ERDON Helyi hírek

2011.07.18. 16:06

Táncházvezetőket képeznek

Első alkalommal tartják meg a Táncházvezetők Táborát olyan óvodapedagógusok és tanítók számára, akik iskolájukban, falujukban „Aprók Táncházát”-gyermek tánctanítást szeretnének szervezni.

Július 31.-augusztus 7. között kerül megrendezésre a Táncházvezetők Tábora Hadadon a Szatmárnémeti Magyar Demokrata Ifjak Szövetsége szervezésében a Kézműves és Néptánc Táborral egy időben. A 7 napig tartó tábor ideje alatt a pedagógusok napi délelőtt 3, délután 3 órás elméleti és gyakorlati képzésen vesznek részt. Néptánc oktatók, Maier Reimond– a Táncművészeti Főiskola végzettje és felesége Katalin, kísérő zenekar a tokajhegyaljai Parapács, népdaloktató Tóth Lilla. Az „Aprók Tánca” táncház vezetőinek a népzene és néprajz világába történő beavatáshoz nyújtanak segítséget az oktatók, megtanítva a speciális előképzőket (énekes, hangszeres, népi játékok), a különböző dallamfajtákat: a gyermekjátékdalok (kisebb gyermekeknek énekelt altatók, valamint a mondóka határán járó hintázó- és más játékdalok), a serdülő gyermekek és fiatal lányok életéhez kapcsolódik a karikázást. Ez a lányok körtánca, amit kizárólag énekszóra járnak. Nagyon jelentős a benne megőrzött középkori eredetű ritmikai változatok miatt: karikázó, lépő, ugró a neve a különböző tempójú változatoknak.

Táncdialektusok

A magyar néptánckincsben való eligazodáshoz a pedagógusok megismerkednek a tánctípusokkal és táncdialektusokkal, nagyobb hangsúlyt fektetve a régi és az új stílusú táncok oktatására. A régi stílusú táncok gyökerei a középkorig nyúlnak vissza (például a lánykörtáncok, fegyvertáncok, eszközös pásztortáncok, az ugrósok és legényesek, valamint a régi páros táncok). Az új stílusúak csoportjába a verbunkos és csárdás tartoznak. Mindhárom fő táncdialektust megismertetik a résztvevőkkel: nyugati vagy dunai, középső vagy tiszai és a keleti vagy erdélyi táncdialektus. Példaként a dél-dunántúli táncdialektusokhoz tartozó sárközi ugrósokat (cinegést) mutatják be. A tábor ideje alatt átfogó képet kapnak a résztvevők a tánc adta lehetőségekről: népmese feldolgozása, játéktípusok feldolgozása valamint a szabad táncformálás irányítása. A tábor ideje alatt a majdani táncházvezetők áttekintést kaphatnak a néprajzi értelemben hagyományos ünnepekről is. A táborba jelentkezni a Szatmárnémeti MADISZ irodájában lehet munkanapokon 18:00 és 21:00 órák között, illetve a 0261-710810 üzenetrögzítős telefonszámon lehet. Kérik, adják meg elérhetőségeiket (név, telefonszám) és visszahívják Önöket.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!