Pozitív megerősítés

2024.12.07. 09:23

Javuló magyar gazdaság: felminősítette Magyarországot a Fitch Ratings

A hitelminősítő változatlanul befektetésre ajánlja hazánkat, a kilátást pedig stabilra javította. Azaz Magyarország pozitív visszaigazolást kapott a Fitch Ratings-től.

A Fitch Ratings változatlanul befektetésre ajánlja Magyarországot

Forrás: Shutterstock

Fotó: Thapana_Studio

A Moody’s múltheti és a Standard and Poor’s októberi megerősítő minősítésével a három legnagyobb hitelminősítő továbbra is egyöntetűen befektetésre ajánlja hazánkat, ami a töretlen bizalmat tükrözi. A Fitch Ratings döntése is rámutat, hogy a magyar gazdaság alapvető fundamentumai stabilak - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) az MTI-vel pénteken késő este.

Fitch Ratings, hitelminősítő
A Fitch Ratings döntése a töretlen bizalmat tükrözi
Fotó: LALAKA / Forrás:  Shutterstock

A közleményben hangsúlyozták: 

hazánk megítélése a nemzetközi pénzpiacokon kedvező, a magyar állampapírok népszerűsége töretlen. 

Ezt erősíti a Fitch Ratings pozitív minősítése

Az erős befektetői és piaci bizalmat a sikeres kötvényaukciók és a külföldi működőtőke-befektetések folyamatos beáramlása is igazolja, amelyek révén olyan jelentős gigaberuházások kapcsolódnak be a nemzetgazdaság teljesítményébe, mint a CATL, a BYD, a BMW, a SEMCORP, vagy az EcoPro. A kormány megteremtette a költségvetés és a növekedés egyensúlyát. Magyarország finanszírozási helyzete stabil, miközben a kormány elkötelezett a szigorú költségvetési gazdálkodás, a hiány és az államadósság csökkentése mellett.

A 2025-ös békeköltségvetés a tartós konjunktúra alapjainak lefektetésével hozzájárul, hogy a magyar gazdaság visszatérjen a fenntartható és magas ütemű növekedési pályára. Ezt az irányt erősíti meg a Fitch Ratings pozitív minősítése.

A magyar gazdaság stabil és válságálló, a magyar gazdaság fundamentumai jól teljesítenek. Töretlenül magas a foglalkoztatottság, 2010-hez képest 1 millióval többen, 4,7 millióan dolgoznak, a regisztrált munkanélküliek száma történelmi mélyponton van, miközben a fogyasztás bővül és a belső konjunktúra helyreáll. Az év első tíz hónapjában a kiskereskedelmi forgalom összességében 2,8 százalékkal nőtt, ami az uniós középmezőny elejébe tartozik. A turisztikai ágazat is kimagaslóan teljesít, 2024. január-októberben 15,5 millió vendég érkezett a magyarországi szálláshelyekre, ami 10,2 százalékos növekedést jelent az előző év azonos időszakához képest. A belgazdasági helyreállását továbbra is nagymértékben segíti, hogy a kormány célzott és hatékony intézkedéseivel letörte és alacsony szintre szorította az inflációt, melynek mértéke októberben mindössze 3,2 százalék volt. Ehhez társul a reálbérek már több mint egy éve tartó dinamikus növekedése, ami szeptemberben 9,2 százalékot ért el. A jelentős bérdinamika - tovább erősítve a gazdaság alapfundamentumait - tartós maradhat, a munkavállalói és munkáltatói érdekképviseletek között létrejött hároméves bérmegállapodás garantálja, hogy 2025-ben és azt követően is nagymértékben növekedjen a fizetések vásárlóereje. A megállapodás értelmében a minimálbér 2027-re összességében 40 százalékkal nőhet, 2025-ben 9 százalékkal, 290 800 forintra, 2026-ban 13 százalékkal, 328 600 forintra, 2027-re 14 százalékkal, 374 600 forintra emelkedhet - fejtették ki.

A kormány célja, hogy 2025-ben a magyar gazdaság 3 százalék fölötti növekedést érjen el, melynek alapjait a gazdasági semlegesség teremti meg. 

A kormány a növekedés támogatása érdekében 21 intézkedésből álló Új Gazdaságpolitikai Akciótervet dolgozott ki. Az akcióterv célja, hogy tovább növelje a fizetések vásárlóerejét, biztosítsa a megfizethető lakhatást, továbbá a Demján Sándor Programon keresztül megduplázza a hazai kkv-k méretét és hozzájáruljon a vállalkozások termelékenységi ugrásához. Az akcióterv összesen 4000 milliárd forintnyi forrást mozgat meg, amellyel nemcsak a gazdasági növekedést támogatja, hanem annak bevonó jellegét is erősíti, így a konjunktúra eredményeiből a társadalom és a gazdaság lehető legszélesebb köre részesül majd, különösen a magyar családok és a hazai kkv-k - írta közleményében az NGM.

Varga Mihály: sikerrel vette a magyar gazdaság az idei év utolsó hitelminősítését

"Csak az idei évben 12 alkalommal vizsgálták a hitelminősítők Magyarországot, és a külső körülmények romlása ellenére minden alkalommal befektetésre ajánlott kategóriában tartották hazánkat" - hangsúlyozta Varga Mihály pénzügyminiszter a Facebook-oldalára feltöltött videóban.

A tárcavezető elmondta, az elmúlt hetekben mindhárom nagy hitelminősítő vizsgálta Magyarországot: 

a Standard&Poor’s megerősítette hazánk befektetésre ajánlott besorolását stabil kilátással. A Moody’s is helybenhagyta a besorolást, a kilátást stabilról negatívra változtatta, míg a Fitch Ratings negatívról stabilra javította a magyar gazdaságra vonatkozó értékelését.

A Fitch hitelminősítő pozitívumként emeli ki a magyar gazdaság stabilitását, az infláció erőteljes csökkentését és a beruházások növekedését. A szakértők gyorsuló gazdasági növekedésre és csökkenő költségvetési hiányra számítanak a következő években - ismertette Varga Mihály.

Közölte: csak idén tizenkét alkalommal vizsgálták a hitelminősítők Magyarországot, és a külső körülmények romlása ellenére minden alkalommal befektetésre ajánlott kategóriában tartották.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában