5 órája
Reggeli: ezek a legrosszabb választások
A nap első étkezése beindítja az anyagcserénket, energiát ad, és segít fenntartani a stabil vércukorszintet. Egy jól megválasztott reggeli nemcsak táplál, de segíti a jobb hangulatot is a nap folyamán.
A legjobb, ha a gyümölcsöket más tápanyagokkal kombináljuk, fogyasszunk melléjük például magvakat, görög joghurtot, zabpelyhet vagy mogyoróvajat
Forrás: GettyImages
Fotó: Westend61
Éjszaka az emésztésünk jelentősen lelassul, így nem történik tápanyagfelvétel sem a gyomorból, sem a belekből. Lehet, hogy azt érzi, a reggeli órákban, közvetlenül ébredés után szüksége van egy kis időre, amíg megjön az étvágya és az emésztési folyamatok újra beindulnak. Van, akinél ez gyorsan megtörténik, másoknál viszont akár több órát is igénybe vehet. A test azonban idővel jelezni fogja, hogy táplálékra van szüksége – és ilyenkor nem mindegy, hogy milyen ételeket választ reggelire – írja a life.hu.
A táplálkozási szakértők szerint ezek a legrosszabb reggeli alternatívák:
1. Cukrozott gabonapehely
A cukros gabonaféléket érdemes elkerülni, mivel magas a glikémiás indexük, ami azt jelenti, hogy gyorsan emelik meg a vércukorszintet. Ez azért nem ideális, mert a magas cukortartalmú élelmiszerek fogyasztása gyakori vércukorszint-ingadozáshoz vezethet, amely fáradtságot, éhséget és hangulatingadozást okozhat. A cukrozott gabonapelyhek helyett válasszunk magas rost- és alacsony cukortartalmú gabonaféléket, mint például a zabkása, a zabkorpa, vagy a hozzáadott cukor nélküli granola vagy müzli. Ezek lassú felszabadulású energiát biztosítanak, a rostok pedig támogatják az emésztést – tanácsolja Nichola Ludlam-Raine dietetikus.
2. Szalonnás vagy kolbászos szendvics
Az NHS szerint a túl sok feldolgozott hús, például szalonna vagy kolbász fogyasztása „valószínűleg növeli a bélrák kockázatát”, és a magas sószint miatt magas vérnyomás kialakulásához vezethet. Az étkezési tanácsadók szalonna és kolbász helyett soványabb alternatívákat javasolnak, például sovány csirkemellsonkát, tojást vagy lazacot.
3. Gyümölcs
A gyümölcs reggelire való fogyasztása önmagában nem feltétlenül rossz, de vannak bizonyos tényezők, amik miatt érdemes odafigyelni arra, hogyan fogyasztjuk. A gyümölcs igazi vitaminbomba, tele tápanyaggal, de elsősorban szénhidrátban gazdag. Gyors energialöketet adhat, azonban ha önmagában fogyasztjuk, kicsivel később hirtelen energiavesztéshez és éhségérzethez vezethet.
Nichola szerint a legjobb, ha a gyümölcsöket más tápanyagokkal kombináljuk – fehérjével és egészséges zsírokkal –, fogyasszunk melléjük például magvakat, görög joghurtot, zabpelyhet vagy mogyoróvajat. Készíthetünk turmixot is, amelyhez tejet, növényi tejet, fehérjeport keverhetünk.
A további két reggelizési szokásról, amelyet nem tanácsolnak a táplálkozási szakértők, itt olvashat bővebben.