár összenyomhatják vagy el is szakíthatják a mellettük futó artériát.
A stroke-ot leginkább idősekhez, vagy például magas vérnyomással, cukorbetegséggel, magas koleszterinszinttel küzdő emberekhez kötjük, de fiatal, egészséges emberek is kaphatnak agyvérzést. Bár a kutatások azt sugallják, hogy leginkább 50 év feletti nőknél fordul elő – és számukra is a vérerek szűkülete vagy elvékonyodása, valamint a nyaki gerincoszlop ízületi gyulladása az elsődleges kockázati tényező –, de valójában a BPSS bárkivel megeshet, életkorától és kórtörténetétől függetlenül. Miként az alábbi videóban magyarázzák:
Egy 2016-os svájci kutatás mindössze tíz BPSS-esetet talált 2002 és 2013 között. Tehát a BPSS meglehetősen ritka, mégis jobb tisztában lenni a tünetekkel. Mire kell figyelni?
A BPSS jelei közé tartozik a fejfájás, szédülés, homályos vagy beszűkült látás, hányinger, hányás, nyaki fájdalom és némi bénulás a test egyik oldalán – egyes betegek eszméletvesztés közeli állapotról is beszámolnak. Ráadásul ezek a tünetek késve jelentkezhetnek, ami megnehezíti az orvosok számára a BPSS diagnosztizálását.
Milyen óvintézkedéseket tehetünk?
Aki aggódik a BPSS miatt, vagy fájdalmat, kényelmetlenséget tapasztal hátrahajláskor, kérje, hogy inkább előre dőlve mossák a fejét. Ha ez az adott helyen nem kivitelezhető, kérjen törölközőből vastagra hajtogatott nyaktámaszt a hajmosás idejére a nyaka alá.
A mosás intenzitása, ideje, valamint a fejet és a nyakat érő bármilyen intenzív, rángató mozgás mind hozzájárul a kockázathoz. Ragaszkodjon a gyengéd és rövid hajmosáshoz, és tájékoztassa fodrászát, ha közben kellemetlen érzést tapasztalna.
Digitália
- Egy szerencsétlen nő meg akarta menteni az MI által generált Brad Pittet
- Érkezik az AI-jal felturbózott Honor Magic7 Pro
- Jó reggelt, idén már csapattagként dolgozik velünk a mesterséges intelligencia
- A nőket lemeztelenítő appok simán átverik a Facebookot
- Kutatások igazolják: valószínűleg ön sem mossa elég gyakran a törülközőit