2012.06.03. 15:05
Fórum Kríza Ákossal
A szakadó eső ellenére is szép számban összegyűltek a nagyváradi lakosok az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács által megszervezett, az Erdélyi Magyar Néppárttal közösen megtartott pénteken délutáni lakossági fórumon, amelynek Kriza Ákos, Miskolc fideszes polgármestere volt a vendége.
A szakadó eső ellenére is szép számban összegyűltek a nagyváradi lakosok az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács által megszervezett, az Erdélyi Magyar Néppárttal közösen megtartott pénteken délutáni lakossági fórumon, amelynek Kriza Ákos, Miskolc fideszes polgármestere volt a vendége. A Nagyvárad gazdasági és urbanisztikai fejlesztése egy hasonló méretű magyarországi város tapasztalatai alapján című beszélgetés során elhangzottak a két város tulajdonképpen nagy mértékben hasonló problémái. Kriza Ákos beszámolt az egybegyűlteknek mindarról, amiket ezek orvoslására tett polgármesteri mandátuma első felében, Zatykó Gyula, a néppárt váradi polgármesterjelöltje, illetve az EMNP városi tanácsosjelöltjei arról értekeztek, hogy programjuk mentén mit szeretnének megvalósítani. Ez a program pedig nem csak egy négyéves ciklusra szól, hanem ez tulajdonképpen egy stratégia Nagyvárad hosszú távú fenntartható fejlesztésére.
Mint péntek délután kiderült, mindkét város lakosai számára az egyik legnagyobb problémát a fűtésszámlák kifizetése jelenti. Éppen ezért a miskolci önkormányzat már el is kezdte a földgáznál jóval olcsóbb fűtéstechnológiák alkalmazását, így kihasználják a város alatt szintén megtalálható termálvizet, de fűtenek biomasszával is. Zatykó Gyula ennek kapcsán úgy fogalmazott, hasonló megoldásokat kellene Nagyváradon is találni, „nem a pöfékelő szénalapú erőművet kellene gázalapúra átállítani”.
Munkahelyteremtés
A munkahelyteremtés kapcsán a néppárt polgármesterjelöltje leszögezte, vissza kellene honosítani az ipart, ugyanis most jellemzőbben szolgáltatói szektorban dolgoznak a váradiak. „A városnak rá kellene állnia egy iparágra, legyen az a számítástechnika vagy éppen az autógyártás. Ki kell találni, hogy mivel lehet a legtöbb nagybefektetőt idecsábítani, majd az oktatást is ennek mentén kell alakítani az szakiskoláktól az egyetemekig” – fogalmazta meg Zatykó Gyula. Mindkét városban gondot okoz továbbá, hogy a bezárt egykori ipari létesítmények helyén rengeteg szennyező anyag maradt hátra. Ilyen Váradon a volt Alumina timföldgyárnál található vörösiszap, amely többszörösen is szennyezi a környezetet, hiszen a levegőbe kerülve belélegzik a környéken élők, de a mérgező anyag beszivárog a talajvízbe is. Zatykó Gyula leszögezte, ezt onnan mielőbb el kell takarítani. „ Ne játsszunk a gyerekeink egészségével. Ez nem lehet pénz kérdése, kötelességünk megcsinálni” – hangsúlyozta a néppárt polgármesterjelöltje.
Műemléképületek
Csomortányi István tanácsosjelölt eközben arról értekezett, hogy a városban zajló fejlesztések tulajdonképpen szabálytalanok, mivel a város általános rendezési terve (PUG) 1996-ban készült, a törvény szerint pedig ezt tíz évente meg kellene újítani – amire viszont nem került sor. Csomortányi István ugyanakkor arra hívta fel a figyelmet, hogy amikor az önkormányzat véglegesíti az új rendezési tervet, akkor majd nagyon kell vigyázni, hogy a város történelmi jellege megmaradjon. Ezért is fontos, hogy az Erdélyi Magyar Néppárt jelöltjei ott legyenek a nagyváradi tanácsban, hangzott el. A belvárosi műemléképületek kapcsán is rengeteg a gond, mivel az elmúlt évtizedekben a várost vezetők nem becsülték meg Nagyvárad épített örökségét, hangzott el. Ezt a kérdést pedig szintén sürgősen rendezni kell, a néppárti tanácsosjelöltek szerint viszont nem szabadna az ezzel járó költségekkel a lakosokat terhelni, hanem más megoldást kell találni. Amellett, hogy a nagyváradiak számára élhetővé kell tenni a várost, minél több turistát is ide kellene csalogatni, amiért az EMNP szerint a rendezvényke városává kellene tenni a Pece-parti Párizst. Kriza Ákos ugyanakkor azt javasolta, hogy a turizmusnépszerűsítési projektekben föltétlenül meg kell jeleníteni a város szecessziós stílusú épített örökségét. Mint felidézte, korábban Miskolc főépítészével is ellátogatott Nagyváradra, a szakember pedig megállás nélkül fotózta a belváros gyönyörű ingatlanjait, majd megjegyezte, hogy az olasz városokon kívül itt található a legtöbb szecessziós épület.
Sajtóközlemény
Nagyvárad, 2012. június 2.