Digitália

22 órája

Biológus mondja: hemzsegnek a baktériumok a konyhai szivacsban

Edények tisztítására használjuk, pedig a konyhai szivacs nedves, lyukakkal, rostokkal teli környezet, ami tökéletes a baktériumok szaporodásához. Érdemes inkább mosogatókefét választani?

Forrás: Shutterstock

Fotó: Alan Sun

A legtöbb baktériumfaj pontosan „tudja”, hogyan kell túlélni. Egyesek a földkéreg mélyén vagy a forrásban lévő hidrotermikus kürtők belsejében szaporodnak, más fajták pedig még a fagyott tundrát is az otthonuknak tekintik. De ha megkérdezhetnénk egy baktériumot, hogy igazából hol szeretne élni, egy konyhai szivacs valószínűleg a lista élére kerülne.

Kiderült, hogy a tányérok és poharak tisztítására használt eszköz tele van mikrobiális élettel: a szivacs a baktériumok mennyországa. Melegek, nyirkosak és tele vannak tápláló ételmorzsákkal, amelyekből lakmározhatnak.

Még 2017-ben Markus Egert, a németországi Furtwangen Egyetem mikrobiológusa új adatokat tett közzé a használt konyhai szivacsok bakteriális mikrobiomjáról. Nem kevesebb, mint 362 mikrobafajt fedezett fel bennük. Egyes részeken a baktériumok sűrűsége négyzetcentiméterenként elérte az 54 milliárd egyedszámot.

Ez olyan nagy mennyiség, amennyit egy emberi székletmintában találunk.

A szivacsok tele vannak lyukakkal, rostokkal – remek telepedőhelyek a mikrobák közösségének.

Lingchong You, a Duke Egyetem szintetikus biológusa és csapata számítógépes adatfeldolgozást végzett egy szivacs összetett környezetének modellezésére 2022-es tanulmányában. Azt találta, a szivacsok serkentik a legtöbb mikrobiális terjedést. Csapata ezután megismételte ezeket a teszteket a veszélyes E. colival.

„Kiderült, a konyhai szivacsok különböző pórusméretei nagyon kedvezőek [a baktériumok növekedésének] – mondja Egert. – Ez logikus, mert vannak individualista mikrobák [például] baktériumok, amelyek szeretnek magukban szaporodni, és akadnak olyan baktériumok, amelyeknek szükségük van mások társaságára. Egy szivacs belsejében annyira sokféle zug van, hogy mindegyik kiválóan érezheti magát.”

A szivacsok tehát jó otthont adnak a baktériumoknak. Önmagában ebből azonban még nem feltétlenül következik, hogy az edények egészségügyi kockázatot jelentenek számunkra. Hiszen a baktériumok mindenhol jelen vannak – a bőrünkön, a talajban és a körülöttünk lévő levegőben. Nem mindegyik káros, sőt, számos közülük létfontosságú feladatokat lát el. A BBC felteszi a fontos kérdést:

érdemes-e aggódni a szivacsokban található baktériumok miatt?

Egert 2017-es tanulmányában a leggyakoribb fajok DNS-ét szekvenálta. Bár nem lehetett azonosítani az egyes baktériumok pontos faját, a legelterjedtebb fajok közül tízből öt közeli rokonságban állt azokkal a baktériumokkal, amelyekről ismert, hogy fertőzéseket okoznak legyengült immunrendszerű emberekben. A speciális tisztítási intézkedések, mint például a mikrohullámú sütőben való melegítés vagy a forró, szappanos vízzel való öblítés sem igazán segítettek, mert

bár bizonyos baktériumokat eltávolítottak, lehetővé tették más, ellenállóbb törzsek fejlődését.

„Az a hipotézisünk, hogy a takarítási intézkedések egyfajta szelekciós folyamathoz vezethetnek, ahol a kevés túlélő ismét nagyra nőhet – mondja Egert. – A rendszeres tisztogatás éppenséggel olyan baktériumok kiválasztásához vezethet, amelyek sikeresen alkalmazkodnak a tisztításhoz.”

Fontos megjegyezni, hogy az Egert által talált baktériumok egyike sem kapcsolódik ételmérgezéshez vagy súlyos betegséghez. Valójában az élelmiszer eredetű betegségek miatti kórházi kezelések 90 százaléka mindössze öt kórokozóra vezethető vissza, és közülük három baktérium – Escherichia coli, Salmonella és Campylobacter – a főbűnös. Szerencsére utóbbiak meglehetősen ritkán fordulnak elő szivacsokban.

