Digitália

10 órája

Az intelligencia milyen jeleiből vehetnek észre bennünket a földönkívüliek?

A most megjelent elméleti tanulmányban azt vizsgálták, hogy egy, az emberihez hasonló színvonalú élettel és technológiával rendelkező idegen világ hogyan észlelheti technikai jelekből a létezésünket.

Forrás: Shutterstock

Mivel még nem fedeztünk fel semmilyen bizonyítékot a földönkívüli élet létezésére, nehéz bármit is mondani arról, hogy milyen típusú lények létezhetnek rádiótávcsöveink hatókörén túl. Létezhet-e Föld-szerű bolygó emberszerű-fejlettségű lényekkel és technológiával, melynek lakói esetleg olyan buzgón keresnek minket, ahogy mi keressük őket?

Nem öncélú kutatásról van szó. Bár ritkaság lehet a miénkhez hasonló élettel és technológiával rendelkező bolygó, annak elméleti tanulmányozása, hogy ezek a lények miként lehetnek képesek észlelni a földi életet, elősegítheti a mi keresőmunkánkat.

A Search for Extraterrestrial Intelligence Institute (SETI, Földönkívüli Intelligencia Keresése Intézet) Sofia Sheikh által vezetett kutatócsoportja azt elemezte, hogy egy „iker-Föld” hogyan észlelheti az emberiség jelenlétét bolygónkon, ha a miénkhez hasonlóan fejlett technikai szinten állnak. Elméleti tanulmányukat február 3-án tették közzé a The Astronomical Journalban.

„A SETI-t mintegy kozmikus tükörként használtuk: hogyan nézhet ki a Föld a galaxis távoli részeiből nézve? Hogyan érzékelnék mások a mi technikánknak a bolygónkra gyakorolt hatásait?” Sheikh szerint „bár természetesen nem tudhatjuk a választ, ez a munka lehetővé tette számunkra, hogy extrapoláljuk és elképzeljük, mit kell feltételeznünk, ha egyszer felfedezünk egy bolygót, melynek légkörében mondjuk magas koncentrációban vannak szennyező anyagok”.

Sheikh és csapata tanulmányozta a Föld jellemzőit, az intelligens élet jeleit a fejlett technológiák használata nyomán: például rádiójelek, mesterséges fény, nitrogén-dioxid-kibocsátás.

Jelenlegi vagy hamarosan beüzemelendő műszereink, köztük a Habitable Worlds Observatory (HWO), képesek kimutatni a nitrogén-dioxid-kibocsátást akár 5,7 fényév távolságból is, ami távolabb van, mint a legközelebbi csillag a Nap után.

A Habitable Worlds Observatory infravörös/optikai/ultraibolya űrteleszkóp. Ez volt az első teleszkóp, amelyet kifejezetten arra terveztek, hogy életjeleket keressen más csillagok körül keringő bolygókon.

A kutatók szerint az olyan erős rádiójelek, mint amilyeneket például a novemberben összeomlott Arecibo Obszervatórium bocsátott ki, a Föld legérzékelhetőbb technológiai jelei – ezek akár már 12 000 fényév távolságból is kimutathatók.

„Az volt a célunk a projekttel, hogy átgondoljuk, hol is tartunk ma valójában a Föld kibocsátott technológiai jeleivel és észlelési képességeivel – mondta Macy Huston, a Berkeley-i Kaliforniai Egyetem munkatársa, a tanulmány társszerzője. – Természetesen nem szabad azt feltételeznünk, hogy a többi élet és technológia éppen olyan, mint a miénk, de a »miénk« számszerűsítése segítheti a SETI-kereséseket.”

Egy hipotetikus forgatókönyv szerint minél közelebb van egy idegen civilizáció a Földhöz, annál több technikai megnyilvánulást észlelne – valószínűleg több jelet is venne egy időben. A rádiójeleken és a nitrogén-dioxid-kibocsátáson kívül más, ember által alkotott jelek is észlelhetők – például műholdak, lézerek, hőkibocsátás, városi fények.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!