2010.05.28. 15:04
Mi lesz itt? Az, ami van: válság és lopás.
<p>Bihar megye - Kellenek a megszorítások, de utána is marad a válság. Lopnak, sikkasztanak, büntetés sehol, ez pedig nyomorban fog tartani továbbra is. Daniel Dăianu szakértő „jósolt” így Nagyváradon.</p>
Jó ideig válságban marad még Románia, a megszorítások után is. Közben a politikusi lopás, sikkasztás folytatódni fog, ami nyomorban tartja az országot. Többek között erről beszélt ma Daniel Dăianu pénzügyi szakember, volt pénzügyminiszter, az Akadémia levelező tagja, PNL-s politikus. Egy kétnapos konferenciára érkezett Váradra, amelyen EU-s ügyekről, az euróval kapcsolatos kilátásokról, a krízisről egyeztetnek, s a nyitónapon tájékoztatót is tartott a szakértő.
Sötét jövőkép
Daniel Dăianu úgy véli, Románia közelgő csatlakozása az eurózónához előrelépésnek számít, viszont magában a zónában is vannak gondok, működési nehézségek. „Olyan helyre tartunk tehát, ahol eleve nem működnek tökéletesen a dolgok, ezért minden tagországnak részt kell vennie majd az euró megerősítéséről szóló párbeszédben” - hangoztatta. Felhívta a figyelmet: túlságosan bízik viszont Románia évek óta abban, hogy valami módon az EU óriási lendületet fog adni az országnak. „Ilyen nem lesz, főként belső megoldásokat kell találni a gondokra” - jelezte, átkötve ezzel hazai helyzetről való elemzését.
Dăianu szerint Romániában a köztartozások nagymértékben nőni fognak a következő időszakban, ami még évekig keményen fogja nyomni a gazdaságot. Egy további elem lesz ez a negatívumok között. Így összegezte a helyzetet: „Szegények vagyunk, lakossági megtakarítások alig vannak, a befektetési kedv is csökken. Aki most, de akár az elmúlt években is adókönnyítésekről, lazításokról beszél Romániában, annak nem tiszta a tudata. Nemhogy ilyesmi nem megengedhető, de még az IMF-kölcsönt sem tudtuk volna elkerülni. Romániának ugyanis nincsenek komoly saját forrásai, nagy altalajkincsei sem. Csakis az uniós pénzalapok lehívása jöhet szóba, mint pénzforrás, csak ezzel lehet némileg ellensúlyozni a válságot az IMF-kölcsön mellett. Ám a megszorítások elkerülhetetlenek voltak. Arról viszont lehet vitatkozni, hogy miként kivitelezik ezeket, mert sokszor hibásan”.
Büntetést!
Dăianu úgy véli, Románia jelenlegi vezetői még azzal is hamisan érvelnek, hogy a hazai önrész sincs meg a komoly uniós támogatások lehívásához. Szerinte ezt könnyen elő lehetne teremteni, ha alkalmaznák a törvényeket, megállítanák a közpénzek ellopását, elsikkasztását, politikai klientúrának való átcsúsztatását, az adócsalást, emellett az állami értékpapírokból is jöhetne az önrész.
Nem sok esélyt lát azonban a rablás megállítására jelenleg a szakember. Mint mondta, „Büntetés kellene. Komoly, súlyos, következetes büntetés mindazoknak, akik lopják a közpénzt. De itt senkit nem büntetnek meg végül semmiért, így szét is esik minden. És ez - a szabad rablás és a törvények alkalmazásának hiánya, a retorzió nemléte - tartja alulfejlettségben Romániát, továbbá ezért nincs az országban igazi hatalom, erő, legalitás, s hit sem. Amíg ez nem változik, nem is lesz.”
A készülő sztrájokat nem akarta kommentálni. Szerinte ugyanis ezek könnyedén kihasználhatóak egyes politikai célokra is.
Ezt is ellopják?
Dăianu Váradon síkraszállt amellett, hogy a közszférabeli fizetéseket, s a nyugdíjakat csökkenteni kell. Jelezte viszont: a lakosság joggal nem bízik abban, hogy ha időszakosan megsarcolják, akkor utána majd jobb lesz, a jelenlegi politikai elit ugyanis jogalap nélkül kér áldozatokat a lakosságtól amelyet állandóan meglop. Ennek kapcsán azt kérdeztük Dăianutól, lát-e garanciát arra, hogy a megszorításokból befolyó pénz nem a politikai klientúráknál, pártközeli cégeknél és érdekcsoportoknál landol, valamint teljesen fölösleges álbefektetésekre megy el. Válaszában kifejtette: esély van rá, hogy ez a pénz kivételesen nem fog eltűnni. Hangsúlyozta ugyanis, hogy az elvonások nyomán befolyó összegek nem megtakarítást, nem állami tartalékot fognak képezni, hanem azonnal mozgósítandóak, az állam gazdasági működésének fenntartásához elengedhetetlenül szükségesek.