2025.04.17. 15:51
A hazai KKV-k 1,5 milliárd forintos keretösszegből vehetnek igénybe innovációs szolgáltatásokat a Bay-Kutatóközponttól
Az NKFIH támogatásával megvalósult finanszírozással valósíthatják meg kutatási, fejlesztési és innovációs elképzeléseiket a hazai mikro-, kis- és középvállalkozások a megújuló Bay Voucher Program keretében. A Bay Zoltán Kutatóközpont szakmai tudásával, kutatási kapacitásaival és infrastruktúrájával támogatja a magyar KKV-kat, hogy új termékeket, szolgáltatásokat és technológiai megoldásokat fejlesszenek ki és juttassanak el a piacra. Az innovációs szolgáltatások 2025. április 15-től igényelhetők voucher (utalvány) formájában. A program teljes keretösszege 1,5 milliárd forint, egy vállalkozás pedig legfeljebb 100 millió forint értékű KFI szolgáltatást vehet igénybe.

Bódis László, a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) innovációért felelős helyettes államtitkára beszédet mond az IP Day - Tudáshasznosítás felsőfokon című konferencián a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen 2025. április 3-án
Forrás: MTI
Fotó: Kocsis Zoltán
A résztvevő KKV-k KFI szolgáltatásokat, prototípusgyártást, eszköz- és kísérleti fejlesztést vehetnek igénybe a Bay Kutatóközponttól, legfeljebb 100 millió forint értékben, vállalkozásonként. A fejlesztésekhez maximum 25%-os önerő szükséges. A program különösen előnyös lehet azoknak a vállalkozásoknak, amelyek új technológiai megoldások kidolgozását, tesztelését vagy piacra vitelét tervezik.
Bódis László, innovációért felelős helyettes államtitkár, a NIÜ vezérigazgatója a program elindulása kapcsán rávilágított:
„Az újra induló Bay Voucher Program jól illeszkedik a hazai innovációs pályázati rendszerbe. Stratégiai célunk, hogy 2030-ra a magyar KKV-k fele innováljon, szemben a jelenlegi egyharmados aránnyal.
Felmérések szerint ez a teljes társadalomra és gazdaságra pozitívan hat:
az innovatív cégek 58%-kal hatékonyabban működnek, 2,5-szer több munkavállalót foglalkoztatnak, és átlagosan 31%-kal magasabb bért kínálnak, mint a nem innováló vállalkozások. A Bay voucher mellett a Nemzeti Innovációs Ügynökség is elindítja az innovációs voucher programját, aminek célja, hogy startupok és KKV-k számára biztosítson célzott mentorálási és szakértői szolgáltatásokat üzletfejlesztési és technológiai területeken.”
(Forrás: KIM)
Dr. Schmidt Balázs, a Bay Zoltán Kutatóközpont ügyvezetője hangsúlyozta:
„Túl sok értékes ötlet és innovatív üzleti elképzelés marad megvalósulatlanul – nem a tehetség vagy a piaci igény hiánya miatt, hanem azért, mert az ötletgazdák nem jutnak hozzá a szükséges szakmai, technológiai vagy pénzügyi erőforrásokhoz.