2011.07.19. 17:00
Itt a dinnye, de nehéz eladni
Piskolt híres a dinnyéjéről, mégis egyre kevesebben foglalkoznak a gyümölcs termesztésével a faluban. Az ok főleg az értékesítés nehézsége, a megfelelő piac hiánya.
Elkezdődött a dinnyeszezon, lassan a kedvelt gyümölcs ára is elkezd lejjebb menni, ahogy mind több termelő kezdi el a „szakítást”. Szatmár megyében több híres dinnyetermelő település is van, ilyen például Piskolt, mely egyik „otthona” a görögdinnyének megyénkben. A falun áthaladva megszokott látvány ilyenkor a portékájukat áruló gazdák kis standjainak sora. Az idei termés biztatónak ígérkezik, a gond inkább az értékesítéssel van, egyre nehezebb a megtermelt gyümölcsöt értékesíteni. A környéken főleg görögdinnyét termesztenek, (ebből több fajtát is lehet látni), sárgadinnyét csak kisebb mennyiségben, ezt a vásárlók közül is kevesebben keresik, inkább csak ínyencség gyanánt.
Kovács Endre alpolgármester, maga is foglalkozik dinnyetermesztéssel, gyakorlatilag már gyermekkora óta. Elmondta, hogy valóban egyre kevesebben vágnak bele a községre oly jellemző gyümölcs termesztésébe, mivel az egyre kevésbé éri meg. Valamikor több száz hektáron terültek el a dinnyeföldek Piskolt határában, ehhez képest most 50-60 hektárnál nincs több. A problémát az értékesítés jelenti, nehezen lehet eladni a termést. Jelenleg ötven bani és egy lej között van a görögdinnye nagybani ára (kilogrammonként), attól függ, hogy ki hogyan tud alkudni. Az egyetlen lehetőség a piacon való árulás, de erre a legtöbb embernek nincs ideje. A nagyváradi zöldségpiacon még elég jól lehet árulni, de az is messze van. Külföldre gyakorlatilag lehetetlen értékesíteni, hiszen az elérhető közelségben lévő területek szintén jó dinnyetermelők.
Egyébként ugyanez a helyzet a másik híres piskolti terménnyel, a burgonyával kapcsolatban is. Míg két éve például gond nélkül eladták a megtermelt krumplit, addig az idén semmilyen kilátás nincs erre. Az útszéli árusok naponta egy-két zsákkal sikerül eladjanak, ez pedig elkeserítően kevés, de a nagyobb tételben való árusítás sem megy. Tulajdonképpen minden terménnyel ez a legnagyobb baj, a piac hiánya.
Kovács Endre amúgy másfél hektáron termeszti a görögdinnyét, ezen kívül burgonyát, valamint két hektáron káposztát, ezt így vállalta egy néhány éve elnyert pályázatban. Az idei termés biztatónak ígérkezik, mondta, a hét végén el is lehet kezdeni a betakarítást. Akik fólia alatt termesztenek, azok már mintegy két hete tudnak érett gyümölcsöt szakítani, így a szezon eleji magasabb árat is el tudják kérni, de ugyanakkor a befektetésük is nagyobb. Egy hektáron akár negyven tonna dinnye is megteremhet, ha minden a tervek szerint alakul.
Jurj Mihai és Lucaciu Vasile szintén dinnyével foglalkoznak, ők klasszikus módon az út szélén árulják a megtermelt gyümölcsöt, másfél lejes kilónkénti áron. Kevésbé voltak derűlátóak, szerintük nem olyan kiemelkedő az idei termés, ráadásul jégverés is pusztított, ez főleg a sárgadinnyét viselte meg esetükben. Elmondták, hogy egyelőre nem megy igazán jól az üzlet, csak kisebb méretű dinnyéik vannak, ezt nem veszik annyira. Az emberek inkább a szép nagy darabokat keresik, kevésbé értenek a minőség megállapításához. Az igazi szezon augusztusban lesz, akkor már tudnak nagyobb „példányokat” is kínálni, ha közbe nem jön egy újabb jégeső, vagy hasonló gátló tényező.
Fischer Botond