2008.12.29. 13:49
Lakatos: januárban jön a Gyurcsány-effektus
<p>Milyen volt 2008, mire számíthatunk 2009-ben politikai, gazdasági téren; a mindezekre vonatkozó kérdéseinkre válaszolt Lakatos Péter parlamenti képviselő.</p>
- Hogyan látja erdélyi magyar politikusként a 2008-as esztendőt?
- Romániai magyar politikusként kimondottan sikeresnek tartom 2008-at, mert a „magyar” megyéknek juttatott költségvetési támogatások kiemelkedőek voltak. Az RMDSZ-nek sikerült visszaszereznie a közösség bizalmát, annak ellenére, hogy komoly támadási felületet adott főleg a Székelyföldön azzal, hogy annak idején beállt a Basescu államfőt leváltani akaró koalícióba. A Székelyföldön ugyanis Basescu eljátszotta a székelybarát politikus szerepét, de azóta is látszik, hogy a tanítással, az autonómiával kapcsolatos kérdések egy lépéssel sem haladtak előbbre. A helyhatósági választások és a parlamenti választási eredmények is jelezték, hogy az RMDSZ jó irányba politizált. Hogy az RMDSZ-nek nem sikerült a kormányra kerülés, annak az a magyarázata, hogy a szövetség előreszaladt a Boc-Basescuval való tárgyalásokkal, pedig nem kellett volna addig nyilvánosan kiállni mellettük, ameddig nem volt meg a konkrét, többszintes protkollum. Basescu utólag el is ismerte, hogy az volt a célja, hogy legyen egy óriási parlamenti többsége a kormánynak azért, hogy ő maga mindent végre tudjon hajtani. ? az RMDSZ-t egy tartalékmegoldásnak szánta arra az esetre, ha a szociáldemokraták mégse léptek volna kormányra.
- Hogy látja az RMDSZ-MPP viszonyt?
- 2008 tisztázta az erőviszonyokat. Székelyföldön ugyanolyan politikai hatalmi harc van a magyar közösség képvislői között, mint Magyarországon és ott ez a továbbiakban is meg fog nyilvánulni. Ahol az RMDSZ nem választotta ki jól a jelöltjeit, és az MPP-nek volt jobb jelöltje, ott meg tudták nyerni a helyhatósági választásokat. A többi megyében már nem így áll a helyzet, és az eredmények azt igazolják, hogy az emberek érzik annak a súlyát, hogy mit jelent az önkormányzatban a magyarság jelenléte és az egységes fellépés. Mindezt figyelembe véve egyértelmű volt, hogy az MPP nem indul a parlamenti választásokon, mert országos szinten nem tudják elérni még az egy százalékot sem.
- A 2009-es EP-választáson és elnökválasztáson hogyan szerepel majd az MPP, és ez hogyan fogja befolyásolni az RMDSZ politikáját?
- Az RMDSZ politikáját nem az MPP politikája befolyásolja. Az RMDSZ-nek azzal a kihívással kell szembesülnie, hogy a román pártok is indítanak magyar jelöltet. Egyébként az MPP egyedüli lehetősége beállni a függetlenként induló Tőkés László mögé, amit ő el is fogad majd. Tőkés László az egyetlen olyan személy, aki mellett van sanszuk a szükséges szavazatok megszerzésére.
- Az RMDSZ, hogy fog szerepelni az EP-választásokon?
- Januárban, a költségvetés elkészítésekor be fog következni az ún. Gyurcsány-effektus, amikor Basesuék ki kell álljanak és el kell mondják azt, hogy „ígértünk reggel, ígértünk délben, meg este”, most meg el fogják mondani, hogy nem lehet teljesíteni az ígéreteket. Ilyen körülmények között nem mindegy, hogy viselkedik az RMDSZ az ellenzékben. Az új kormány nem állapított meg prioritásokat, így ez a program ebben a formában nem kivitelezhető és öt hónap alatt ezek a dolgok nyilvánvalóak lesznek. Épen ezért az EP-választásokon a kormánypártok nem mehetnek biztosra, mert protestszavazatokra lehet számítani. Az RMDSZ kedvezményezettje lehet ennek a hangulatnak, különösen úgy, hogy van felmutatható alternatívája. A románság szavazókedve el fog menni, és így az RMDSZ akár tíz százalékot is megszerezhet az EP-választáson.
Pap István