2015.03.02. 11:43
Telekommunikációs árammal futó villamosok
A Nagyváradi Helyi Közszállítási Vállalat (OTL) az elkövetkező évben az RCS&RDS telekommunikációs vállalattól vásárolja a villamosok működéséhez szükséges áramot.
A Nagyváradi Helyi Közszállítási Vállalat (OTL) az elkövetkező évben az RCS&RDS telekommunikációs vállalattól vásárolja a villamosok működéséhez szükséges áramot.
Az ország leggyorsabban fejlődő telekommunikációs vállalata, a Nagyváradról induló RCS&RDS cég néhány éve tört be az energiaszolgáltató piacra, amikor az országban összesen hét napelem-telepet vásárolt meg. A vállalatnak ezt a típusú tevékenységét 2013-ben engedélyeztette az Energia-Szabályozó Országos Hatóság, és 2014 decembere óta kereskedik az elektromos árammal az elektromos energia és földgáz árutőzsdén, az OPCOM-on (Operatorul Pieței de Energie Electrică și Gaze Naturale). Az ebihoreanul internetes portál szerint az RCS&RDS már meg is kereste a nagyváradi ipari parkban tevékenykedő vállalatokat árajánlatával, amely nagyon kedvező a hazai energia piacon, hiszen a beszámolók szerint 130 lej/mW/h áron kínálja az elektromos energiát, ami 25 százalékkal olcsóbb, mint amennyiért az Electrica kínálja az áramot. A híresztelések szerint az RCS&RDS eddig csak a vállalatoknak kínálja az elektromos energiát, de nemsokára a lakossági villamos-energia piacra is be akar törni. Az ebihoreanul információi szerint erre jó esély van azok után, hogy Nagyváradon az RCS&RDS vállalat építi ki a földalatti műszaki csatornahálózatot, amelyben többek között az áramvezető kábelek kapnak majd helyet.
Áramvétel árutőzsdén
Ha a fentiek leírtak zöme többnyire feltételezés, hiszen az RCS&RDS vállalat következetesen elzárkózik attól, hogy üzleti tevékenységéről bárminemű tájékoztatást adjon, az viszont már tény, hogy a nagyváradi Helyi Közszállítási Vállalat (OTL) tőlük vásárolja az elkövetkező tizenkét hónapban a villamos energiát. Ezt Csuzi István az OTL vezérigazgatója mondta el lapunknak. „Vállalatunk minden évben közbeszerzési eljáráson szerzi be a villamosenergiát. Ez a beszerzés a román árutőzsdén zajlik hivatalos licit szerint. Mi éves szinten 10 ezer Mwh energiát vásárolunk.” A vezérigazgató elmesélte azt is, hogyan zajlott le maga az árverés. „A februári liciten nyolc cég jelentkezett, melyek egy megadott időpontban, háromnegyed egy és egy óra között letették az ajánlataikat. Mi csak kódokat láttunk, nem tudtuk, hogy melyik ajánlat melyik cégé. Egy órakor lezárult a licit, és nekünk tizenöt percünk volt arra, hogy hogy elfogadjuk vagy elutasítsuk a legjobb ajánlatot. A lényeg az utolsó másodpercekben zajlott: láttuk, hogy az átlagajánlatok alig csökkentek 140 lej alá, míg az egyik kód mellett 130 lejes ajánlat jelent meg járulékok, azaz szállítási díjak, energia adók nélkül. Számításaink szerint ez az ár, úgy, hogy az áramot 20 kV-on középfeszültségen vásároljuk, éves szinten közel 50 ezer eurós megtakarítást jelent, ami a Tatra villamosok pótalkatrészeinek beszerzési ára. Ezért elfogadtuk ezt az ajánlatot. Majd a licit lezárulta után egy órával visszaszóltak a bukaresti tőzsdéről, hogy a nyertes cég az az RCS&RDS volt” . Csuzi István kérdésünkre válaszolva elmondta, hogy az elmúlt évben a bukaresti Tindmar energiaszolgáltatótól vásárolták a villamos energiát. A vezérigazgató elmagyarázta, hogy az energiaszolgáltatók maguk is megvásárolják a villamos energiát a különböző erőművektől, és az általuk felvásárolt energia mennyiséget adják tovább az OPCOM-on. Csuzi István nem tudta megmondani, hogy az RCS&RDS a saját maga által előállított energiát, vagy felvásárolt elektromos energiát fog-e adni az OTL-nek, de nem valószínű, hogy az előbbit, mert mint mondta, az OTL-nek több elektromos energiára van szüksége annál, mint amennyit az RCS&RDS napkollektor telepei jelenleg termelni tudnak.
Pap István