„Csak potenciálisan patogén baktériumokat találtunk, tehát olyan baktériumokat, amelyek a gyenge immunrendszerű emberekre, idősekre vagy gyermekekre lehetnek veszélyesek – mondja Egert. – Egy egészséges ember számára a konyhai szivacs belsejében lévő baktériumok általában nem károsak.”

2017-ben Jennifer Quinlan, az amerikai Prairie View A&M Egyetem élelmiszerbiztonsági professzora és kollégái 100 philadelphiai otthonból gyűjtöttek be konyhai szivacsokat. Azt találták, hogy ezeknek csak 1-2 százaléka tartalmazott olyan baktériumokat, amelyek ételmérgezéshez vezethetnek.

Ezt a megállapítást egy 2022-es tanulmány is alátámasztotta, amelyben Solveig Langsrud, a Nofima norvég élelmiszer-kutató intézet tudósa a mosogatószivacsokban és kefékben található baktériumokat hasonlította össze. Ártalmatlan, nem patogén baktériumot talált bennük, köztük Acinetobacter, Chryseobacterium, Enhydrobacter,  Enterobacteriaceae és Pseudomonas mikróbákat.

A mosogatókefék viszont jól kimutathatóan kevesebb baktériumot tartalmaztak.  

A potenciálisan patogén baktériumok a szivacsról tányérokra, edényekre vagy evőeszközökre, egyéb felületekre is átkerülhetnek. Bár a szivacsokban szaporodó baktériumok általában nem károsak,

ha veszélyes baktériumok, például szalmonella kerül közéjük, a szerkezetük ideális helyet biztosít a kórokozó növekedéséhez.

Bizonyítottan így van. Langsrud tanulmányából kiderül, ha a kutatók szalmonellát vittek a konyhai szivacsokba, jól fejlődtek, de a kefékben elpusztultak. Ennek az lehet az oka, hogy a kefék sokkal hatékonyabban száradnak ki két használat között, és elpusztítják a Salmonella baktériumokat – viszont a szivacsok belül továbbra is nedvesek maradnak, ha naponta használják őket.

Ezek a potenciálisan patogén baktériumok a szivacsról tányérokra, edényekre, más felületekre is átkerülhetnek.

Van egy viszonylag egyszerű megoldás

Milyen gyakran cseréljük a konyhai szivacsunkat? Quinlan állítja, hogy higiéniai szempontból hetente kellene cserélni. De vannak megoldások, amelyekkel meghosszabbíthatjuk használati idejüket.

„Két egyszerű módja van a tisztításuknak. Este betehetjük őket a mosogatógépbe, vagy egy percig mikrohullámú sütőbe, míg azt nem látjuk, hogy kijön a gőz. Ez elpusztítja a kórokozók többségét.”

A tanulmányok kimutatták, hogy ha a szivacsot mosogatógépbe vagy mikrohullámú sütőbe tesszük, azzal csökkenthetjük a baktériumok mennyiségét, és hatékonyabb, mint ha mondjuk fehérítőben áztatnánk. De ahogy Egert tanulmánya kimutatta,

ezzel kiválaszthatjuk a rezisztensebb törzseket, így a tisztítás idővel kevésbé lesz hatékony.

Ha forrásban lévő vízbe és fertőtlenítőszerbe  teszünk egy szivacsot, az elpusztítja a legtöbb baktériumot, bár néhány túlélheti, különösen azok, amelyek védő, ragacsos biofilmeket képeznek. Ez a megközelítés azonban hatékonynak bizonyult a potenciális kórokozók, például a szalmonella számának csökkentésében.

A biológus azt a tippet is adta, hogy a szivacsot ne tároljuk a mosogatónál, hogy a használatok között megszáradhasson, illetve, hogy a nedvességet ki kell préselni belőle, és megszabadítani az ételmorzsáktól. És fontolóra vehetnénk a szivacs helyett egy teljesen más eszköz használatát az edények tisztításában.

„Én egyáltalán nem használnék konyhai szivacsot. Valójában értelmetlen konyhai környezetben használni – mondja Egert. – A kefe sokkal jobb, mert kevesebb baktériumot tartalmaz és könnyebben ki is szárad. Könnyebb a tisztítása is.”

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!