ERDON Országos hírek

2019.03.26. 10:20

Kövesi két pert nyert az Igazságügyi Felügyelettel szemben

A legfelsőbb bíróság hétfőn két feljelentést utasított el, amelyben az Igazságügyi Felügyelet (IJ) Laura Codruţa Kövesi volt korrupcióellenes főügyészt panaszolta be.

A legfelsőbb bíróság hétfőn két feljelentést utasított el, amelyben az Igazságügyi Felügyelet (IJ) Laura Codruţa Kövesi volt korrupcióellenes főügyészt panaszolta be.

Az egyik ügyben a legfelsőbb bíróság azt állapította meg, hogy a volt korrupcióellenes főügyész nem követett el fegyelmi kihágást, amikor tanácsosát, Dana Tiţian bírót megbízta a DNA Suceava és Iaşi megyei kirendeltségeinek felülellenőrzésével.

A második ügyben a bírák arról döntöttek, hogy az Országos Korrupcióellenes Ügyészség volt főügyésze nem követett el fegyelmi kihágást akkor, amikor nem jelent meg kihallgatásra a 2009-es államfőválasztást kivizsgáló parlamenti bizottság előtt. A döntéseket a legfelsőbb bíróság egyik fellebbviteli, azaz öttagú testülete hozta meg. Mindkét döntés jogerős.

Az Igazságügyi Felügyelet második, elutasított kérelmében az említett hatóság Laura Codruţa Kövesi szankcionálását javasolta, arra hivatkozva, hogy a volt korrupcióellenes főügyész nem tartotta tiszteletben azt az alkotmánybírósági döntést, hogy kötelező megjelennie kihallgatásra a 2009-es államfőválasztásokat kivizsgáló parlamenti bizottság előtt.

Az IJ képviselője ebben a dossziéban két fegyelmi kihágás miatt is a volt DNA-főügyész megbüntetését kérte: egyrészt amiatt, hogy egy alkotmánybírósági döntés figyelmen kívül hagyásával nem jelent meg a parlamenti vizsgálóbizottság előtt, másrészt amiatt, hogy ezzel a gesztusával aláásta az igazságszolgáltatási rendszer közmegítélését és tekintélyét. Az IJ képviselője felidézte, hogy 2017-ben egy újságíró (Dan Andronic - szerk. megj.) olyan hírt tett közzé, miszerint Laura Codruţa Kövesi a 2009-es államfőválasztás éjszakáján részt vett egy találkozón Gabriel Oprea lakásán, ahol Florian Coldea és George Maior is jelen volt. A legfőbb ügyészség kivizsgálta az ügyet, majd lezárta a nyomozást. A kérdésben parlamenti vizsgálóbizottság is alakult, amely viszont nem tudta elérni célját, mert egyes beidézett személyek nem voltak hajlandók megjelenni a kihallgatáson. A bizottság az alkotmánybíróságnál tett panaszt, amely a 611-es döntésével megállapította, hogy alkotmányos természetű jogi konfliktus jött létre a parlament és a legfőbb ügyészség között Laura Codruţa Kövesi hozzáállása miatt, aki megtagadta a parlamenti bizottság elé járulását. Kövesi különféleképpen értelmezte azt a döntést. Oda tett vesszőket, ahova nem kellett - fogalmazott a vádló a hétfői tárgyaláson.

Válaszképpen Kövesi kijelentette: semmiféle fegyelmi kihágásban nem vétkes, az ellene indított bűnügyi eljárást véglegesen lezárták, megállapítva, hogy semmiféle bűncselekményt nem követett el. Az alkotmánybíróság arra kötelezte, hogy jelenjen meg a parlamenti vizsgálóbizottság előtt, vagy mutasson be bizonyító jellegű dokumentumokat. Én tiszteletben tartottam az alkotmánybíróság döntését és megválaszoltam a parlamenti vizsgálóbizottság kérdéseit. Mi a bizonyíték arra, hogy szándékosan rontottam az állampolgárok igazságszolgáltatási rendszerbe vetett bizalmát? Azért vállaltam be a nemzetközi megmérettetést, hogy bebizonyítsam a romániai ügyészek profizmusát. Mi támasztja alá, hogy károsítottam az igazságszolgáltatás megítélését? Sajtóban megjelent cikkek? (...) Az újságírók cikkei még nem jelentenek alapvető bizonyítékot arra nézve, hogy sérült az igazságszolgáltatás presztízse - érvelt Laura Codruţa Kövesi a bírók előtt.

Hozzátette: 17 alkotmánybírósági döntés született már, amely alkotmányos természetű jogi konfliktust állapított meg különböző állami struktúrák között, de egyik esetben sem szankcionálták az érintett intézményvezetőket. 24 éve vagyok ügyész és szeretem a szakmámat. Ügyész akarok lenni továbbra is. Mindennel, amit tettem, az ügyészek becsületét igyekeztem megvédeni - jelentette ki Kövesi.

Dan Andronic újságíró két évvel ezelőtt olyan információkat hozott nyilvánosságra, melyek szerint magasrangú állami köztisztviselők, többek közt George Maior, Florian Coldea és Laura Codruţa Kövesi a 2009-es államfőválasztás előtti éjszakán Gabriel Oprea lakásán találkoztak. Andronic állítása szerint a DNA volt főügyészének az volt a célja, hogy Traian Băsescu nyerje meg a választásokat.

www.agerpres.ro

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!